Reklama

AFERA w Wydziale Komunikacji: 500 osób do przesłuchania. Kolejne przedłużenia tymczasowych aresztowań!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

AFERA w Wydziale Komunikacji: 500 osób do przesłuchania. Kolejne przedłużenia tymczasowych aresztowań!  - Zdjęcie główne

Wydział Komunikacji w Sanoku | foto Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 7 października 2020 roku w godzinach porannych doszło do zatrzymania pracownicy sanockiego Wydziału Komunikacji Grażyny R-Ch. Wraz z jej zatrzymaniem do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Sanoku wkroczyła policja. W wyniku natychmiastowych działań funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymano kolejne osoby: Alicję R. Piotra Ch. oraz trzy inne osoby.

W środę (7 października 2020), policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji, wspierani przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Sanoku zatrzymali łącznie 6 osób zaangażowanych w przestępczy proceder, to mieszkańcy powiatu sanockiego w wieku od 27 do 56 lat oraz 26-letnia mieszkanka powiatu leskiego. Przypominamy, że te osoby w większości były blisko ze sobą spokrewnione. 

 

 

Zatrzymani usłyszeli zarzuty. 56-letnia Grażyna R.Ch. będzie odpowiadała za przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków jako funkcjonariusz publiczny poprzez wykorzystanie dostępu do baz danych i ujawnienie informacji osobom nieuprawnionym  w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Podobnie jej współzatrzymani. 

Na początku lutego 2021 rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krośnie poinformowała o postanowieniu Sądu Rejonowego w Sanoku, o przedłużeniu aresztu tymczasowego dla zatrzymanych Grażyny R.Ch. Alicji R. oraz Piotra Ch. o kolejne 3 miesiące. Podyktowane było to ogromną ilością osób do przesłuchania, których liczba na tamten moment wynosiła około 200 osób oraz przypuszczeniami, że gdyby podejrzana została zwolniona z aresztu, mogłoby dojść do matactwa. Główna podejrzana mogłaby znacząco wpływać na zeznania świadków, którzy pod nadzorem prokuratury, przesłuchiwani są przez funkcjonariuszy z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z Rzeszowa.

Podejrzani złożyli na owo postanowienie zażalenie, które rozpatrywał Sąd Okręgowy w Krośnie w dniu 29 stycznia br. I tak koniec końców, wobec Grażyny R-Ch. zastosowano areszt tymczasowy na kolejne trzy miesiące, a wobec dwojga pozostałych podejrzanych na dwa miesiące.

Sprawa jest rozwojowa i na pewno szybko się nie zakończy. W dniu dzisiejszym Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej, Beata Piotrowicz poinformowała nas, o kolejnych przedłużeniach tymczasowych aresztowań. 

 

W sprawie podejrzanych jest sześć osób. Przy czym w stosunku do trzech z nich, w tym głównej podejrzanej, zostały zastosowane tymczasowe aresztowania. Na dzień dzisiejszy Sąd, kolejny raz przedłużył tymczasowy areszt dla Alicji R. i dla Piotra Ch. o kolejne 2 miesiące. Co do głównej podejrzanej, Grażyny R.Ch. prokurator wystąpił z wnioskiem o kolejne przedłużenie tymczasowego aresztu. W tej chwili nie mamy jeszcze decyzji, ponieważ Sąd nie wyznaczył jeszcze terminu posiedzenia. Wobec pozostałych podejrzanych 3 osób zastosowano środki wolnościowe, w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju. Śledztwo trwa, jest obszerny materiał dowodowy oraz szereg osób do przesłuchania. Tym bardziej że w trakcie przeprowadzania czynności dowodowych są ustalane kolejne osoby, w związku z tym to postępowanie dowodowe tak długo trwa. Przede wszystkim są przesłuchiwani świadkowie a co do dalszych decyzji to dopiero po zakończeniu tego postępowania dowodowego. Równolegle trwają oględziny dokumentacji zabezpieczonej w toku śledztwa, także czynności są prowadzone dwutorowo. Śledztwo jest obszerne i zatacza naprawdę szerokie kręgi. W tej chwili jest co najmniej 500 osób do przesłuchania, a w toku owych przesłuchań ta liczba może się w dalszym ciągu powiększać z racji ustalania kolejnych faktów i osób. Wszelkie okoliczności muszą być dokładnie wyjaśnione, także to śledztwo z pewnością szybko się nie zakończy. 

 

Główna podejrzana, Grażyna R-Ch. była pracownicą Starostwa Powiatowego w Sanoku. Dnia 7 stycznia na podstawie art. 66 §1 Kodeksu Pracy nastąpiło rozwiązanie tejże umowy o pracę. 

Art. 66. KP

Wygaśnięcie umowy w razie tymczasowego aresztowania pracownika

§ 1.

Umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika.


 Przeczytaj wcześniejsze artykuły o tej sprawie:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy