Reklama

BIESZCZADY: Atak niedźwiedzia na człowieka. Poturbowanego zabrało pogotowie

Opublikowano: pon, 15 kwi 2019 11:25
Autor:

BIESZCZADY: Atak niedźwiedzia na człowieka. Poturbowanego zabrało pogotowie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawdopodobnie atak miał miejsce w młodniku z dala od uczęszczanych szlaków.

Piękna pogoda wręcz prowokuje do wypadów w teren. Oczywiście zachęcamy do tego każdego. Ale nie zapominajmy, że las jest domem wielu zwierząt i część z nich może być dla człowieka niebezpieczna. Wiosną niedźwiedzice opuszczają gawry z małymi niedźwiadkami. Często ich schronieniem są gęste fragmenty lasu np młodniki. Wchodząc tam ryzykujemy, że na taką matkę się natkniemy i ona na naszą obecność zareaguje. Możliwe, że będzie to atak. Skąd ten post. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że niedźwiedź zaatakował i poturbował człowieka. Prawdopodobnie atak miał miejsce właśnie w młodniku, z dala od uczęszczanych szlaków. Więc zapraszamy do nas i jednocześnie zalecamy do trzymania się utartych tras - pisze Nadleśnictwo Komańcza Lasy Państwowe na swoim Facebooku.

Poturbowany mężczyzna o własnych siłach zdołał uciec, zauważyli go uczestnicy zabawy w Duszatynie. 

- Tyle zdążył powiedzieć, że został poturbowany przez niedźwiedzia. Mężczyzna prawdopodobnie spacerował wokół jeziorek duszatyńskich i zszedł ze szlaku. Musiał przechodzić przez młodnik, w którym ukrywał się niedźwiedź. Nie wiemy czy była to samica czy samiec. W takich przypadkach o wiele niebezpieczniejsza jest samica, która broni swoje młode i jest w stanie oddać za nie życie. 

- Miał uszkodzony bark, prawdopodobnie od ugryzienia i rany brzucha. Było widać, że niedźwiedź musiał mu łapą przejechać przez brzuch. Niedźwiedzie często tak robią, że ugryzą, uderzą raz czy dwa i odchodzą. Mężczyzna stracił sporo krwi, tylko buzująca w nim adrenalina pozwoliła mu nie zemdleć - mówi Edward Orłowski, rzecznik Nadleśnictwa Komańcza

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie ostrzega!

W związku ze zdarzeniem, jakie miało miejsce w sobotę 13 kwietnia w Duszatynie, gdzie niedźwiedź poranił mężczyznę, przypominamy, że drapieżnik ten jest w naszych górach tak powszechny, że spotkanie z nim nie jest niczym nadzwyczajnym. Zwłaszcza wiosną te spotkania mogą być niebezpieczne dla ludzi.

Apelujemy do turystów, żeby nie zostawiali odpadków np. w miejscach odpoczynku czy na parkingach. Ostatnio niedźwiedzie są często spotykane właśnie, gdy buszują w koszach na śmieci na parkingach. Uczulamy mieszkańców, żeby zwracali uwagę na zachowania, które mogą przyciągnąć niedźwiedzie, np. o wyrzucanie padliny czy nieodpowiednie umiejscowienie kompostowników, dlatego że niedźwiedzie lubią tam pogrzebać i robią to nawet w odległości 10 m od domów.

Martwi nas, że niedźwiedziom nie przeszkadza bliskość człowieka, jego zapach. To bardzo niedobry sygnał, bo stąd tylko krok do tzw. bliskich spotkań. A jeżeli zdarzają się przypadki groźne dla ludzi, wiadomo, że następny krok będzie groźny dla niedźwiedzia. 

Jeżeli wchodzimy w młodnik, nawet na szlaku turystycznym, należy zachowywać się w miarę głośno. W naturalnym odruchu rzuci się do ucieczki. Natomiast jeżeli jakiekolwiek dzikie zwierzę pozwala nam blisko podejść, powinniśmy się zastanowić co robimy, bo to oznacza, że może być oswojone lub chore. Nie wiadomo, jak się zachowa, bo zwierzę nie myśli, tylko działa instynktownie. Jeżeli dorosły osobnik się z czymś oswoi, to przekaże te zachowania potomstwu i ono też będzie miało mniejszy dystans do ludzi.

Pamiętaj: niedźwiedź to nie pluszowy miś, może być groźny przy bliskim spotkaniu!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE