Reklama

Baligród. Tablica upamiętniająca milicjantów i członków ORMO, którzy zginęli w starciu z UPA została usunięta

Opublikowano:
Autor:

Baligród. Tablica upamiętniająca milicjantów i członków ORMO, którzy zginęli w starciu z UPA została usunięta - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Baligrodzie usunięto z budynku posterunku policji tablicę upamiętniającą milicjantów i członków ORMO, którzy zginęli w starciu z UPA. Wszystko z powodu ustawy dekomunizacyjnej.

W Rzeszowie na początku października Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentował  tablice propagujące ustrój komunistyczny, które w ostatnim czasie zdemontowano z budynków Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie oraz Posterunków Policji w Zaklikowie i Baligrodzie.

Tablice poświęcone funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa i Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, którzy brali udział w walkach o utrwalanie władzy ludowej, w najbliższym czasie zostaną przetransportowane do krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który jest ogólnopolskim koordynatorem przedsięwzięcia, a następnie do Podborska.

 

Tablica zdemontowana w Baligrodzie upamiętnia obrońców baligrodzkiego posterunku, którzy polegli w walce z UPA w latach 1945-1947. Na terenie gminy poległo czterech funkcjonariuszy: 33-letni Jan Szybowski, 29-letni Zygmunt Zarzyczny, 22-letni Jan Sikora oraz 41-letni Jan Duplak.  

W związku z demontażem powstaje pytanie, czy mimo wszystko poległe osoby zostaną w jakiś sposób upamiętnione. W końcu zginęli, walcząc z banderowcami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE