Reklama

Reklama

Agrykola – przepustka do oficerskich gwiazdek dla terytorialsów [FOTO]

Opublikowano: wt, 9 cze 2020 13:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozpoczął się ostatni etap kwalifikacji na czwartą edycję kursu oficerskiego „AGRYKOLA”. O 120 miejsc na WAT i AWL walczy blisko 300 żołnierzy WOT – ochotników. W miniony weekend w Zegrzu, w siedzibie Dowództwa WOT odbyły się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, wcześniej przeszli oni gęste sito kwalifikacji na szczeblu brygad OT.

Reklama

AGRYKOLA jest kursem oficerskim dla żołnierzy WOT pełniących terytorialną służbę wojskową. Założeniem projektu jest znalezienie urodzonych przywódców, którzy  posiadają naturalne predyspozycje oraz wiedzę do tego by zostać oficerem OT.

Zanim ochotnicy stawili się przed centralną komisją w Zegrzu, musieli przejść wieloszczeblowy proces kwalifikacji w brygadach OT. Wyłonieni w kwalifikacji kandydaci zostaną skierowani na 13-sto miesięczny kurs prowadzony w trybie stacjonarno - rotacyjnym, w tym pierwszy miesiąc stacjonarnie, kolejne jedenaście miesięcy w systemie weekendowym oraz w ostatnim miesiącu dwa tygodnie stacjonarnie.

Obecna kwalifikacja prowadzona jest na czwartą edycję kursu AGRYKOLA. Kurs będzie prowadzony w dwóch Akademiach Wojskowych oraz centrach szkolenia (między innymi CS WOT). We wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych szkolenie rozpocznie się we wrześniu. Udział w nim wezmą żołnierze szkolący się w specjalnościach lekkiej piechoty i rozpoznania. W Wojskowej Akademii Technicznej szkolenie ruszy od listopada. Tu szkolić się będą kandydaci na oficerów o specjalnościach: eksploatacji systemów łączności, ogólnologistycznej oraz saperskiej. Po trzynastu miesiącach nauki żołnierze przystąpią do egzaminu oficerskiego zgodnie ze standardem kształcenia oficera WP.

Centralna komisja WOT, przed którą stają kandydaci ocenia wiedzę wojskową oraz wysłuchuje autoprezentacji. W skład komisji wchodzą specjaliści z Dowództwa WOT, szkoleniowcy, specjaliści od wojskowych regulaminów, psycholodzy oraz specjaliści od komunikacji. Dodatkowe punkty przydzielane są między innymi za opinie służbowe, udział w kursach wojskowych, osiągniecia sportowe oraz za listy polecające od weteranów - żołnierzy Armii Krajowej i weteranów walk o niepodległość.

Wśród kandydatów są osoby o bardzo szerokim spektrum zainteresowań i zawodów: przedsiębiorcy, urzędnicy, informatycy, pracownicy naukowi oraz nauczyciele, aktorzy, muzycy. Tak duży potencjał zawodowy żołnierzy OT oznacza, że wnoszą oni do armii kompetencje podwójnego zastosowania. Są to osoby bardzo doświadczone w środowisku cywilnym w zarządzaniu zasobami. Posiadają wysokie kompetencje w komunikacji miękkiej a także wiedzę specjalistyczną. Cechy inteligencji emocjonalnej, tak bardzo pożądane w nowoczesnym zarządzaniu, implementowane są do budowania nowoczesnego przywództwa w WOT.     

Obecnie trwa trzecia edycja kursu AGRYKOLA, bierze w niej udział 150 żołnierzy OT (65 na WAT oraz 85 na AWL). W sumie, w dotychczas zakończonych - dwóch edycjach kursu AGRYKOLA przeszkolono 106 żołnierzy OT, część z nich została już promowana na stopień podporucznika. W czwartej edycji kursu AGRYKOLA weźmie udział 120 żołnierzy OT (60 na WAT, 60 na AWL).

Program szkolenia oficerów terytorialnej służby wojskowej pod nazwą „Agrykola” został opracowany w 2017 roku przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przedstawicieli Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola”, założonej w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.

O miejsca na kursie AGRYKOLA mogą starać się żołnierze OT, którzy posiadają co najmniej dyplom studiów I stopnia. Nie mogą być karani, w tym dyscyplinarnie w służbie wojskowej, muszą też wykazać się pozytywną oceną ze sprawdzianu lub testu sprawności fizycznej.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.