Reklama

2017 w opinii radnych

Opublikowano:
Autor:

2017 w opinii radnych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przekroczyliśmy właśnie próg nowego roku. W związku z tym zapytaliśmy radnych miasta Sanoka, jak oceniają rok 2017 w mieście pod względem inwestycji, zadłużenia, wykorzystanych i ewentualnie niewykorzystanych możliwości.

Adam Ryniak, Wójtostwo: 2017 to rok wielkich inwestycji, o których należy wspomnieć w pierwszej kolejności, takich jak Centrum Rehabilitacji i Sportu, dworzec multimodalny, poprawa efektywności energetycznej budynków komunalnych, łącznik do obwodnicy oraz podpisanie umowy na przekazanie działki przy ul. Stróżowskiej pod budowę nowoczesnego zakładu karnego. Oprócz przeprowadzonego remontów dróg i chodników złożono wniosek we wrześniu 2017 r. na dofinansowanie remontu ulicy Kwiatowej i Młynarskiej z tzw. schetynówki. 

Remont ponad kilometra drogi, chodników i oświetlenia to koszt ponad 2 mln zł, z czego 1.300 tys. zł to kwota zabezpieczona w budżecie Sanoka. Zadanie bardzo ważne, ponieważ Rada Dzielnicy Wójtostwo o remont wielokrotnie występowała do władz miasta, a mieszkańcy tych ulic na naprawę czekają już kilka lat. Czy miasto otrzyma dofinansowanie, będzie wiadomo w lutym 2018 r. Przy remontach należy wspomnieć o Zakładzie Dróg Miejskich SPGK, który w październiku i listopadzie realizował remont ulicy Sadowej i chodników od skrzyżowania z ul. św. Z. Gorazdowskiego w kierunku Kiczur oraz remont nawierzchni asfaltowej przy ul. Cegielnianej przy bloku nr 34. 

W grudniu o 15 miejsc powiększył się parking przy ul. św. Z. Gorazdowskiego. Wykonawcą był także Zakład Dróg Miejskich SPGK. Firma Elbud wykonała nowe oświetlenie ul. Traugutta. Fundusze na wszystkie wymienione prace pochodzą ze środków niewykorzystanych na przebudowę ul. Traugutta, gdy nie udało się uzyskać dofinansowania do projektu złożonego przez Starostwo Powiatowe w Sanoku, a miasto na ten cel zabezpieczyło środki w budżecie. 

Utrzymano rekompensatę do kosztów świadczenia usług w zakresie komunikacji miejskiej przez SPGK w wysokości 2.258,610 zł. Jest to istotne, ponieważ wiele osób, w tym młodzież i emeryci, korzysta z ulg, a seniorzy po ukończeniu 70. roku życia z darmowych przejazdów Ważną sprawą jest zakup 15 nowych wiat przystankowych, na które wydano 63 347 zł. Jest to sprawa istotna dla ludzi starszych, oczekujących na autobus. Wiaty są schronieniem przed deszczem, wiatrem, a zimą przed opadami śniegu. Nowe wiaty przystankowe są zamontowane przy ulicach Lipińskiego, Wilczej, Mickiewicza, Sadowej, a także na przebudowanej zatoczce przystankowej przy ul. Beksińskiego, naprzeciw Intermarche. 

W porozumieniu z Radą Dzielnicy Wójtostwo w jej siedzibie przy ul Staszica 18 uruchomiono w każdy czwartek w godz. 17-19 dyżur dzielnicowego z KPP w Sanoku. Jest to ważne dla mieszkańców największej sanockiej dzielnicy. Na wniosek radnego Mariana Osękowskiego, złożony na Komisji Infrastruktury Miejskiej i przyjęty tam jednogłośnie, zdecydowano o przeniesieniu części placu sportowego przy ul. Białogórskiej na miejsce, gdzie parkują tiry, a zimą składowany jest śnieg. Radny Osękowski zaproponował, aby tam zlokalizować teren sportowo-rekreacyjny: skatepark, stół do tenisa i niewielkie boisko, które obecnie znajdują się obok parkingu dla samochodów osobowych. W ten sposób można będzie ten parking powiększyć. Zostały przewidziane środki na wykonanie związanej z tym dokumentacji. Trzeba to dobrze zaplanować i wykonać, ponieważ ten teren usytuowany jest w sąsiedztwie Skansenu, który odwiedza ponad sto tysięcy osób rocznie. 

Uchwalono Wieloletni Plan Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Kanalizacji SPGK Sp. z o.o. w Sanoku do 2020 r. Zgodnie z nim już w 2018 r. powstaną nowe sieci wodociągowe, a tym samym SPGK pozyska nowych odbiorców przy ulicach: Białogórska, Młynarska, Reymonta (teren po OTL), Witosa.

Łukasz Radożycki, Wójtostwo: Projekt budżetu miasta na 2018 r. budzi duży optymizm. Rekordowe jak dotąd wydatki, szacowane na ponad 220 mln zł, w dużej mierze przeznaczone będą na inwestycje. Władze miasta na czele z burmistrzem Tadeuszem Pióro konsekwentnie realizują zaplanowane od początku kadencji inwestycje, które spotykają się z aprobatą miejskich radnych, a przede wszystkim mieszkańców. 

Rok 2018 pod tym względem będzie kolejnym dobrym rokiem. Czeka nas wiele przedsięwzięć. Teraz, gdy władze miasta przy wsparciu parlamentarzystów, m. in. posła Piotra Uruskiego, zdobyły dofinansowania na realizację projektów z budżetu państwa czy Unii Europejskiej, przyszedł czas na ich realizację. Przed nami zakończenie i oddanie do użytku długo wyczekiwanej przez mieszkańców Sanoka inwestycji – budowy basenów - Centrum Rehabilitacji i Sportu, budowa nowego dworca multimodalnego, łącznika do obwodnicy, samej obwodnicy, dalszy rozwój bazy sportowej poprzez przebudowę bieżni na stadionie "Wierchy", przygotowanie terenów pod budowę zakładu karnego przy ul. Stróżowskiej, przystąpienie do programu "Mieszkanie Plus", realizacja zadań budżetu obywatelskiego, zakup autobusów niskopodłogowych z Autosanu. 

Kolejny rok utrzymujemy wysoką kwotę na modernizację osiedlowych dróg, co - można rzec - stało się "wizytówką" obecnej kadencji. Rokrocznie komfort kierowców i pieszych wzrasta. Za kolejne 5 mln zł wyremontowane zostaną inne miejskie ulice. Wiążę nadzieję z powodzeniem projektu generalnego remontu ulic Młynarska–Kwiatowa w dzielnicy Wójtostwo. W budżecie zaplanowano 1,3 mln zł, liczymy też na wsparcie z budżetu państwa. Jako radny tej dzielnicy cieszę się również z mniejszych kwot, jakie tu trafiają. W tym roku z budżetu obywatelskiego zrealizowana będzie otwarta strefa "Bezpieczna wspinaczka". 50 tys. zł wydatkowane zostanie na projekt placu sportu i zabaw przy ul. Białogórskiej. 

Poza inwestycjami warta odnotowania jest kolejna obniżka cen wody i ścieków, co następuje rokrocznie od czasu zmiany władz miasta. Pół miliona złotych trafi jako dotacje do klubów sportowych. Sportowcy otrzymają też stypendia. Do tego dotowanych będzie wiele organizacji pozarządowych działających w naszym mieście. 2018 w mojej ocenie będzie bardzo dobry rokiem dla Sanoka. To także czas inwestycji finansowanych z budżetu państwa. Drogi krajowe w naszym mieście zyskują świeżość. Po ubiegłorocznych remontach ulic: Królowej Bony i Przemyskiej czas na Lipińskiego, Lwowską i Kolejową. Jeśli dołożymy do tego obwodnicę, ministerialne dotacje na budowę CRiS, możemy zauważyć, jak wiele pieniędzy spływa do Sanoka z "centrum". Nie byłoby to możliwe, gdyby nie działania władz miasta i ich dobra współpraca z władzami centralnymi i wojewódzkimi.

Stanowisko Jana Wydrzyńskiego, Jakuba Osiki, Agnieszki Korneckiej-Mitadis oraz Piotra Lewandowskiego poznacie w papierowym wydaniu Korso Gazety Sanockiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE