Zdanie odrębne. Mamy wojnę!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Zdanie odrębne. Mamy wojnę! - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto przeczytać Toczy się 40 km od Sanoka; ci co mieszkają w Krościenku, tuż przy granicy, słyszeli odgłosy bombardowania lotniska pod Samborem. Władze naszego miasta, powiatu, pełnomocnik rządowy i inni oficjele deklarują wszelką pomoc uchodźcom z Ukrainy. Burmistrz  jest „zdumiony tym, ile osób pomaga”, jednak na portalu e-Sanok trudno znaleźć konkrety…

 

Społeczeństwo zareagowało natychmiast, władza z opóźnieniem. Widać spore zaskoczenie na wszystkich szczeblach, które próbuje się nadrobić deklaracjami np. „każdy Ukrainiec szukający schronienia na terenie Polski takie schronienie znajdzie". To dobrze, bo jeszcze miesiąc temu ten sam minister utrudniał (poprzez funkcjonariuszy i wojsko) pomoc uchodźcom z obszaru Białorusi. Mężczyzn i kobiety z małymi dziećmi, znajdywanych w lesie przez mieszkańców Podlasia, kazał odsyłać do Łukaszenki. A było ich tak niewiele; w sumie kilkadziesiąt osób… Ale mieli ciemną skórę, czarne włosy, byli innej wiary i mogli przynieść „insekty i pasożyty”. Teraz mówi inaczej, choć Ukraińcy to też innowiercy…

Na północy władza buduje mur przed uciekinierami za miliard złotych; na południu mogą ją przekroczyć bez kłopotów – w każdy dostępny sposób. Najtrudniej matkom z dziećmi, które idą piechotą; dobrze, że po polskiej stronie dostają wodę, ciepły posiłek oraz czeka na nie transport w głąb kraju. Przygraniczni mieszkańcy mówią o braku koordynacji działań; mają one charakter spontaniczny i wynikają z odruchu niesienia pomocy ofiarom wojny. A wydawało się, że jad przeciw uchodźcom sączony Polakom przez „media publiczne”, już ich znieczulił na nieszczęście, biedę i śmierć. Osiem lat temu zamknięto granice przed uciekinierami z południa, a mimo to jesteśmy otwarci; żadna władza w tym nie przeszkodzi ani nie zabroni…

*

Falę uchodźców na innych przejściach z Ukrainą rozładowuje kolej; w Krościenku od 3 marca będzie podobnie. Jest tu strategiczna linia Lwów – Koszyce, z której korzystały jeszcze narody Austro-Węgier. Zamknięto ją w 2010 roku, ale od poniedziałku 80 robotników pośpiesznie „fastryguje” szlak, czyli wymienia zgnite podkłady, by jak najszybciej skierować tam pociąg. Trzeba usprawnić przewóz uchodźców, oszczędzić im przesiadek, zorganizować punkty zbiorcze, zaapelować do mieszkańców Podkarpacia, by przyjmowali matki z dziećmi, a nie straszyć „katastrofą humanitarną” (to marszałek województwa). Dobrze zorganizowane państwo i samorząd powinny być przygotowane na takie okoliczności; reagować z wyprzedzeniem a nie post factum.

*

Wojna, która toczy się u naszych sąsiadów, zmieni wszystko – u nich i u nas. Będziemy musieli jakiś czas żyć z uchodźcami, dać im schronienie, pomóc znaleźć pracę, zaopiekować się dziećmi, pomyśleć o ich nauce szkolnej (są w Sanoku nauczycielki, które znają język ukraiński) i o innych ułatwieniach dla ofiar najazdu. Podczas II wojny światowej również nam pomagano; robili to zwykli Rosjanie, Irańczycy, Hindusi, Węgrzy, Francuzi, Anglicy… Tymczasem w Przemyślu pojawiły się grupy narodowców, dla których obcy są okazją do wszczynania narodowych burd. Zastanawiające, że w dwu sanockich kościołach księża w kazaniach nie odnieśli się do wojny „za miedzą”. Wojna to przedłużenie polityki, a sanocki kler lubi politykować; dobrze że choć w ogłoszeniach była mowa o zbiórce darów…

*

Uruchomienie nieczynnego szlaku kolejowego wpisuje się w inicjatywę powiatu sanockiego, który „czyni starania na szczeblu władz samorządowych województwa podkarpackiego o wznowienie regularnego kursowania lokalnych pociągów pasażerskich na linii kolejowej nr 107 Nowy Zagórz – Łupków oraz zwiększenie dobowej ilości pociągów kursujących na linii nr 108 Stróże – Krościenko na odcinku Krosno – Sanok – Zagórz”. W tym momencie jest to jedna z najcenniejszych inicjatyw, którą trzeba wspierać. Ludzie zarządzający powiatem zrozumieli, że idą trudne czasy – wojna w bliskim sąsiedztwie, drożeją paliwa i żywność, a katastrofa ekologiczna jest faktem. Czas więc wrócić do niezawodnego transportu publicznego, jakim zawsze była kolej. (prezydent Warszawy mówił w radio, że to kolejarze informują go, ile pociągów z uciekinierami zmierza codziennie do stolicy; dzięki temu wie, ile przygotować miejsc w hotelach, szkołach itp.).

Szybka naprawa szlaku Krościenko – Zagórz ma tylko uruchomić przejazdy dla uciekinierów. Remont właściwy to koszt 4 miliony, ale województwo nie ma pieniędzy… A może by tę kwotę przekazała telewizja publiczna – z 2 miliardów, jakie dostała na propagandę partyjną, antagonizującą ludzi? To tylko ułamek ogromnej sumy... Może zechce pomóc nasza Pani Europosłanka, która dobrze zna stan komunikacji w Bieszczadach? Na miejscowego posła z partii anty unijnej nie ma co liczyć; dał się zapamiętać jako promotor budowy nowego więzienia.

*

Na marginesie jeszcze jedna sprawa – to prowizoryczny, kratownicowy most na Białą Górę. Mieszkańcy od lat dopominają się, by dokończyć jego budowę; filary nigdy nie zostały zagrożone przez powódź, a woda raz czy dwa na krótko wdarła się na drogę do Skansenu. Miasto z uporem lansuje nowy most do Sosenek, nie godząc się na dokończenie istniejącej przeprawy, która – podobno – jest w gestii powiatu. Jeśli to prawda, taka zgoda jest zbędna, a władze powiatowe mogą działać na własną rękę. Odpowiedzialni samorządowcy, bez względu na szczebel, nie powinni myśleć o pomnikach, jakie po sobie zostawią. W mieście już takie są: Zielony Rynek, Galeria Sanocka, niefunkcjonalny parking, dwa kamienne rynki… W trudnym czasie trzeba zrezygnować z wygórowanych ambicji i robić wspólnie to, co pilne, potrzebne, niezbędne. Prawdziwy polityk to ten, który nie tylko widzi, ale i przewiduje!

Henryk Brzozowski

 

Ps. Z ostatniej chwili: pociąg z uchodźcami, który wyjechał Krościenka, wykoleił się w Ustianowej. Na szczęście nikomu z 250 osób, jadących do Tarnowa nic się nie stało. Nie traktujmy tego jako zły omen, ale przypomnienie, że co nagle to po diable!

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy