reklama
reklama

Będą testować e-stetoskopy do zdalnej diagnostyki pacjentów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum Korso

Będą testować e-stetoskopy do zdalnej diagnostyki pacjentów - Zdjęcie główne

Lekarz powie pacjentowi, gdzie dokładnie ma przyłożyć słuchawkę stetoskopu, a urządzenie precyzyjnie przeanalizuje dźwięki z jego klatki piersiowej. | foto archiwum Korso

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Trwa nabór placówek podstawowej opieki zdrowotnej do pilotażowego programu E-stetoskop, który obejmie co najmniej tysiąc pacjentów ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego po zakażeniu koronawirusemi. Wnioski można składać do 19 maja.
reklama

Resort poinformował we wtorek, że program zakłada wykorzystanie elektronicznych stetoskopów (prostych urządzeń, którymi można zbadać płuca w warunkach domowych) w ramach teleporad udzielanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Placówki POZ, które mają zawartą umowę z NFZ w zakresie świadczenia lekarza POZ i są zainteresowane udziałem w programie pilotażowym E-stetoskop, powinny wypełnić wniosek na stronie www.konkursy.mz.gov.pl. Wszystkie pytania dotyczące naboru należy kierować na adres Stetoskopy@mz.gov.pl.

 

Nabór będzie prowadzony do wyczerpania liczby elektronicznych stetoskopów przeznaczonych do pilotażu.

 

Resort zdrowia podał, że przewiduje możliwość wyboru ofert z całego kraju, przy uwzględnieniu kolejności zgłoszeń i deklaracji szacunkowej liczby pacjentów zgłoszonych przez placówki POZ do udziału w programie. Pilotaż obejmie co najmniej tysiąc pełnoletnich pacjentów ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego po przebytym zakażeniu koronawirusem.

 

Placówki, które zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymają elektroniczne stetoskopy, a następnie udostępnią je chorym w celu zdalnej diagnostyki w ramach teleporady.

 

Do działań finansowanych w ramach grantu należy przeprowadzenie badań z użyciem stetoskopu elektronicznego i wypełnienie ankiety za pośrednictwem platformy Domowej Opieki Medycznej – DOM. Za każde zrealizowane badanie placówka otrzyma 100 zł brutto.

 

MZ wyjaśnia, że e-stetoskop jest w stanie przekształcić dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne, które mogą być dalej wzmacniane w celu optymalnego słuchania. Sygnały elektroniczne są następnie przetwarzane, digitalizowane i przesyłane do komputera lekarza.

 

"Wystarczy, że w czasie teleporady lekarz powie pacjentowi, gdzie dokładnie ma przyłożyć słuchawkę stetoskopu, a urządzenie precyzyjnie przeanalizuje dźwięki z jego klatki piersiowej. Odsłuch z badania płuc chorego zostanie przesłany do lekarza. W przypadku wątpliwości co do jakości realizowanego świadczenia lekarz może zadecydować o zmianie formy dalszej diagnostyki i leczenia pacjenta" – podaje MZ.

 

Program wykorzystania e-stetoskopu w telemedycynie został wprowadzony na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 16 kwietnia 2021 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w podstawowej opiece zdrowotnej.

 

Program będzie realizowany w trzech etapach – zakwalifikowanie placówek POZ do programu, wykonywanie świadczeń z wykorzystaniem elektronicznych stetoskopów o ocena programu pilotażowego.

 

Realizacja projektów potrwa 6 miesięcy i zakończy się nie później niż 30.11.2021 r. Projekt E-stetoskop powstał w ramach programu Domowej Opieki Medycznej. (PAP)

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama