Reklama

Żyli prawem wilka

Opublikowano:
Autor:

Żyli prawem wilka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Żołnierze Wyklęci, żołnierze niezłomni, niestrudzeni bohaterowie. Nękani, torturowani, inwigilowani i przeklęci przez komunistyczne władze. Bezlitośnie straceni i zapomniani na długie lata, walczyli o biało-czerwoną Polskę i tworzyli jej historię.

Historie żołnierzy niezłomnych przyprawiają człowieka o gęsią skórkę i emocje nie do opisania. Czasem jest to podziw, przerażenie, duma ale przede wszystkim głębokie wzruszenie. Historia Polski ma to do siebie, że zostawia po sobie ślady nie do zatarcia i nie do zapomnienia. Pamiętając o znanych nam - wielkich bohaterach naszej Ojczyzny, wróćmy do opowieści o tych, których wyklęto, wymazano z historii i odebrano prawa najważniejsze dla każdego człowieka - wolność i życie!

 Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Stawiali czynny opór podporządkowaniu ojczyzny ZSRR. Walczyli z propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich "bandami reakcyjnego podziemia". Członków antykomunistycznych organizacji, oddziałów partyzanckich czy zbrojnych określono także mianem "wrogów ludu". Komuniści zaś tworzyli kartoteki na każdy "podejrzany element" społeczeństwa, a Żołnierzy Wyklętych dotknęły przez to ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą socjalistyczną śmierć poniosło blisko 9 tys. istnień. Pozostałe tysiące konspiratorów zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w trudnych warunkach więziennych. Natomiast ich mobilizacja i walka była symbolem samoobrony Polaków przeciwko sowieckiej nienawiści. Członków  wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na liczbę 120-180 tysięcy. Większość akcji antykomunistycznych oddziałów było wymierzonych bezpośrednio w UB, KBW czy MO.
 
Bohaterowie narodowi
Kto z nas nie słyszał o wielkich postaciach tamtego okresu? Rotmistrza Witolda Pileckiego komuniści torturowali i zamordowali strzałem w tył głowy w więzieniu mokotowskim. Równie tragiczna śmierć spotkała generała Emila Fieldorfa, pseudonim "Nil", który był torturowany i stracony przez powieszenie.
Danuta Siedzikówna "Inka" w czasie transportu do więzienia była prowadzona na powrozie. Kiedy wydano na nią dwukrotny wyrok śmierci, strzelano do niej z bliskiej odległości z kilku broni. Jednak kule ją omijały. Niespełna 18-letnia dziewczyna została zabita dopiero strzałem w głowę przez  dowódcę plutonu egzekucyjnego z Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Mieczysław Dziemieszkiewicz pseudonim "Rój" toczył nierówną walkę z wojskami komunistycznej bezpieki. Został wydany przez swoją dziewczynę agentom Urzędu Bezpieczeństwa. Poległ w czasie próby przedarcia się przez obławę.

Jan Rodowicz "Anoda" był brutalnie przesłuchiwany i torturowany. Zmarł w 1949 roku. Prokuratura podawała, że skoczył z okna z IV piętra. Niewykluczone jednak, że został z niego wyrzucony.
Łukasz Ciepliński pseudonim "Pług" wielokrotnie katowany, na przesłuchania wynoszono go na kocu, ponieważ miał połamane ręce i nogi. W 1950 roku Ciepliński został pięciokrotnie skazany na śmierć.


Źródła:
www. ipn.gov.pl/pl
Żołnierze wyklęci: niezłomni bohaterowie
Powiat sanocki w latach 1944–1956.
Ziemia Sanocka V
VERBUM. Trwajcie mocni w wierze.

Więcej w 9 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE