Reklama

Zobacz wnętrze policyjnego śmigłowca Black Hawk [ZDJĘCIA+WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W listopadzie 2018 do policji trafiły dwa wyprodukowane w Polsce śmigłowce S-70i Black Hawk., a końcem marca 2019 doszedł jeszcze jeden. Nigdy wcześniej ta formacja nie kupowała nowych helikopterów. Do 30 listopada 2018, najmłodszy policyjny śmigłowiec miał prawie 14 lat, a najstarszy aż 47.

Black Hawk to wiropłat znany na całym świecie. Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu produkują model S-70i Black Hawk dzięki współpracy z firmą Sikorsky Aircraft Corporation, która jest potentatem w tej dziedzinie. Na całym świecie do tej pory fabryki opuściło ponad 3 tys. egzemplarzy tego modelu, które latają w 31 państwach. S-70i Black Hawk powstał na potrzeby Armii USA, ale sprawdza się także jako helikopter poszukiwawczy i ratowniczy.

Zakup nowych helikopterów został sfinansowany ze środków programu modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA. W jego ramach w latach 2017–2020 do służb trafiło ogółem prawie 9,2 mld zł, z czego niemal 6 mld do Policji, w tym około 3,1  mld zł przeznaczone było na inwestycje i zakup sprzętu.

Śmigłowiec do zadań specjalnych

Śmigłowiec połączył w sobie doskonałe osiągi i dużą przydatność eksploatacyjną, czego dowodem są różne jego wersje, zarówno lądowe, jak i morskie. Swoje wysokie walory eksploatacyjne potwierdził w różnych warunkach klimatycznych. Jest używany do transportu oddziałów, zaopatrzenia oraz transportu rannych. Znakomicie sprawdził się jako śmigłowiec transportowy na polu walki między innymi w Iraku. Jest również używany  do patrolowania (FLIR, radar poszukiwawczy w wersji morskiej), czy walki radioelektronicznej. W wersji uzbrojonej może być wyposażony w karabiny maszynowe, pociski rakietowe, niekierowane bądź kierowane, jak również torpedy (w wersji morskiej).

W śmigłowcu wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, np. zawieszenie łopat wirnika nośnego na łożyskach elastomerowych czy kształt końcówek łopat (ze skosem).

Zobacz wnętrze Balck Hawka

Polska Policja pokazała na TikToku wnętrze giganta Black Hawk, zobaczcie!

 

Dwutysięczny egzemplarz wyprodukowano w roku 1994, a w roku 2001 liczba wyprodukowanych śmigłowców osiągnęła 2500.

Obecnie ponad 4 000 wyprodukowanych śmigłowców, ponad 10 milionów wylatanych godzin, w służbie 32 państw.

 

Konstrukcja Black Hawk

Klasyczny układ dwusilnikowy z czteropłatowym wirnikiem nośnym, czteropłatowym śmigłem ogonowym i niechowanym podwoziem z kołem ogonowym.

Kadłub o konstrukcji metalowej, półskorupowej  z wykorzystaniem elementów kompozytowych. Duża  liczba luków i wzierników umożliwiających dostęp do poszczególnych elementów wyposażenia. Struktura kadłuba zaprojektowana jest tak, aby maksymalnie chronić osoby w niej przebywające m.in. w warunkach lądowania awaryjnego. W przedniej części kadłuba znajduje się kabina załogi z dwoma fotelami pilotów i drzwiami wejściowymi po obu stronach kadłuba. Za pilotami zajmuje miejsce centralnie trzeci członek załogi (technik pokładowy).

Za kabiną pilotów znajduje się kabina transportowa. W wersji medycznej w kabinie tej mocuje się nosze z rannymi lub chorymi. Z obu stron kabiny transportowej znajdują się szerokie drzwi odsuwane do tyłu. Za kabiną transportową znajdują się zbiorniki paliwa. W dolnej części kadłuba znajduje się hak,na którym można podwiesić ładunek o masie do 3629 kg. W tylnej części śmigłowca kadłub przechodzi w belkę ogonową, która kończy się statecznikiem pionowym. Do statecznika pionowego jest mocowane śmigło ogonowe oraz statecznik poziomy.

fot. PZL Mielec (więcej zdjęć w naszej galerii)

Przekładnia główna znajduje się w górnej części kadłuba. Po jej bokach są zamocowane silniki główne. Za osią wirnika głównego znajduje się pomocniczy silnik turbinowy (APU), służący również do rozruchu silników głównych.

Wirnik nośny jest czteropłatowym. Główny element głowicy wirnika wykonany jest ze stopu tytanu. Do niego są mocowane m.in. elastomerowe łożyska łopat. Łopaty posiadają tytanowy dźwigar.  

Wyposażenie śmigłowca

Bogate wyposażenie radiowo-nawigacyjne umożliwia wykonywanie lotów w dzień i w nocy. W zależności od wersji śmigłowiec może być dodatkowo wyposażony w urządzenia umożliwiające lot na bardzo małej wysokości i w trudnych warunkach atmosferycznych lub urządzenia noktowizyjne. Śmigłowiec może być przystosowany do tankowania w powietrzu, podejmowania rozbitków (dodatkowy żuraw), jak również może występować w wersji uzbrojonej (do zwalczania celów nawodnych, podwodnych, naziemnych, jak i powietrznych).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy