Reklama

Reklama

ZDANIE ODRĘBNE: Koniec epidemii?

Opublikowano: pon, 8 cze 2020 17:18
Autor:

ZDANIE ODRĘBNE: Koniec epidemii? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Wszyscy by chcieli, aby skończyła się pandemia, ale nikt nie wie, kiedy to nastąpi. Nawet minister zdrowia, który najpierw bagatelizował noszenie masek, potem je zapowiedział na dwa lata, a teraz pozwala zdjąć – w wolnej przestrzeni! Wobec niezdecydowania władzy lepiej kierować się zdrowym rozsądkiem albo instynktem samozachowawczym – jeśli się go ma… Wszak Polacy potrafią na stos rzucić swój życia los – jak mówi pieśń legionowa. W historii zdarzało się to nie raz, ani dwa, tylko częściej…

*

W centrum Sanoka mnóstwo wolnych lokali handlowych i usługowych. Pustoszały jeszcze w ubiegłym roku, kiedy miasto podniosło czynsze; zaraza też robi swoje… Podobno szykują się zwolnienia w jednej z fabryk gumy, którą mają przenieść za granicę? Nikt nie wie, co będzie z innymi zakładami – większymi i małymi. Rząd wprawdzie uruchomił cztery „tarcze”, ale czy ochronią one sanockich przedsiębiorców; nikt o tym nie pisze. W telewizji niepublicznej – publiczna nieustannie zakłamuje rzeczywistość – można zobaczyć, jak właściciele firm zamykają je po miesiącach oczekiwania na pomoc; sprzedają wyposażenia restauracji, barów, kawiarni…

*

Rząd, który dysponuje wyłącznie pieniędzmi podatników; własnych nie ma, zamierza uruchomić handel państwowy (dawne MHD). Może to dobre posunięcie, skoro w pierwszej fazie pandemii nie było komu wyprodukować masek. Sprowadzono je z Chin największym samolotem świata, po czym okazały się wadliwe… Tymczasem miasto zapowiada sprzedaż Sosenek. Sprawa ciągnie się od lat; poprzednie ekipy usiłowały je przekazać rozmaitym instytucjom (Caritas, ordynariat Wojska Polskiego?), ale mieszkańcy byli przeciw. Ostatni właściciel (dzierżawca?) też nie był w stanie zagospodarować skrawka ziemi z drzewami…

Mało kto pamięta, że kiedyś był to teren rekreacyjny – miejsce niedzielnych wycieczek Sanoczan, którzy całymi rodzinami zalegali brzeg po drugiej stronie rzeki, ciesząc się wodą, plażowaniem na trawie i cieniem aromatycznych sosen. Potem teren zawłaszczyło wojsko, zakazując wstępu cywilom. Odkąd Sosenki wróciły do miasta, nie ma na nie pomysłu; więc najlepiej sprzedać! Tak uważa burmistrz i ankietowani obywatele. Sądzą, że prywatny właściciel rozwiąże problemy lasku i zasili miejską kasę. Ale tak być nie musi; ileż to sprzedanych obiektów stoi pustych? A ile nietrafionych inwestycji (podziemny parking, Galeria Sanocka, zielony rynek na Posadzie). Każda z nich miała zgodę Rady Miasta; tak będzie i teraz, zanim się okaże, że sukces ma wielu ojców, a porażka jest bękartem! Sosenki to „srebra rodowe” Sanoka, a sreber nie sprzedaje się pod byle pretekstem.

Może rozwiązaniem będzie partnerstwo prywatno-samorządowe, które sprawdza się w innych miastach (parkingi, inwestycje sportowe, rekreacyjne). Dostęp do Sosenek można by skrócić, budując kolejkę linową nad rzeką (w Przemyślu mają taką narciarze), albo lekką przeprawę pieszo-rowerową (jak krakowska Kładka Bernatka).

*

Z powodu złego stanu mostu nad Potokiem Płowieckim, zmieniły się trasy autobusów 3A i 7. Z komunikacji miejskiej zostali wyłączeni mieszkańcy ulic: Głowackiego, Płowieckiej, 800-lecia, Pogodnej, Niedzielskiego; szczególnie starsi, których pod górę łapie zadyszka. Zmiana obowiązuje „do odwołania” – i ani słowa o remoncie: kiedy się rozpocznie? jak długo potrwa? kto go sfinansuje? Próżno szukać informacji na stronie Urzędu Miasta…

 

*

Niedziela Trójcy Przenajświętszej; w kościele farnym celebrans nawiązuje do wody, która ma trzy postaci: stałą, ciekłą i lotną. Ale porównanie jest chybione, ponieważ stan wody zmienia się pod wpływem temperatury, a Trójca to nie jeden z czterech żywiołów i nie da się jej podgrzać… Kazanie głosi młody kapłan, który szybciej mówi niż myśli. Próbuje przybliżyć trudną tajemnicą wiary, ale wpada w ulubiony słowotok, pełny ludzkiego brudu, głodu, smrodu, grzechów, głupoty i niewdzięczności. Mimo to Bóg „do szaleństwa kocha człowieka”. Nie wiadomo, co to ma znaczyć, bo przecież Istota Najwyższa jest wolna od takich stanów. W kościołach sanockich coraz częściej pojawia się język potoczny, by nie powiedzieć grubiański…

*

Grubiaństwem nazwano ostatnią wypowiedź najważniejszego człowieka w Polsce, który regularnie i bez opamiętania obniża język debaty publicznej. Ostatnio krzyczał w sejmie o chamskiej hołocie. Czyżby młody kapłan, przygotowując kazanie, brał z niego wzór?

Podobno epidemia atakująca tkankę biologiczną powoli ustępuje… Na jej miejsce coraz szybciej wchodzi zaraza rozsiewana przez ludzi władzy, która niszczy tkankę psychiczną i społeczną. Kościół na to nie reaguje; nie ma zamiaru zajmować się moralnością publiczną. Woli atakować moralność prywatną; grać insynuacją, poczuciem winy, piętnowaniem i strachem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -1

  Jan

  Autor nie jest konsekwentny, kiedy wymienia w jednym rzędzie parking, zielony rynek jako nietrafione inwestycje miejskie, i sprzedaż Sosenek, ktore mają szansę na inwestora prywatnego. Autor nie ma też zapewne pojęcia o partnerstwie prywatno-samorzadowym, pewnie nie zna żadnego konkretnego przykładu, który byłby tu wzorem. Przypuszczam, że pisze to mocno starszy osobnik, skoro pamięta Sosenki sprzed 50 lat. Srebra kupuje się u jubilera. Sosenki nie są żadnym socjalistycznym 'srebrem'. .Tak pewnie mógłby o nich powiedzieć wspomniany w tekście prezes od hołoty, bo chciałby upaństwowić wszystko, nawet handel. Także, może lepiej, żeby na emeryturze zająć się majsterkowaniem, a nie urządzaniem życia społecznego? To pytanie i do Autora, i do Prezesa. Retoryczne.

 • rok temu | ocena +4 / -4

  Freja

  Szczególnie podoba mi się pomysł podgrzewania Trójcy świętej. Poprawiło mi to humor conajmniej na cały wieczór. Jako osoba niewierząca nie bywam w kościele, ale uczestnicząc w norweskiej uroczystości pogrzebowej zaszokowal mnie prostacki i niestosowny język młodego protestanckiego księdza, który mówiąc o zmarłej, samobójczyni, powiedział, ze popieprzylo jej się w głowie i musiała czuć iż ma gowniane życie...To zapewne miało dodać otuchy rodzinie...aby nie czuli wyrzutów sumienia. Dla mnie było to czymś niesamowitym. Może tak teraz świat funkcjonuje? Zamiast ewolucji degeneracja ? I szkoda Sosenek, oby tylko jakiś prywatny kretyn ich nie wyciął i nie zbudował na ich miejscu bloków

 • rok temu | ocena +4 / -4

  ustrzyczanka

  Na zdjęciu dołączonym do felietonu ład i harmonia i budzi się tęsknota żeby tak pięknie było w życiu publicznym. Jest to możliwe suwerenie! Ludzie bez właściwości,kompetencji i polotu nie muszą nami rządzić.

 • rok temu | ocena +6 / -6

  asc

  Dojmująco smutny obraz namalował Autor. Konwicki napisał ,,Małą apokalipsę'' Różewicz, też Tadeusz, ukuł pojęcie naszej małej stabilizacji. W felietonie Autor, wyraził połączenie tych dwóch idei. W postaci powolnego rozpadu, entropii, stopniowego niszczenia, odchodzenia, zanikania, zarówno w obszarze materialnym (gospodarka, infrastruktura, dbanie o środowisko) jak i metaforycznym - stan kultury słowa. Procesy te dotyczą chyba nie tylko sanockiego środowiska.

 • rok temu | ocena +4 / -4

  asc

  Dojmująco smutny obraz sanockiej apokalipsy rysuje Autor. Na poziomie gospodarczym, infrastruktury i kultury. Onegdaj Tadeusz Konwicki napisał ,, Małą apokalipsę'' a Różewicz, również Tadeusz, rozsławił ,,..naszą małą stabilizację'' . Tekst Henryka Brzozowskiego wydaje się być połączeniem tych dwóch idei. Powolny rozpad, entropia i gnicie. To procesy, które dosłownie i metaforycznie dotyczą nie tylko Sanoka i okolic.

 • rok temu | ocena +10 / -10

  stan

  Diagnoza smutna, ale trafna, Kościół już od dawna szkodzi, tak jak rząd od 2015 roku. Więc teraz działają wspólnie ku utrapieniu suwerena.