Reklama

Z psem za pan brat

Opublikowano:
Autor:

Z psem za pan brat - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trzeci Regionalny Konkurs Pracy Ogarów i Gończych im. płk. Józefa Pawłusiewicza już za nami.

W Rajskiem 22 lipca wyłoniono zwycięzców, tym razem nie tylko ludzi, ale i psy.

 - Przygotowania do konkursu trwały kilka miesięcy i zostały zwieńczone sukcesem - mówi Arkadiusz Zulewski, organizator. - Na konkurs zgłoszono 14 psów, ostatecznie przybyło 11 menerów ze swoimi podopiecznymi. Zawody otworzył prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Franciszek Maresz, witając przewodników oraz międzynarodowych sędziów kynologicznych specjalizujących się w pracy psów myśliwskich przybyłych z całego kraju. Następnie wszyscy udali się na mszę świętą, którą odprawił ks. Tomasz Nogaj w kościele filialnym w Rajskiem, w intencji śp. Pawłusiewicza oraz uczestników konkursu. Później na uczestników czekały już tylko duże emocje. Na terenie leśnictwa Paniszczew w Nadleśnictwie Lutowiska rozpoczęto próby w poszczególnych kategoriach. Pierwszym sprawdzianem była reakcja na strzał, następnie przystąpiono do odłożenia psa luzem lub na uwięzi i sprawdzenia jego reakcji na strzał (pies w tym czasie nie mógł opuścić miejsca odłożenia). W punktacji brano również pod uwagę pracę na tzw. otoku, tj. przejście psa w asyście przewodnika po ścieżce tropowej i odnalezienie zwierza. Ocenie podlegała także współpraca z przewodnikiem, czyli reakcja psa na polecenia oraz zachowanie się menera w stosunku do psa.

Ostatecznie najlepszym przewodnikiem został Piotr Jelonkiewicz z Preczowa (woj. śląskie), zaś zwycięzcą konkursu, który zdobył maksymalną liczbę punktów, okrzyknięto Łukasza Lorenca z Oleszyc (woj. podkarpackie).

- W sumie zawody ukończyło 8 psów, którym przyznano 7 dyplomów I0 oraz 1 dyplom II0 - mówi Zulewski. - Niestety, 3 psy nie wytrwały do finiszu. Zarówno w opinii komisji sędziowskiej, jak i przewodników psów, konkurs był wymagający i świetnie przygotowany.

Zawody zorganizowano pod honorowym patronatem Grażyny Zagrobelny, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz Adama Piątkowskiego, wójta gminy Solina. Organizatorem imprezy była Komisja Kynologiczna Okręgowej Rady Łowieckiej PZŁ w Krośnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE