Reklama

Wystawy pisankami zdobione

Opublikowano:
Autor:

Wystawy pisankami zdobione - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. W powiecie sanockim tradycją stało się już organizowanie wystaw wielkanocnych, na których swoje wyroby prezentują artyści – rękodzielnicy. Wystawy są idealną okazją do zaprezentowania ich talentu.

Posada Zarszyńska
Jedną z takich imprez, która miała miejsce w tym roku, była XIV Wystawa Wielkanocna w miejscowości Posada Zarszyńska. Ozdoby świąteczne podziwiano w dniach 29-30 marca. Jej uroczyste otwarcie zgromadziło publiczność z kilku gmin. Organizatorem był Andrzej Betlej, wójt gminy Zarszyn, zaś gospodyniami KGW z Posady Zarszyńskiej.

W pierwszym dniu wystawy rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszego baranka wielkanocnego.

- Komisja konkursowa została wybrana spośród niezależnych osób – podsumowała Bogumiła Bętkowska, kierownik Referatu Kultury, Sportu i Promocji Gminy Zarszyn. – Jury miało trudny orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie prace były przepiękne – dodała.

W kategorii dzieci i młodzież szkolna zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Jaćmierzu, a w kategorii dorośli i organizacje - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Pastwiska. W domu kultury w Posadzie Zarszyńskiej zaprezentowało się 34 wystawców. Na otwarciu wydarzenia gospodynie z tej miejscowości wykonały pieśni wielkopostne. Następnie najmłodsi z Przedszkola "Bociek" w Posadzie Zarszyńskiej zaprezentowali wiersze i piosenki o tematyce wiosennej przy wsparciu swoich opiekunek Sylwii Marszałek i Beaty Szałankiewicz. Wystąpiły również dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zarszynie. Program występu przygotowały nauczycielki Grażyna Kurpiel oraz Krystyna Małek.

Wszystkim wystawcom wręczono podziękowania, a z publicznością symbolicznie pożegnał się Leon Szałankiewicz, dyrektor Gimnazjum w Zarszynie.

- Nasza szkoła przestanie istnieć od września – mówił.- Myślę, że nic się jednak nie zmieni, tylko będziemy działać pod innymi szyldami – dodał z uśmiechem.

Sanok
Kolejną imprezą na terenie powiatu była XXII Wystawa Wielkanocna w Sanoku. Jej otwarcie nastąpiło w Sali Klubu "Górnik" 30 marca. Zorganizowała ją Anna Hałas, wójt gminy Sanok, wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sanoku. Zaprezentowało się  ponad 100 lokalnych artystów z różnych zakątków ziemi sanockiej. Atrakcją dla przybyłych był występ grupy obrzędowej Strachoczanie w scence pt. "Co się na tej wsi porobiło".

- Dziękuję zespołowi ze Strachociny za przygotowanie przedstawienia  – powiedział Paweł Wdowiak, sekretarz gminy Sanok. – Nie ukrywam, że osobiście nie miałbym na tyle odwagi, by stanąć na scenie w roli aktora – przyznał.

Artystów przygotowały do występu Agata Cecuła i Jolanta Pielech. Scenka traktowała o zmianach na polskiej wsi w przeciągu ostatnich 150 lat. Na otwarciu wystawy rozstrzygnięto również dwa konkursy. Nagrody wręczył  Piotr Uruski, poseł na Sejm RP.
- Tegoroczna wystawa cieszy swoim bogactwem i różnorodnością – podkreślił parlamentarzysta.

Pierwszy konkurs na pieczywo tradycyjne wyłonił kilku zwycięzców m.in. gospodynie z Pakoszówki i Prusieka, natomiast najlepsze pieczywo współczesne przygotowały kobiety z Pisarowiec, Strachociny i Sanoczka. KGW w Płowcach zdobyło wyróżnienie za zajączka w polu marchewkowym.

Sanocka prezentacja ozdób wielkanocnych była czynna do 4 kwietnia w godzinach 9:00 – 17:00.

Besko
Również w Besku mogliśmy uczestniczyć w  siódmej już wystawie. Jej organizatorami byli Gminny Ośrodek Kultury w Besku oraz Stowarzyszenie Kobiet Gminy Besko "Beskowianki". Unikatowe eksponaty wielkanocne zwiedzający mogli podziwiać w niedzielę, 2 kwietnia, od godz. 9.  Z całej gminy przybyło dziesięciu wystawców.

- Tradycyjnie jak zawsze zorganizowaliśmy konkurs na najpiękniejszą pisankę. – mówiła Aneta Szałankiewicz, dyrektor GOK-u. – Na konkurs wpłynęło 15 prac.

W kategorii I – przedszkolaki, zwyciężył Julian Iżowski, w II – dzieci w wieku 5-12 lat nagrodę zdobyła Maria Pojnar. W trzeciej (młodzież w wieku 12-18 lat) ze zwycięstwa cieszyła się Wiktoria Pihut. Wśród dorosłych zaś najlepsza była Zuzanna Bulanda.
Na finał VII Wystawy Wielkanocnej w Besku zaplanowano występ dzieciaków z oddziału przedszkolnego działającego przy Zespole Szkół w Besku. Program artystyczny dla przedszkolaków przygotowała opiekunka Anna Zubik.

Więcej w 14 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE