Pamiątki po Szuberze
Wystawa prezentuje bogaty zbiór pamiątek po Januszu Szuberze, w tym wydania jego tomów poezji, rękopisy, fotografie oraz wybrane dzieła z jego domowej biblioteczki. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć także meble z ostatniego mieszkania poety przy sanockim Rynku, które dodają wystawie wyjątkowego, osobistego charakteru.
Kurator wystawy, Wiesław Banach, były dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku i przyjaciel Janusza Szubera, zadbał o to, by każdy element ekspozycji oddawał ducha twórczości i osobowości poety.
Życie i twórczość Janusza Szubera
Janusz Szuber urodził się 10 grudnia 1947 roku w Sanoku. Był autorem 30 tomów poezji i laureatem wielu prestiżowych nagród. Jego utwory przetłumaczono na co najmniej 15 języków, co świadczy o międzynarodowym uznaniu dla jego twórczości. Publikował w licznych czasopismach, m.in. w „Tygodniku Sanockim”, „Głosie Ziemi Sanockiej”, „Tygodniku Powszechnym” oraz zagranicznych periodykach takich jak „The New Yorker” czy „Books in Canada”.Szuber był również redaktorem zeszytów „Acta Pancoviana” oraz periodyku „Impresje muzealne” wydawanego przez Muzeum Historyczne w Sanoku. W 2017 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka, a w 2019 roku Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury. W lipcu 2020 roku Marszałek Województwa Podkarpackiego przyznał mu nagrodę „Artystyczny Znak Podkarpacia” za całokształt działalności literackiej.
Wspomnienia i dziedzictwo
Janusz Szuber od młodzieńczych lat zmagał się z postępującą chorobą stawów i niepełnosprawnością. Pomimo trudności, pozostał aktywnym i płodnym twórcą, zdobywając serca czytelników i krytyków literackich. Zmarł 1 listopada 2020 roku w wieku 72 lat w szpitalu w Lesku. Pochowany został na Cmentarzu Centralnym w Sanoku.Wystawa poświęcona Januszowi Szuberowi to nie tylko okazja do zapoznania się z twórczością poety, ale także do oddania hołdu jego pamięci. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających przez całe wakacje. Zapraszamy serdecznie do Zamku Królewskiego w Sanoku, by wspólnie odkryć bogate dziedzictwo tego wybitnego polskiego poety.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.