Reklama

Wycinka drzew

Opublikowano:
Autor:

Wycinka drzew - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przy ulicy Kochanowskiego w Sanoku wyrąbano piękne świerki - zaalarmowała nas telefonicznie czytelniczka. - Były ponoć chore, ale pozostałe po nich pieńki na to nie wskazują.

Na osiedlu Błonie okazuje się, że przed blokami przy ul. Kochanowskiego 11, 19 i 21 jest przynajmniej kilka śladów po wycince. Zostały starannie przysypane trocinami, jakby ktoś chciał zamaskować te miejsca. Krzątający się w pobliżu przy porządkowaniu trawników mężczyzna wzrusza jednak ramionami:

- Sami mieszkańcy te drzewa sadzili i sami chcieli, żeby je wyciąć.

 

 

Również w Śródmieściu, na wąskim pasie zieleni pomiędzy blokami przy ul. Cerkiewnej 17 i Berka Joselewicza 10 (za kapliczką) wycięto dwa drzewa iglaste. Według naszych informacji, przymierzano się do tego już w ubiegłym roku, ale wskutek sprzeciwu części mieszkańców wycinka nie doszła wówczas do skutku.

Jak informuje Aneta Kończak-Kucharz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta w Sanoku, z wnioskiem o usunięcie drzew rosnących w sąsiedztwie bloków przy ul. Kochanowskiego 11, 19 i 21 oraz ul. Cerkiewnej 17 wystąpiła Sanocka Spółdzielnia Mieszkaniowa, jako zarządca tych budynków.

- W uzasadnieniu wniosku jako przyczynę usunięcia drzew Spółdzielnia podała m.in. wnioski samych mieszkańców, odległość wysokich drzew od budynków mieszkalnych, ciągów pieszych i parkingów, sieci kanalizacji sanitarnej i elektrycznej, warunki, w jakich rosną drzewa (stroma skarpa) oraz płytki system korzeniowy drzew, a także zmiany chorobowe. Po dokonaniu wizji organ stwierdził, że podane we wnioskach przyczyny usunięcia drzew są zasadne i w związku z tym wydał decyzje zezwalające na ich usunięcie.

Mieszkańcy przed złożeniem wniosku mogli wnieść uwagi do zarządcy dotyczące wycinki drzew. Byli o tym wcześniej powiadomieni, zgodnie z ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, "w sposób zwyczajowo przyjęty", tj. poprzez informacje wywieszone na klatkach schodowych. Mieli też co najmniej 30-dniowy termin na zgłaszanie uwag.

Jak mówi naczelnik Kończak-Kucharz, po złożeniu przez Spółdzielnię wspomnianych wniosków do burmistrza mieszkańcy bloków przy Kochanowskiego i Cerkiewnej nie zgłaszali uwag dotyczących zasadności usunięcia drzew. W zamian za usunięte drzewa wyznaczone zostały nasadzenia zastępcze.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE