Komisja Rewizyjna przeprowadziła szczegółową analizę wykonania budżetu i zidentyfikowała liczne błędy, co skłoniło ją do wystąpienia z wnioskiem o nieudzielenie absolutorium burmistrzowi. Dokument ten, mający formę uchwały, został przesłany do RIO w celu zaopiniowania. W piątek, RIO pozytywnie oceniła uchwałę Komisji Rewizyjnej, potwierdzając jej zgodność z wymaganiami formalno-prawnymi.
fot. M.Korzeniowska - Robert Płaziak
Przewodniczący Rady Miasta Sanoka, Sławomir Miklicz, oraz przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Robert Płaziak, potwierdzili otrzymanie opinii. "RIO pozytywnie zaopiniowała wniosek komisji o nieudzielenie absolutorium burmistrzowi za wykonanie budżetu w 2023 roku," powiedział Miklicz. Dodał również, że w swojej długoletniej karierze samorządowej nie był świadkiem podobnej sytuacji.
Piotr Świątek, przewodniczący składu orzekającego RIO w Rzeszowie, zaznaczył, że ocenie podlegał jedynie formalno-prawny aspekt wniosku Komisji Rewizyjnej. RIO nie opiniowała samego wykonania budżetu, a jedynie zgodność procedur związanych z wnioskiem.
Robert Płaziak stwierdził, że negatywna opinia Komisji oparta jest na faktach. W głosowaniu nad uchwałą trzech radnych opowiedziało się za negatywną oceną wykonania budżetu, a jeden radny był za pozytywną oceną.
Komisja Rewizyjna wskazała na kilka kluczowych problemów w wykonaniu budżetu:
- Dochody wyniosły 212 796 163,64 zł, co stanowi 93,14% planu.
- Dochody bieżące osiągnęły 96,62% planu.
- Wydatki zrealizowano na poziomie 90,59% planu.
- Wydatki majątkowe osiągnęły jedynie 65,11% planu.
- Wydatki bieżące stanowiły 97,27% planu.
- Zadłużenie wyniosło 128 604 183,52 zł, co stanowi 60,44% dochodów.
Komisja stwierdziła, że realizacja budżetu nie spełniała wymogów racjonalności, oszczędności, celowości i rzetelności. Sesja absolutoryjna, na której podjęta zostanie ostateczna decyzja, odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 14:00.
Nieudzielenie absolutorium burmistrzowi oznacza brak akceptacji dla sposobu, w jaki zarządzał finansami miasta w ubiegłym roku. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym nawet do próby odwołania burmistrza ze stanowiska. Rada Miasta, podejmując decyzję o nieudzieleniu absolutorium, wyraża swoje niezadowolenie z pracy burmistrza, co może skutkować podjęciem działań zmierzających do zmiany w zarządzie miasta.
Wotum zaufania stanowi uzupełnienie corocznej oceny burmistrza dotyczącej wykonania budżetu (procedury absolutoryjnej). Obie oceny są dokonywane podczas jednej sesji rady miasta do dnia 30 czerwca, co wynika z art. 271 ust. 1 ustawy o finansach publicznych.
Jeżeli rada miasta nie udzieli burmistrzowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach, może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie jego odwołania. Decyzja ta jest uznaniowa i wymaga bezwzględnej większości głosów ustawowego składu rady.
Nieudzielenie wotum zaufania ma istotne konsekwencje, mogące prowadzić do odwołania burmistrza poprzez referendum. Jest to mechanizm kontrolny, pozwalający radzie na wyrażenie niezadowolenia z pracy włodarza i potencjalne zainicjowanie zmiany na tym stanowisku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.