Reklama

Wiele hałasu o drzewa

Opublikowano:
Autor:

Wiele hałasu o drzewa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo Środowiska rozwiało wątpliwości, które nowe przepisy dotyczące wycinki drzew budziły u rolników. Choć w większości przypadków wycinanie drzew zostało znacznie ułatwione, w niektórych sytuacjach wycinka w ogóle nie będzie możliwa.

Wracamy do tematu wycinki drzew zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi przez Ministerstwo Środowiska. Wiele osób wciąż ma bowiem wątpliwości, czy dane drzewo może wyciąć bez konieczności uzyskania zezwolenia.

Bez wniosków, z pytaniami
Jak słusznie zakładali jeszcze miesiąc temu pracownicy urzędów gmin z naszego powiatu zajmujący się ochroną środowiska, wniosków o wycinkę jest zdecydowanie mniej.

- W tym roku jeszcze nikt nie złożył do nas żadnego wniosku o zezwolenie na wycinkę - dowiedzieliśmy się w Referacie Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Sanok. -  Jest bardzo dużo telefonów w tej sprawie. Mieszkańcy ze swoimi wątpliwościami najczęściej dzwonią lub przychodzą do nas osobiście, bo wolą się upewnić, że mogą wyciąć drzewo bez konsekwencji.

 Mieszkańcy na przykład pytają o to, czy mogą wyciąć taki a nie inny gatunek drzewa, mimo że na ten moment takie zezwolenie nie jest im potrzebne.

- Od początku roku wpłynęło do nas bardzo mało wniosków - informuje Tomasz Winiarski z Urzędu Gminy w Zarszynie. - Zazwyczaj mieszkańcy dzwonią lub przychodzą i pytają o zgodę na wycinkę i nowe przepisy.
Podobnie jest w gminie Bukowsko. Jak informuje Zofia Sołtys z Urzędu Gminy w Bukowsku, mieszkańcy dzwonią lub przychodzą z zapytaniami. Czasami mają po kilka telefonów na dzień.

- Od początku roku nie wpływają do nas wnioski o wycięcie drzew od osób fizycznych  - mówi. - Był tylko jeden wniosek, który został umorzony. Staramy się informować mieszkańców o zmianach, jakie nastąpiły w przepisach.
U właścicieli nieruchomości wycinka jest uzależniona od prowadzenia działalności gospodarczej. Praktycznie każdy, kto nie prowadzi działalności gospodarczej, może sobie wyciąć drzewo. Przepisy nie zmieniły się dla przedsiębiorców. Oni muszą uzyskać takową zgodę. Jednak i dla nich są pewne ułatwienia. Są takie obwody drzew określone w ustawie, o zgodę, na których ścięcie przedsiębiorcy prosić nie muszą.

Rolnicy prowadzą działalność
Nowe przepisy mogły wśród rolników budzić pewne wątpliwości. Z tego powodu Ministerstwo Środowiska na swojej stronie internetowej umieściło stosowne wyjaśnienia dotyczące wycinania drzew przez rolników. Od 1 stycznia 2017 r. osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, jeżeli usunięcie to dokonywane jest na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki (własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia) należy spełnić łącznie. Rolnicy są osobami fizycznymi, a zatem jeżeli są właścicielami działki, na której rośnie usuwane drzewo czy krzew, to pierwszy warunek można uznać za spełniony. Jednak jesli działalność rolnicza jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza, konieczne jest dokonywanie indywidualnej oceny, czy drzewo jest usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Więcej w 9 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE