Reklama

Walka z bylejakością - rozmowa z Piotrem Kolano

Opublikowano:
Autor:

Walka z bylejakością - rozmowa z Piotrem Kolano - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uważni obserwatorzy na sanockim deptaku w jednej z witryn mogą dostrzec niezwykłe prace. Są to obrazy o ulotnych wspomnieniach, które zatrzymały w czasie piękno naszego miasta. O estetyce, poczuciu smaku i sztuce rozmawiamy z ich autorem, Piotrem Kolano, sanockim projektantem wnętrz i artystą.

Jak narodziła się pana pasja i zamiłowanie do sztuki?
Nie pamiętam, kiedy zacząłem rysować. Nie było to jakieś olśnienie, raczej wynikło to samo z siebie. Jako dziecko często spacerowałem po okolicy, brałem wędkę i szedłem nad San. Lubiłem wędkować. Zawsze też interesowałem się tym, co mnie otacza, a że fotografia nie była wtedy tak łatwo dostępna jak teraz, swoje doznania i spostrzeżenia zacząłem notować w formie rysunków.

Studiował pan w Krakowie. Dlaczego po studiach zdecydował się pan wrócić w rodzinne strony?
Na pozostanie w Krakowie nie pozwolił mi mój charakter odludka. Nie harmonizował z krakowskim otoczeniem. Jestem spokojnym człowiekiem, a tam, żeby coś osiągnąć, trzeba było mieć mocne łokcie i rozpychać się.

Jak pana życie potoczyło się po powrocie do Sanoka?
W tamtych latach architektura wnętrz nie była popularną dziedziną w naszym mieście. Zapisałem się jako usługodawca w zrzeszeniu projektantów "Sztuka Polska" w Rzeszowie. Otrzymałem parę zleceń. Między innymi zaprojektowałem restaurację i kawiarnię w Brzozowie. Potem po Sanoku rozeszła się wieść, że zajmuję się projektowaniem wnętrz. Zrealizowałem kilka swoich projektów, głównie użytkowych. Gdy weszła w życie reforma Wilczka i to, co niezakazane zaczęło być dozwolone, nagle wszyscy wszystko zaczęli umieć, stali się samowystarczalni, nikt nie potrzebował już porady fachowca. Ludzie poczuli, że wszystko im wolno i zaczęli po swojemu tworzyć swoje otoczenie nie zawsze w zgodzie z zasadami architektury, wnętrzarstwa i estetyką. Nastała wolna amerykanka. 

Więcej w 13 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE