Reklama

Uwaga na niedźwiedzie na terenie gminy Sanok! Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ostrzega!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Uwaga na niedźwiedzie na terenie gminy Sanok! Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ostrzega! - Zdjęcie główne

Zachowajmy ostrożność | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o napotkaniu niedźwiedzia na drodze do Lisznej. Coraz częściej zdarza się, że niedźwiedzie pojawiają się w pobliżu ludzkich siedzib na terenie gminy Sanok, w miejscowościach takich jak Dobra, Dębna, Mrzygłód, Łodzina, Tyrawa Solna, Liszna, Bykowce, Załuż i Wujskie.

 Ze względu na te zdarzenia, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie zwraca uwagę na konieczność zabezpieczania śmietników i kompostowników, które stanowią doskonałe źródło pożywienia dla niedźwiedzi po okresie zimowym, jednocześnie stając się dla nich pokusą.

 

Warto pamiętać o rozwadze i ostrożności podczas wizyt w lesie oraz o niepozostawianiu odpadów, zwłaszcza organicznych. W przypadku pojawienia się dużych, chronionych zwierząt na zamieszkałych terenach, które mogą stanowić zagrożenie lub wyrządzić szkody (na przykład dewastacja uli czy kompostowników), zaleca się zgłoszenie tych incydentów w Urzędzie Gminy Sanok, w Referacie Ochrony Środowiska, telefonicznie pod numerem 13 46 56 563 (wew. 163) lub osobiście, na piętrze V, w pokoju 501.

Z informacji przekazanych nam przez Koła Łowieckie wiemy, że niedźwiedzie są rejestrowane na fotopułapkach w rejonie Niebieszczany-Płowce. Poza ostatnim incydentem w Lisznej, do tej pory nie odnotowaliśmy w urzędzie gminy żadnych zgłoszeń

- mówi Agnieszka Marszałek kierownik referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Sanok

Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) jest jednym z największych i najbardziej charakterystycznych ssaków występujących w Polsce. Województwo podkarpackie, z licznymi lasami i rozległymi obszarami górskimi, zapewnia doskonałe środowisko życia dla tych imponujących zwierząt. Region Bieszczadów, z przepięknymi krajobrazami i dziewiczymi terenami, stanowi ich naturalne siedlisko.

Jednak w ostatnich latach obserwuje się migrację niedźwiedzi w kierunku terenów zamieszkałych w gminie Sanok. Miejscowości takie jak Dobra, Dębna, Mrzygłód, Łodzina, Tyrawa Solna, Liszna, Bykowce, Załuż i Wujskie coraz częściej doświadczają obecności tych zwierząt w pobliżu zabudowań ludzkich. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na takie zachowanie niedźwiedzi, w tym zmiany w środowisku naturalnym, dostępność pożywienia oraz ewentualne migracje osobników poszukujących nowych terytoriów.

Z uwagi na to, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie podkreśla konieczność podjęcia odpowiednich działań mających na celu minimalizację ewentualnych konfliktów między ludźmi a niedźwiedziami. Jednym z kluczowych aspektów jest właściwe zabezpieczanie śmietników i kompostowników, które są atrakcyjnym źródłem pożywienia dla niedźwiedzi. Bezpieczne zamknięcie tych miejsc ograniczy możliwość dostępu zwierząt do odpadów i pomoże utrzymać ich naturalną dietę opartą na pokarmie roślinnym i zwierzęcym. 

Jak postępować w przypadku sytuacji konfliktowych powodowanych przez dzikie zwierzęta chronione lub Jaki jest schemat działania w przypadku bezpośredniego zagrożenia Spójrzcie na grafiki poniżej:

 

Ponadto istotne jest, aby osoby odwiedzające lasy wykazywały rozwagę i ostrożność. Niedźwiedzie to dzikie i potężne zwierzęta, które należy obserwować z dystansu i nie podejmować żadnych działań, które mogłyby je zaniepokoić lub sprowokować. Ważne jest również, aby nie pozostawiać żadnych śmieci ani odpadów, szczególnie pochodzenia organicznego, w lesie. Pozostawione odpady mogą przyciągnąć niedźwiedzie i stworzyć niebezpieczną sytuację zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

W przypadku pojawienia się niedźwiedzi lub innych dużych, chronionych zwierząt na terenach zamieszkałych, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla społeczności lub wyrządzić szkody, istnieje konieczność zgłoszenia tych incydentów. W tym celu, mieszkańcy gminy Sanok są proszeni o kontakt z Urzędem Gminy, w Referacie Ochrony Środowiska, telefonicznie pod numerem 13 46 56 563 (wew. 163) lub osobiście na piętrze V, w pokoju 501. Współpraca i zgłaszanie takich sytuacji są niezwykle istotne dla ochrony zarówno ludzi, jak i dzikich zwierząt.

Obecność niedźwiedzi w województwie podkarpackim, szczególnie w regionie Bieszczadów, jest znaczącym przykładem bogactwa przyrodniczego Polski. Jednakże, pojawienie się tych zwierząt w pobliżu ludzkich zabudowań w gminie Sanok wymaga uwagi i odpowiednich środków ostrożności. Zabezpieczanie śmietników, zachowanie czystości w lesie oraz zgłaszanie incydentów z udziałem niedźwiedzi są kluczowymi krokami w utrzymaniu harmonijnego współistnienia między człowiekiem a dziką przyrodą. Przy zachowaniu rozwagi i szacunku dla środowiska naturalnego, można cieszyć się obecnością tych pięknych zwierząt, podziwiając je w ich naturalnym środowisku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy