Reklama

Trwają kontrole przydomowych szamb w gminie Sanok. Wzmożone wyjazdy szambiarki w ostatnim czasie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Przydomowe oczyszczalnie blog

Trwają kontrole przydomowych szamb w gminie Sanok. Wzmożone wyjazdy szambiarki w ostatnim czasie - Zdjęcie główne

W gminie Sanok trwają kontrole | foto Przydomowe oczyszczalnie blog

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 4 maja ruszyły kontrole zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Sanok potocznie zwanych szambami. Od momentu pojawienia się informacji w mediach mieszkańcy gminy zaczęli porządkować swoje sprawy w tym zakresie. Rozdzwonił się telefon w zakładzie wodociągów i kanalizacji w SPGK w Sanoku.

Rozpoczynając od 4 maja 2023 roku, na terenie Gminy Sanok przeprowadzany jest cykl kontroli, w którym właściciele nieruchomości zostają wzywani do Urzędu Gminy Sanok w celu przedstawienia umowy korzystania z usług przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności z zakresu opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Sanok oraz faktur/rachunków potwierdzających wywóz nieczystości ciekłych. 

Umowa i faktury do kontroli

Należy zauważyć, że faktury powinny potwierdzać regularność wywozu nieczystości ciekłych zgodnie z postanowieniami umów oraz z wymaganiami określonymi w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Sanok. W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków, właściciele nieruchomości są zobowiązani do udokumentowania poprzez podpisanie umowy na wywóz osadów ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłat za tę usługę. 

Gmina będzie nakładała kary

Właściciele nieruchomości, którzy nie mają podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków, powinni zająć się tym niezwłocznie. Wywóz ścieków może być wykonywany tylko przez przedsiębiorców posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie wydane przez Wójta Gminy Sanok. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości, którzy nie wykonują ww. obowiązków oraz utrudniają przeprowadzenie kontroli, podlegają karze grzywny, której wysokość może wynosić od 500 zł do 5000 zł. Właściciele nieruchomości są proszeni o udostępnienie niezbędnych dokumentów, będących przedmiotem kontroli, w celu uniknięcia konsekwencji wymienionych w ustawie. 

Nalezy dodać, że po wskazanym terminie upoważnieni przez Wójta Gminy Sanok pracownicy w trybie art. 9u ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz art. 379 i art. 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, będą kontrolować umowy oraz rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych. Trzeba zaznaczyć również, że niedopuszczalne jest bez ścieki z budynków mieszkalnych były gromadzone i wywożone wspólnie z gnojówką lub gnojowicą na grunty rolne

- informuje nas Beata Michniowska z Gminy Sanok. 

Obecnie kontroli podlegają wioski Liszna i Dębna i to z tych właśnie miejscowości masowo dzwonią mieszkańcy aby zamówić wywóz osadów ściekowych. 

Mieszkańcy gminy Sanok ruszyli do działania

Opróżnianiem szamb może zajmować się jedynie firma asenizacyjna, która ma stosowne zezwolenie na prowadzenie takiej działalności. Właściciel nieruchomości z umieszczonym w ziemi szambem, np. szambem betonowym, powinien zadbać o jego doskonałą szczelność, a także nie dopuszczać do przepełnienia zbiornika. W przypadku gminy Sanok taką firmą jest Sanocki Zakład Gospodarki Komunalnej w Sanoku. 
 
Po publikacji artykułu o wykonywaniu kontroli zbiorników bezodpływowych (szamb) przez inspektorów z ramienia Gminy Sanok zaobserwowaliśmy wzrost zawieranych umów jak również samych zgłoszeń na wykonanie przedmiotowej usługi. Aktualnie posiadamy zawartych na terenie Gminy Sanok 1187 umów na ww. – w tym od czasu publikacji artykułu zawarto 25 umów. Zgodnie z zapisem w aktualnie obowiązujących umowach na opróżnianie zbiorników bezodpływowych „Wykonawca zobowiązuje się do wykonania usługi w terminie 14 dni od daty zgłoszenia". Z reguły wykonanie usługi odbywa wcześniej, jednakże jest to uwarunkowane ilością zgłoszeń, warunkami atmosferycznymi (dojazd), oraz awariami i czynnościami eksploatacyjnymi na sieci kanalizacji sanitarnej
- informuje nas Rafał Fuksa z-ca kierownika ZWiK ds. techniczno-eksploatacyjnych Zakład Wodociągów i Kanalizacji SPGK w Sanoku.
 
W artykule poniżej publikujemy harmonogram kontroli, który trwa i zakończy się w roku następnym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy