Reklama

Nasza piękna gmina Sanok. Czy znasz jej historię?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Sanok Facebook

Nasza piękna gmina Sanok. Czy znasz jej historię? - Zdjęcie główne

foto Gmina Sanok Facebook

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Sanok może poszczycić się bardzo długą i ciekawą historią. Badania archeologiczne potwierdziły hipotezę, że ówczesne ziemie zamieszkiwane były już w epoce kamienia, o czym świadczą liczne znaleziska, takie jak: kamienne motyki z Bykowiec, czy toporek z Prusieka. Inne "skarby" pochodzą z epoki neolitu i wczesnego brązu, natomiast monety rzymskie i celtyckie wskazują na późniejsze kontakty handlowe z Cesarstwem Rzymskim i plemionami celtyckimi.

Pierwsze wieści o gminie Sanok

Pierwsza wzmianka o gminie wiejskiej Sanok pochodzi z XII-wiecznego ruskiego „Latopisu hipackiego”, z którego dowiadujemy się, że nasze tereny, będące we władaniu książąt ruskich, zostały zdobyte przez księcia węgierskiego Gejzę II. Następnie w XIV w. ziemie Rusi Halickiej przyłączył do Polski Kazimierz Wielki i rozpoczął na nich akcję kolonizacyjną. W XIV i XV w. powstało na tych terenach wiele nowych osad, m.in.: Trepcza, Czerteż, Prusiek, Nowotaniec, Kostarowce, Stróże Wielkie i Małe, Hłomcza, Płowce, Sanoczek, Międzybrodzie. Osady te były własnością rodów szlacheckich i rycerskich. Znaczne dobra skupili w swych rękach władający na zamku Sobień – Kmitowie. Obok nich, liczącymi się wtedy rodami byli także: Oleśniccy, Matiaszowie, Tarnawscy i Czeszykowie.

Trudne chwile gminy

Wiek XVI przyniósł nasilenie konfliktów spowodowanych pogorszeniem sytuacji na wsi. Dochodziło do buntów chłopstwa przeciw pańszczyźnie, zaś cały wiek XVII pogrążony był w ogniu wojen i najazdów, które dodatkowo pogorszyły sytuację gospodarczą regionu. Szczególnie dotkliwy był najazd tatarski w 1624 r., który spowodował ogromne spustoszenie. Wiele wsi uległo spaleniu, a ich mieszkańcy dostali się w jasyr.

W 1772 r. w wyniku pierwszego rozbioru Polski gmina Sanok znalazła się w zaborze austriackim. Zaborca zlikwidował dotychczasowy podział administracyjny, przyporządkowując na krótko tereny gminy do cyrkułu leskiego, a następnie sanockiego.

Dopiero koniec XVIII w. przyniósł znaczne ożywienie gospodarcze. Pomimo niewoli prężnie rozwijało się rzemiosło, kołodziejstwo, bednarstwo, stolarstwo i kamieniarstwo. Powstawały cegielnie (Mrzygłód), młyny i browary (Markowce, Jurowce i Sanoczek). Rok 1848 przyniósł zniesienie pańszczyzny. Poprawiła się sytuacja ludności wiejskiej, nastąpił też wzrost produkcji rolnej i postęp techniczny. Wprowadzono nowe metody uprawy roli, we wsiach zakładano warsztaty tkackie, olejarnie i tartaki napędzane siłą wody.

Rozwój gminy Sanok

Druga połowa XIX w. to dynamiczny rozwój przemysłu naftowego, złoża ropy odkryto m.in. w Tyrawie Solnej. Kolejny potężny bodziec do rozwoju gospodarczego dała zbudowana w 1872 r. linia kolejowa Przemyśl – Łupków i Zagórz – Sanok – Jasło oddana do użytku w 1884 r.

Końcem XIX w. rozwinął się ruch spółdzielczy, powstały kasy gminne służące pomocą mieszkańcom wioski. Rozwój gospodarczy został jednak zahamowany przez wybuch I wojny światowej. Jesienią 1918 r. po wieloletniej niewoli wróciła Rzeczypospolita, jednak dopiero lata 30. przyniosły znaczne ożywienie gospodarcze. Nastąpiła poprawa ekonomiczna wsi, zmalała liczba analfabetów, powstały uniwersytety wiejskie, np. w Dobrej Szlacheckiej.

W 1939 r. wybucha II wojna światowa. Rozpoczął się terror i bezwzględna, systematyczna gospodarka rabunkowa ziem okupowanych. Okupacja zbierała okrutne żniwo, śmierć poniosło 10 tys. Polaków i 8 tys. Żydów. Pozostały po niej zdewastowane zakłady przemysłowe i ogromne zniszczenia materialne. Wysiedlenia związane z konfliktem polsko-ukraińskim doprowadziły do znacznego zmniejszenia się liczby ludności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy