Reklama

„Troska o katechezę szkolną" - władze kościelne odpowiadają na wniosek Bartosza Romowicza

Opublikowano:
Autor:

„Troska o katechezę szkolną" - władze kościelne odpowiadają na wniosek Bartosza Romowicza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę 8 grudnia we wszystkich kościołach i kaplicach dekanatu Ustrzyki Dolne zostanie odczytane słowo Metropolity Przemyskiego na temat „Troska o katechezę szkolną”. Burmistrz Ustrzyk Dolnych odniósł się do treści listu Arcybiskupa skierowanego do mieszkańców miasta i gminy Ustrzyki Dolne.

W liście Jego Ekscelencja Arcybiskup przywołuje fakty m.in. o usunięciu religii ze szkół przez komunistów oraz jej powrocie w 1990 roku. Według Arcybiskupa następują „są coraz nachalniejsze próby wchodzenia do szkół – zwykle bez zgody rodziców – ludzi, którzy propagują ideologie sprzeczne nie tylko z wiarą katolicką, ale godzące również w ogólnie przyjęte normy społeczne i wartości narodowe”.

Zdaniem Jego Ekscelencji Arcybiskupa „jednym z celów, jaki najwyraźniej postawili przed sobą orędownicy postępującej laicyzacji, jest ograniczenie, a następnie wyrugowanie nauczania religii ze szkół. Uzasadniają to rzekomym poszanowaniem demokracji i wolą społeczeństwa”. Ponadto w słowie Arcybiskup zarzuca „manipulacje opinią publiczną”.

Jego Ekscelencja Arcybiskup w słowie nawołuje do „zaangażowania i świadectwa ludzi wierzących, zwłaszcza katolickich rodziców” oraz walki o prawdę „zwłaszcza, kiedy kwestionują ją ci, którzy zostali przez rodziców upoważnieni do współodpowiedzialności za kształtowanie postaw dzieci i młodzieży”. W słowie również podkreśla się, że „wychowanie to nie tylko kwestie ekonomiczne!”, a rodzicom zaleca nieustawanie „w poznawaniu prawdziwej, Bożej nauki w sposób systematyczny i nieskrępowany obłędem ideologii wrogich człowiekowi i chrześcijaństwu”.

Sam fakt, iż słowo Ekscelencji Arcybiskupa Adama Szala będzie odczytane obligatoryjnie we wszystkich kościołach i kaplicach dekanatu Ustrzyki Dolne jest jednoznacznym potwierdzeniem, że to odpowiedź na mój wniosek o zmniejszenie wymiaru godzin lekcji religii w kolejnych latach szkolnych.

W liście do mieszkańców miasta i gminy Ustrzyki Dolne- wprawdzie nie wprost, a podświadomie- zarzuca się mi chęć wyrzucenia nauczania religii ze szkół. To kompletna nieprawda i wprowadzanie wiernych w błąd. Zarzuty „manipulacji opinią publiczną” kierowane do „orędowników postępującej laicyzacji” odbieram osobiście do siebie jako autor listu do Jego Ekscelencji Arcybiskupa, podczas gdy właśnie w liście w sposób rzetelny przedstawiłem mieszkańcom miasta i gminy Ustrzyki Dolne- pomijając jakiekolwiek komentarze- dane dotyczące nauczania lekcji religii.  Trudno również zgodzić mi się z oceną "orędownika postępującej laicyzacji", przypominając chociażby fakt, że jako Burmistrz Ustrzyk Dolnych w 2017 roku byłem jednym ze współorganizatorów Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej, a gmina Ustrzyki Dolne partycypowała w kosztach jego organizacji. Ponadto od początku pełnienia swojej funkcji wielokrotnie w różny sposób materialnie oraz finansowo wspierałem kościół katolicki na terenie naszej gminy.

Ponadto pragnę podkreślić jeszcze raz, że jeśli tylko księża, katecheci czy siostry zakonne- w przypadku obniżenia wymiaru do jednej godziny lekcji religii w tygodniu- będą chcieli przeprowadzić dla uczniów naszych szkół drugą lekcję religii w tygodniu w ramach zajęć dodatkowych i niepłatnych z budżetu gminy Ustrzyki Dolne, to gmina Ustrzyki Dolne udostępni nieodpłatnie sale w szkołach oraz zajmie się stroną organizacyjną (jak np. ułożenie tych lekcji w planie lekcji). Koszty administracyjne utrzymania budynku szkoły dla tych lekcji poniesie gmina Ustrzyki Dolne.

Zachęcenie do walki o wiarę przez rodziców katolickich to w mojej ocenie nic innego jak namowa do sprzeciwu społecznego przeciwko mojej propozycji. To sprowadzenie dyskusji do problemu światopoglądowego, jak dążą do tego media prawicowe oraz lewicowe. To nie próba rozwiązania sytuacji z korzyścią dla wszystkich stron, a chęć skierowania na mnie negatywnych ocen przez mieszkańców miasta i gminy Ustrzyki Dolne.

Jan Paweł II podczas spotkania 19 sierpnia 1989 r. z młodzieżą w Santiago de Compostella powiedział, że „powołaniem chrześcijanina jest służba braciom i społeczeństwu, umacnianie i ochrona godności każdej ludzkiej istoty, szacunek dla praw osoby i ich obrona, budowanie trwałego i autentycznego pokoju opartego na braterstwie, wolności, sprawiedliwości i prawdzie”*. Liczę, że w dalszych etapach dyskusji nt. mojego wniosku wszyscy- a zwłaszcza hierarchowie kościoła- będą kierować się słowami naszego św. Jana Pawła II.

Całość "Słowa na niedzielę" poniżej w pliku do pobrania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE