Reklama

Szpitale tymczasowe w całej Polsce rekrutują personel medyczny

Opublikowano:
Autor:

Szpitale tymczasowe w całej Polsce rekrutują personel medyczny - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości We wszystkich województwach budowane są szpitale tymczasowe, które rekrutują personel medyczny – wynika z informacji zebranych przez PAP. Placówki zachęcają do zgłaszania się do pracy.

W woj. lubelskim na szpital tymczasowy adaptowane są obiekty Targów Lublin, które liczą łącznie niespełna 14 tys. mkw. Będzie on filią Szpitala Klinicznego nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ma być gotowy w ostatnich dniach listopada. Trwa tam adaptacja pomieszczeń, kupiono sprzęt, rozpoczęto rekrutację pracowników.

"Proces adaptacji wydaje się postępować zgodnie z harmonogramem i jest możliwość poddania się procedurom odbioru w okolicach 28-30 listopada tak, żeby na przełomie listopada i grudnia szpital mógł zafunkcjonować" – powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Szpital powstaje w dwóch pawilonach. W jednym będzie oddział intensywnej terapii, gdzie zaplanowano około 80 łóżek, a w drugim oddział zakaźny, liczący około 400 łóżek dla pacjentów, z możliwością tlenoterapii. W halach urządzone zostaną m.in. gabinety dla lekarzy, pomieszczenia na leki, strefy czyste i brudne. Potrzebnych będzie łącznie około 700 pracowników – personelu medycznego i niemedycznego.

W woj. mazowieckim działa szpital na Stadionie Narodowym. Pierwsi pacjenci trafili tam dwa tygodnie temu. Do tej pory przyjęto 76 pacjentów. Obecnie przebywa tam 30 chorych. Łącznie jest tam – według deklaracji szefa KPRM Michała Dworczyka – 500 łóżek, z czego 60 respiratorowych.

Szpital tymczasowy we Wrocławiu powstaje w centrum kongresowym przy ul. Rakietowej. Placówka będzie miała 400 miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19, w tym 50 miejsc respiratorowych. Ma być gotowy na koniec listopada. Placówka będzie prowadzona przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

W woj. lubuskim szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 powstaje w nowym budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Trwają roboty wykończeniowe w nowym obiekcie i związane z dostosowaniem go do funkcji covidowej. Rozpoczęły się dostawy sprzętu.

Szpital jest organizowany z wykorzystaniem wszystkich dostępnych pomieszczeń Centrum, na czterech kondygnacjach budynku. Na trzech znajdzie się 170 łóżek, w tym 25 do intensywnej terapii i 30 do tlenoterapii. W szpitalu trwają prace wykończeniowe. Do 7 grudnia br. placówka ma być otwarta.

W woj. łódzkim kończą się prace budowlane, modernizacyjne i wykończeniowe związane z przygotowaniem szpitala tymczasowego dla pacjentów z COVID-19 w łódzkiej hali targowo-wystawienniczej EXPO. W szpitalu tym będzie od 250 do 270 łóżek dla pacejntów chorych na COVID-19, w tym 100 stanowisk respiratorowych i kilkanaście miejsc specjalistycznych.

"Szpital tymczasowy w hali EXPO może ruszyć pod koniec listopada, jest naszym +zapasem strategicznym+" – powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego. "Uruchomimy placówkę wtedy, kiedy będzie taka konieczność" – dodała Zalewska.

W Małopolsce działają dwa szpitale tymczasowe dla pacjentów z COVID-19: uruchomiony pod koniec października w kompleksie dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK) Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i otwarty w czwartek w 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju.

Placówka w Krynicy może przyjąć 168 pacjentów. Za jej przygotowanie odpowiadał Tauron. Zorganizowany został 80-osobowy personel pielęgniarski, ale na razie brakuje jeszcze kilkunastu lekarzy.

"Na potrzebnych 25-30 medyków zatrudnionych jest tu na razie kilkunastu" – powiedział podczas konferencji prasowej kierujący pracą lecznicy dr Sławomir Kmak. Pierwsi pacjenci mają trafić do tego szpitala w najbliższych dniach. Jak wyjaśnił dyrektor, zadaniem tego szpitala będzie odblokowywanie placówek, które przyjmują bardzo dużą liczbę chorych.

W szpitalu tymczasowym w CUMRiK w Krakowie przygotowanych jest 69 łóżek. Przybywa tam 30 pacjentów, zajęte są wszystkie miejsca na oddziale intensywnej terapii – 15. Kolejne szpitale tymczasowe w Małopolsce powstają w Tarnowie w arenie "Jaskółka" i w Krakowie w hali EXPO, w małej hali Tauron Areny i w dawnych budynkach Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika i Śniadeckich.

W ocenie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity najbardziej zaawansowane są prace przy tworzeniu szpitali w hali EXPO, gdzie kończą się prace aranżacyjne, a kolejnym etapem będzie kompletowanie sprzętu, i w tarnowskiej "Jaskółce". Jak mówił wojewoda, w szpitalach tymczasowych w Małopolsce będzie od 800 do 900 miejsc.

W woj. opolskim prace w tymczasowym szpitalu dla chorych na COVID-19 w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym powinny zakończyć się 27 listopada. Według wojewody opolskiego Adriana Czubaka harmonogram prac nie jest zagrożony i ostatnie ekipy powinny zejść z placu budowy 27 listopada.

W nowym szpitalu będzie 150 łóżek szpitalnych wyposażonych w dostęp do tlenu. Z tej liczby 38 łóżek będą stanowiły tzw. łóżka respiratorowe, przy czym liczba tych ostatnich może wzrosnąć do ponad 70. W budynku CWK trwają prace wykończeniowe i instalacyjne. Dowożony jest sprzęt medyczny.

Placówki na Podlasiu powstają pod patronatem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku, a inwestycje prowadzi Podlaski Urząd Wojewódzki (PUW). Jeden ze szpitali tworzony jest w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB), drugi w budynku USK przy ul. Żurawiej w Białymstoku. Obie placówki – jak wynika z danych podanych przez PUW – mają zapewnić ok. 160 miejsc.

Z informacji zebranych przez PAP w szpitalu i urzędzie wynika, że prace idą zgodnie z planem i nie ma opóźnień. "Prace w hali mają zakończyć się do końca listopada, przy Żurawiej – do 10 grudnia" – podają służby wojewody podlaskiego.

W Rzeszowie szpital tymczasowy powstaje w nowo wybudowanym skrzydle szpitala MSWiA. Docelowo w placówce ma być 160 łóżek, w tym 40 respiratorowych. Szpital ma przyjąć pierwszych pacjentów na początku grudnia. Obecnie trwają tam prace związane z rozbudową zbiornika na tlen. Później nastąpi wymiana zbiornika, a następie przewidziano prace dotyczące aranżacji wnętrz na potrzeby szpitala tymczasowego oraz wyposażanie i wstawianie sprzętu medycznego.

Trwają przygotowania do uruchomienia szpitali tymczasowych w woj. pomorskim – w Sopocie i w Gdańsku. W budynku sanatorium uzdrowiskowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Sopocie trwają prace związane z adaptacją pomieszczeń na potrzeby szpitala tymczasowego. Przystosowaniem obiektu zajmuje się Budimex.

Jak powiedział w czwartek PAP Marcin Tymiński z biura prasowego wojewody pomorskiego, w działania zaangażowanych jest ponad 200 osób. Realizowane są dostawy sprzętu. Placówka ma być gotowa na przyjęcie pierwszego pacjenta na początku grudnia. Jej prowadzeniem zajmie się Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Gdańsku. Docelowo znajdzie się tam 200 łóżek, w tym 16 respiratorowych.

Drugi szpital tymczasowy na Pomorzu powstanie na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG). Jego budową zajmie się Grupa Lotos.

"Są ustalane szczegóły inwestycji. Plany zakładają wyposażenie szpitala tymczasowego w około 400 łóżek. Przeprowadzono wizje lokalne. Rozpoczęły się prace przygotowawczo-projektowe niezbędne do rozpoczęcia prac budowalnych. Została przygotowana koncepcja architektoniczna" – przekazał Marcin Tymiński. Dodał, że pierwszych pacjentów szpital przyjmie w połowie grudnia.

Podpisano pierwsze umowy z przyszłymi pracownikami pierwszego szpitala tymczasowego w woj. śląskim, powstającego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rozpoczęto też rekrutację do dwóch kolejnych szpitali tymczasowych – w Pyrzowicach i w Ustroniu. Liczący 500 łóżek szpital tymczasowy w MCK ma osiągnąć gotowość na przyjęcie pacjentów jeszcze w tym tygodniu.

Kolejne dwa szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19 tworzy w woj. śląskim spółka Węglokoks. Od podstaw jest budowany szpital w hali na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Pyrzowice, gdzie w jednej z hal ma rozpocząć funkcjonowanie tymczasowy szpital. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, ta lokalizacja w żaden sposób nie koliduje z podstawową działalnością portu lotniczego i to zarówno w odniesieniu do obsługi pasażerskiej, jak i cargo.

Szpitalem patronackim dla ośrodka w Pyrzowicach jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chorzowie. Jak poinformował w czwartek PAP pracujący w tym szpitalu śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dr hab. Włodzimierz Mazur, prace budowlane są już finalizowane i wkrótce będzie tam instalowany sprzęt. Placówka w Pyrzowicach ma mieć 142 miejsca, w tym 12 w standardzie oddziału intensywnej opieki medycznej.

Według informacji rzecznika Węglokoksu Jarosława Latacza szpital tymczasowy w Pyrzowicach powinien być gotowy do końca listopada, a ten w Ustroniu – najprawdopodobniej na początku grudnia. Szpital tymczasowy w Ustroniu jest tworzony w obiekcie administrowanym wcześniej przez Narodowy Fundusz Zdrowia i spełniającym wymagania stawiane placówkom medycznym. Początkowo będzie tam 100 łóżek, z możliwością podwojenia ich liczby w razie potrzeby.

W woj. świętokrzyskim w Targach Kielce powstaje szpital tymczasowy, w którym będzie 300 łóżek. Szpital jest w trakcie budowy, jednak wciąż nie jest pewne, kiedy będzie gotowy na przyjęcie pacjentów.

W Wielkopolsce 30 listopada pierwszych pacjentów przyjmie szpital tymczasowy tworzony na Międzynarodowych Targach Poznańskich – zapewnił w środę wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Docelowo w targowych halach w Poznaniu przygotowanych będzie ok. 900 łóżek.

W Zachodniopomorskiem szpitale tymczasowe będą zlokalizowane w dwóch miejscach: w hali Netto Arena i budynku M szpitala na Pomorzanach. W każdym z tych miejsc planowane jest utworzenie po 150 łóżek tlenowych dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 i po 25 łóżek do intensywnej opieki medycznej – poinformowały w czwartek służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody. (PAP)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE