reklama

SYGNAŁY CZYTELNIKÓW: Głośne dzwony kościelne na Posadzie [VIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

SYGNAŁY CZYTELNIKÓW: Głośne dzwony kościelne na Posadzie [VIDEO]  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd jakiegoś czasu nasza redakcja dostaje informacje od mieszkańców posady w Sanoku o głośno bijących dzwonach przy kościele NSPJ. Jak twierdzą zgłaszający lokatorzy dzwony są najbardziej dokuczliwe zwłaszcza nad ranem w niedzielę kiedy większość jeszcze śpi. Budzą ludzi i małe dzieci. Rodzice z tego faktu są bardzo niezadowoleni. Postanowiliśmy sprawdzić sytuację.
reklama

Czy można powiedzieć, że bicie dzwonów w kościele prowadzi do zakłócania spokoju mieszkańców? — zatem ksiądz proboszcz popełnia wykroczenie zakłócania spokoju?

Jak się okazuje dzwony naprawdę mogą przeszkadzać okolicznym mieszkańcom. Mamy również zgłoszenia z ul. Wilczej i Lipińskiego iż nawet tam są mocno słyszalne. Największy problem pojawia się w gorące i duszne dni, kiedy to trzeba uchylić okna. Czas bicia dzwonów w niedzielny poranek w parafii na Posadzie wynosi aż 5 minut. 

"Dżwięk jest tak mocny, że mimo zamkniętych okien słychać je niesamowicie. W niedzielę zaczyna się 6:30 i tak co godzinę"

reklama

"Nie jestem w stanie spać od 6 bo co zasnę znowu zaczynają bić i mnie budzą"

"Nie jestem przewrażliwiona bo przez 20 lat mieszkałam na Jana Pawła 200m od kościoła i nigdy mnie dzwony nie budziły.  - mówią nam mieszkańcy. 

Zapytaliśmy proboszcza parafii ks. Piotra Buka jak odniesie się do zaistniałej sytuacji. Stwierdził iż po modernizacji dzwonnicy i zamontowaniu nowych dzwonów, przeprowadzone zostały pomiary natężenia dźwięku, które mieściły się w normie. Dzwony biją po godzinie 6 rano i nie zakłócają już ciszy nocnej. Proboszcz apeluje do mieszkańców, którym przeszkadza bicie dzwonów aby zorganizować wspólne zebranie i rozwiązać problem. 

reklama

Co można zrobić w sytuacji, gdy odgłosy z zewnątrz są w naszym mniemaniu zbyt głośne? Sprawę można zgłosić do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który zmierzy poziom natężenia hałasu i skonfrontuje to z dopuszczalnymi normami. Osoba, bądź instytucja, która odpowiada za hałas, zostanie wtedy poinformowana o ewentualnym przekroczeniu norm. Jeśli nie dostosuje się do pouczeń i w kolejnym pomiarze wyjdzie, że wciąż jest za głośno, inspektorat ma prawo naliczyć karę w wysokości 20 złotych na dobę za każde dwa za głośne decybele. 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo