reklama
reklama

Sezon na kleszcze już rozpoczęty. Tomasz Grabowski radzi jak chronić nasze zwierzaki przed tymi pajęczakami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sezon na kleszcze rozpoczął się już na dobre. Wystarczy minimalna temperatura powietrza 5-7 stopni Celsjusza by te pajęczaki zaczęły być aktywne. Obecnie przyjmuje się, że są dwa szczyty intensywnego rozwoju i żerowania: wiosną i jesienią. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem opadania kleszczy na ludzi, a nawet i częściej na naszych pupili. Największa aktywność kleszczy jest obserwowana rano i później po południu. Dzisiaj rozmawiamy z lekarzem weterynarii Tomaszem Grabowskim z gabinetu Vet Medic z Sanoka.
reklama

 

Specjalista wyjaśnia

Kleszcze najczęściej są wektorami dla zwierząt chorób takich jak borelioza, babeszjoza czy anaplazma. Często objawy tych chorób nie są bardzo specyficzne i dlatego są trudne do odróżnienia od zwykłych infekcji pokarmowych czy oddechowych. Niekiedy są wręcz niezdiagnozowane lub mylnie diagnozowane jako inne problemy zdrowotne i tak też leczone. Czasami konieczna jest diagnostyka przy pomocy badań krwi czy specyficznych testów na wykrywanie chorób odkleszczowych. Najczęściej zdarza się, to gdy podczas wywiadu klient wspomni, że chory pies miał niedawno kontakt z kleszczami, bądź w dotychczasowym leczeniu, nie poprawia się stan zdrowia zwierzęcia.

- wyjaśnia lek. wet. Tomasz Grabowski. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Leczenie chorób odkleszczowych jest zazwyczaj długotrwałe, kosztowne i wymaga wizyt kontrolnych nierzadko z badaniami krwi również. Osłabiona zostaje odporność zwierzęcia, a niezdiagnozowana i nieleczona, bądź źle leczona choroba, może prowadzić do uszkodzenia narządów zwierzęcia lub nawet śmierci. By zminimalizować ryzyko kontaktu i zarażenia naszego pupila jedną z chorób przenoszonych przez kleszcze, warto wybrać dla niego odpowiedni preparat chroniący przed kleszczami. Wśród dostępnych na rynku mamy między innymi:

  • Substancje typu spot on (popularnie nazywanymi kropelkami) zazwyczaj 4 tyg. działania przeciw kleszczom. 
  • Obroże nasączone substancjami przeciw insektom działającymi przez kilka miesięcy w zależności od produktu.
  • Również bardzo skuteczne w ostatnich latach są leki na kleszcze i pchły oraz inne pasożyty skórne podawane w postaci tabletek co 4,5 lub 12 tygodni.

Czy tylko kleszcze?

Preparaty te działają zazwyczaj również na pchły i inne insekty (niektóre na komary, niektóre również na nużeńca czy świerzb popularny u lisów i owiec). Sporo z tych lepszych również oprócz zabijania kleszczy ,odstrasza je minimalizując ryzyko wczepienia się ich w skórę psa lub kota i związane z tym ryzyko ich wyrywania, co często może skończyć się rozerwaniem kleszcza i pozostawieniem aparatu gębowego w skórze zwierzęcia.

Preparaty w tabletkach dla psów można również spotkać w wersji z odrobaczeniem i za jednym razem zwalczyć nicienie jelitowe oraz zabezpieczyć psa przed pasożytami zewnętrznymi.

Taka sama ochrona ( pasożyty zewnętrzne i nicienie jelitowe ) jest dostępna dla kotów w postaci tzw kropli na skórę najpopularniejsze leki działają 5 tygodni. Regularne stosowanie skutecznego dla zwierzęcia środka przeciw pasożytom zapewnia mu większą ochronę przed chorobami przenoszonymi przez nie. Istnieją również szczepionki minimalizujące ryzyko wystąpienia boreliozy u psów. 

O więcej szczegółów koniecznie zapytaj swojego lekarza weterynarii.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama