reklama
reklama

Serce Sieniawskie. Jak naród polski i samorządy zdają egzamin z niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawujący władzę w gminie Sieniawa podkreślają, że w pomoc uchodźcom na terenie Miasta i Gminy Sieniawa włączyło się wiele osób mieszkańców, strażaków, uczniów szkół, przedsiębiorców oferując wszelkie możliwe formy pomocy. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi listę wolontariuszy, którzy zaoferowali swoją pomoc w razie potrzeb.
reklama

W pomoc uchodźcom na terenie Podkarpacia włączyło się na przykład Koło Gospodyń Wiejskich w Rudce. Panie świadczyły przez dwa dni wolontariat na przejściu granicznym w Medyce.

Na terenie miasta i gminy Sieniawa w mieszkaniach i domach prywatnych przebywa około 200 uchodźców przybyłych do Polski z totalnie niszczonej przez wojska rosyjskie Ukrainy. Jest to między innymi odpowiedź na apel miejscowych władz samorządowych do mieszkańców, by udzielali wszelakiej pomocy uciekinierom, w szczególności matkom z dziećmi. W tym oferowali miejsca noclegowe. Uchodźcom od pierwszych dni pobytu w gminie Sieniawa pomoc medyczną zapewniają lekarze dr Agnieszka Nowakowska, dr Paweł Brzozowski z przychodni MedicDor, dr Konrad Myszor z przychodni rejonowej oraz dr stomatolog Jolanta Zwolińska.

OAZA DLA UCHODŹCÓW W HALI SPORTOWEJ I BYŁEJ SZKOLE

Ponadto z inicjatywy burmistrza Adama Wosia Samorząd Miasta i Gminy Sieniawa wyznaczył miejsca, gdzie osoby potrzebujące pomocy będą mogły znaleźć schronienie, w tym w pokojach hotelowych na hali im. Dariusza Michalskiego. Przygotowanych zostało tutaj 29 miejsc noclegowych w pokojach hotelowych. Do pobytu krótkoterminowego. Mają być tutaj lokowane są przede wszystkim rodziny kierowane do Sieniawy w ramach podjętej przez gminę Sieniawa współpracy z Fundacją ESPA z Legnicy, organizującą niosącą pomoc dla rodzin zastępczych.  Rodziny ukraińskie po przekroczeniu granicy mają przebywać tu przez 1-2 dni celem odpoczynku. W obiekcie zapewniamy im pierwsze niezbędne potrzeby - nocleg, wyżywienie czy możliwość skorzystania z pomocy medycznej.

W hali sportowej udostępniony został także dla potrzebujących magazyn odzieży damskiej, męskiej, dziecięcej, a także obuwia i zabawek przyniesionych przez mieszkańców oraz dostarczonych z zewnątrz. Wszystko zostało posegregowane według rodzaju i rozmiarów. Z takiej pomocy chętnie korzystają obywatele Ukrainy zakwaterowani na terenie naszej gminy i gmin ościennych. Magazyn udostępniany jest na prośbę po kontakcie z koordynatorem.

Natomiast w budynku po byłej Szkole Podstawowej w Dobrej, w celu zapewnienia właściwych warunków dla rodzin uchodźców,  zamontowano w trybie pilnym nowy piec gazowy centralnego ogrzewania. Wykonano również natryski prysznicowe i inne niezbędne prace adaptacyjne. Była szkolą znajduje się w cichej, spokojnej okolicy. Docelowo istnieje możliwość zakwaterowania w niej 50 osób. W zależności od liczby członków rodzin, przygotowane zostały dla nich sale od 3-osobowych do 8-osobowych z możliwością dostawek w razie potrzeby. Samorząd gwarantuje dla rodzin nieodpłatne wyżywienie i zakwaterowanie.

ZBIÓRKA DARÓW

Jeszcze w lutym samorząd Miasta i Gminy Sieniawa wraz ze Ochotniczą Strażą Pożarną „Orzeł” w Sieniawie zorganizował zbiórkę darów dla uchodźców. Prowadzona była  w remizie, w punktach na rynku oraz przy kościele w Sieniawie. Mieszkańcy gminy Sieniawa i sąsiednich gmin odpowiedzieli z sercem na apel i przynosili zgodnie ze wskazanym zapotrzebowaniem: środki czystości, środki higieniczne, żywność o długim terminie ważności - wodę, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowaną, makarony, płatki błyskawiczne, żywność dla dzieci (mleko modyfikowane, kaszki); ubrania i bieliznę dla dzieci, kobiet i mężczyzn; koce, śpiwory, materace, maty do spania, poduszki, środki opatrunkowe czy leki. Zbiórka z uwagi na duży odzew i przy ogromnym zapotrzebowaniu została przedłużona.

Dary trafiają do uchodźców z Ukrainy, którzy zostali zakwaterowani na terenie gminy Sieniawa, jak również oczekujących na wejście/wjazd do Polski. Wyselekcjonowana pomoc, zgodnie ze zgłaszanymi potrzebami, trafiała kilkakrotnie za pośrednictwem OSP w Sieniawie na przejście graniczne w Budomierzu. Strażacy rozdawali dary bezpośrednio uchodźcom po polskiej stronie i w pasie granicznym. Część darów trafiła również do podmiotów, które przygotowują ciepłe posiłki dla uchodźców na przejściu granicznym. Na przykład do Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi Torki „Nie tylko dla siebie” współpracującego z GOPS w Medyce). Ponadto do samorządów zajmujących się realizacją transportów pomocowych bezpośrednio na Ukrainę (np. Miasto Przemyśl).

OGÓLNOPOLSKA WSPÓŁPRACA SAMORZĄDÓW

Duże znaczenie w niesieniu pomocy uchodźcom w Ukrainy ma nawiązanie przez Samorząd Miasta i Gminy Sieniawa kontaktów z wieloma samorządami z Polski, które zaczęły również do Sieniawy kierować pomoc organizowaną na ich terenie. Ta współpraca miedzy samorządami odbywa się m.in. za pośrednictwem Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa”. 

- W jej ramach gmina Sieniawa - informuje burmistrz Woś - otrzymała duże transporty darów od samorządów miast i gmin: Izabelin, Piaseczno, Podkowa Leśna, Grodzisk Mazowiecki, Lesznowola, Michałowice czy m.st. Warszawa zgodnie z listą potrzeb. Z pomocą przyszedł również samorząd gminy Wisznia Mała pod Wrocławiem. Z kolei efektem współpracy z Polakami mieszkającymi za granicą są transporty darów m.in. z Wielkiej Brytanii i Francji. Dary są segregowane i przekazywane zgodnie z potrzebami do miejsc docelowych. Dwukrotnie transport darów (m.in. siatki maskujące na cele obronne, śpiwory, odzież termiczną, latarki i inne niezbędne rzeczy) skierowaliśmy bezpośrednio do lwowskiej szkoły i do Kamionki Bużańskiej w obwodzie lwowskim dla służb policji. Transport zapewnił mąż tłumaczki, Władimir Horodylovski. Leki i środki opatrunkowe przekazujemy za pośrednictwem dr Pawła Brzozowskiego.

GRUPY FORMALNE

W celu zapewnienia prawidłowego wykonania zadań w zakresie zarządzania kryzysowego w Mieście i Gminie Sieniawa, Burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa  Adam Woś,  specjalnym zarządzeniem powołał celowy Miejsko-Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego jako organ pomocniczy właściwy w sprawach inicjowania i koordynowania działań w zakresie zarządzania kryzysowego w związku z udzielaniem pomocy obywatelom Ukrainy przybyłym na teren Miasta i Gminy Sieniawa.

Powołano grupy robocze:

  • grupę ds. koordynacji - odpowiedzialną za skoordynowanie pracy pozostałych grup, sprawy finansowe i prawne;
  • grupę ds. komunikacji i informacji;
  • grupę rejestracyjną - odpowiedzialną za rejestrację osób kwaterowanych w ośrodkach zgłoszonych do Wojewody Podkarpackiego, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce i organizowanie pomocy w celu zapewnienia lokali mieszkalnych (docelowych miejsc pobytu stałego);
  • grupę medyczno-socjalną - odpowiedzialną za pomoc socjalną, medyczną i psychologiczną;
  • grupę oświatową - odpowiedzialną za zorganizowanie opieki przedszkolno-szkolnej;
  • grupę ds. pomocy materialnej - odpowiedzialną za organizację zbiórki potrzebnych rzeczy i wolontariatu;
  • grupę transportową;
  • finansowo-rozliczeniową.
Urzędzie Miasta i Gminy w Sieniawie uchodźcy mogą się starać o nadanie numeru PESEL - do końca marca 2022 r. numer PESEL nadano ponad 200 osobom. Urzędnicy udzielają niezbędnych informacji i pomagają wypełnić wnioski o PESEL i inne, celem uzyskania należnych świadczeń. Uchodźcom z Ukrainy przebywającym na terenie Miasta i Gminy Sieniawa przekazujemy bezpłatne, udostępnione przez Orange startery, obejmujące nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w Polsce, pakiet 100 minut na Ukrainę i 21 GB Internetu. Polski numer telefonu jest niezbędny do założenia profilu zaufanego.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama