Reklama

Sanok. Wystawa pt. ''Dialog o losie i duszy''

Opublikowano:
Autor:

Sanok. Wystawa pt. ''Dialog o losie i duszy''  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego – Wydział Filologiczny, Towarzystwo Karpackie, Stowarzyszenie Wychowawców „Eleusis” w Sanoku zapraszają do obejrzenia wystawy pt. „Dialog o losie i duszy” o Stanisławie Vincenzie. Wystawa będzie do obejrzenia od 17. do 25 października br. w godzinach od 10.00 do 16.00.

Stanisławie Vincenz urodzony w Słobodzie Rungurskiej na Pokuciu to autor wielu dzieł, z których najważniejszy jest epicki cykl „Na wysokiej połoninie”.

 


 

Stanisław Vincenz był Polakiem z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu, brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W dwudziestoleciu międzywojennym był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym.

 

W 1939 roku kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Był związany z paryską „Kulturą” niemal od początku jej istnienia, ostatnie lata życia spędził w Lozannie.

 

Spoczywa na cmentarzu w Krakowie. Vincenz jest reprezentantem całej generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim. Wystawa po raz pierwszy prezentowana będzie w naszym regionie. Wstęp wolny z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.

 

Źródło: Oficjalna Strona Miasta Sanoka 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE