Reklama

SANOK: Burmistrz Tomasz Matuszewski podsumował rok swojej pracy [VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

SANOK: Burmistrz Tomasz Matuszewski podsumował rok swojej pracy [VIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rok temu zaufało mi 8 623 sanoczan. Od listopada 2018 r. realizuję nasz pomysł na Sanok, nasz, ponieważ stale konsultuję różne projekty z współpracownikami i mieszkańcami - czytamy na oficjalnej stronie Miasta Sanoka.

Swój program wyborczy adresowałem do wielopokoleniowej rodziny, jego  realizację oparłem na kilku filarach: rozwoju i pracy, bezpieczeństwie i zdrowiu oraz kulturze i sporcie.

Rozpoczęcie realizacji programu wyborczego nie było łatwe ze względu na opracowany przez poprzednika budżet, który nie obejmował zaplanowanych przeze mnie działań. Początki były trudne. Jednak wprowadzone przeze mnie zmiany schematu organizacyjnego w Urzędzie Miasta pozwoliły na sukcesywne wdrażanie różnorodnych działań. 

W zakresie infrastruktury miejskiej, na przebudowę i remonty dróg z budżetu miasta wydaliśmy ponad 17,5 mln zł, przy założeniu w programie wyborczym 5 mln rocznie wydatków na drogi i zaplanowanych na 2019 r. w budżecie 3 mln. Własnymi siłami z pozyskanego destruktu (ok. 900 ton) wyremontowaliśmy prawie 2 km dróg w dzielnicach Olchowce i Zatorze. Przebudowaliśmy ul. Pomorską, Piastowską, Niedzielskiego, Jaśminową, Łany, łącznik Łany, Płowiecką, Targową i Zagumną. Przy współpracy z zarządcami dróg powiatowych i krajowych udało nam się wyremontować ul.: Traugutta, Krakowską, Lipińskiego, Lwowską, Kolejową i Dworcową. 1600 m2 ubytków drogowych załatano nawierzchnią bitumiczną. Zabezpieczenie osuwiska przy ul. Rybickiego umożliwi lepszy dojazd do Skansenu i Sosenek oraz terenów rekreacyjnych nad Sanem. Rozpoczęliśmy budowę spójnej sieci ścieżek pieszo-rowerowych w celu poprawy komunikacji (wzdłuż rzeki San, ul. Krakowską oraz planowany przy ul. Stawiska).

Zagospodarowanie brzegów rzeki San objęło oczyszczanie brzegów i potoku Płowieckiego oraz budowę małej architektury: ławek i koszy na śmieci w liczbie 54. Twarde projekty wymagały połączenia z zazielenianiem miasta i zagospodarowywaniem terenów rekreacyjnych. Zazielenianie Sanoka na 17 ha i uzyskanie 6,5 ha powierzchni biologicznie czynnej, to ponad 4000 nasadzeńWiosną rozdaliśmy ok. 30 000 sadzonek w ramach akcji „Drzewko dla sanoczan”. W tym miejscu szczególne podziękowania kieruję do Zarządu Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody, dzięki któremu udało się zorganizować tę akcję. Rozpoczęliśmy budowę domu przedpogrzebowego przy cmentarzu w Olchowcach Sanok, wartość inwestycji wynosi 130 tys. zł. Zmodernizowaliśmy plac zabaw przy ul. Konopnickiej i tworzymy Otwartą Strefę Aktywności na „Wierchach”. Wprowadziliśmy nowe linie komunikacji miejskiej, odnowiliśmy wiaty przystankowe, zwiększyliśmy częstotliwość kursowania autobusów, zmodernizowaliśmy tabor.

Zainwestuj w Sanok – tym hasłem próbujemy ożywić gospodarczo nasze miasto. Pierwszym z szerszych działań była organizacja I Sanockiego Forum Gospodarczego wspólnie z Uczelnią Państwową im. Jana Grodka, z którą współpracujemy na różnych płaszczyznach. Podobne porozumienie o współpracy udało się podpisać z  Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju. By usprawnić pracę urzędu i jednostek podległych oraz realizowanych zadań, wprowadziłem niezbędne zmiany organizacyjne. „Złota Karta Sportowca” uprawnia sportowców, którzy odnieśli sukcesy do wejścia na obiekty MOSiR. Sanockie szkoły współpracują ze szkołami z innych państw, realizując np. projekt Erasmus+. Zyskaliśmy dodatkowych 25 miejsc dla przedszkolaków. W szkołach zostały utworzone oddziały z innowacją z wychowania fizycznego oraz grupa piłki siatkowej w Szkole Podstawowej nr 8. Już dwa posiedzenia odbyła Młodzieżowa Rada Miasta Sanoka.

zakresie bezpieczeństwa i zdrowia oznakowaliśmy 230 miejsc postojowych na parkingach przy ul.: Langiewicza, Sadowej i Gorazdowskiego. O 65 sztuk zwiększyliśmy liczbę lamp, które oświetlają ulice: Młynarską, Kawczyńskiego i Cichą. Oprawy solarne pojawiły się na ul.: Brzozowej, Okołowiczówki, Miłosza, Wańkowicza, Fredry, Pigonia, Staffa, Prusa, Skołozdro, Leśmiana i Wiktora. Modernizacja oświetlenia objęła ulice: Maków, Chabrów, Krasińskiego i Kwiatową. O 14 kamer zwiększył się monitoring w mieście. W celu poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców wzmożone są patrole Straży Miejskiej.

Realizacja postulatów zdrowia i polityki społecznej obejmowała zwiększenie ilości ławek o 50 szt. Głównie dotyczyło to zagospodarowania brzegów nad Sanem przy ścieżce rowerowej. Stale monitorujemy stan powietrza w mieście. Staramy się o wymianę pieców w budownictwie prywatnym. W mieszkalnictwie komunalnym udało nam się pozyskać 25 pustostanów. Dla seniorów uruchomiliśmy telefon zaufania w MOPS-ie. Organ doradczy – Sanocka Rada Seniorów odbyła już pierwsze posiedzenie. Kilka wieczorów tanecznych dla seniorów cieszyło się dużą popularnością, podobnie jak bal andrzejkowy, który przed nami. W Centrum Rehabilitacji i Sportu obowiązują zniżki na opłaty za korzystanie z basenu dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Włączamy się w organizację akcji charytatywnych oraz wspieramy działalność organizacji pozarządowych. Jednym z większych wydarzeń tego typu była Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych zorganizowana na Arenie Sanok.

W kwestii rozwoju kultury i sportu uruchomiliśmy aplikację Blisko, która pomoże turystom znaleźć miejsca ciekawe w okolicy oraz podpowie o ciekawych wydarzeniach kulturalnych
i sportowych. Udało się w tym roku zorganizować takie imprezy jak:  Karpaty Góry Kultury, Jarmark Ikon, Pożegnanie Wakacji, przed nami zaś Jarmark Adwentowy, na który serdecznie zapraszam. Ważnym wydarzeniem dla Sanoka było przyznanie honorowego obywatelstwa pani Janinie Szombarze, przed nami uhonorowanie tym tytułem Wiesława Banacha. Uchwałą Rady Miasta Sanoka rok 2019 ogłosiliśmy rokiem Zdzisława Beksińskiego. W ramach tych obchodów odbył się szereg imprez kulturalnych nie tylko w Sanoku, ale na terenie całej Polski. Wielkim wydarzeniem, które odbiło się szerokim echem w świecie muzycznym, było wydanie płyty W centrum źrenicy z wierszami Janusza Szubera, przy akompaniamencie Łukasza Sabata, Julii Kotarby i Wojciecha Inglota. W tym roku obchodziliśmy też stulecie urodzin Mariana Pankowskiego.

Wspieramy inicjatywy sportowe. W tym celu jesteśmy w zaawansowanym stadium powołania Sanockiej Fundacji Sportu. Kończymy przebudowę stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego „Wierchy”. Trwa remont budynku socjalno-administracyjnego przeznaczonego na pomieszczenia szatniowe i siedzibę fundacji. Wartość tej inwestycji zamyka się kwotą 14 593 106 zł. Wspólnie z Sanockim Klubem Kolarskim i Stowarzyszeniem Pozytywnie Zabiegani Sanok podejmujemy działania mające na celu promocję aktywnego spędzania wolnego czasu. Zacieśniamy kontakty z miastami partnerskimi: Reinheim, Humennem, Kamieńcem Podolskim i Drohobyczem. W lipcu odbyły się obchody 25-lecia współpracy z Reinheim, jako samorząd Sanoka uczestniczyliśmy w Dniu Jedności Niemiec w Krakowie. W dniach 7-8 grudnia przedstawiciele Sanoka wybierają się na jarmark bożonarodzeniowy do Reinheim, gdzie na naszym stoisku, będzie można nabyć regionalne produkty świąteczne. Burmistrz Humennego wziął udział w I Sanockim Forum Gospodarczym.

 


Wiele pracy za nami. Mnóstwo planów i wytężonych działań przed nami. Nie zwalniamy tempa. Trwają prace planistyczne przy opracowaniu nowego studium rozwoju dla Miasta Sanoka. Chcemy zagospodarować tereny przy obwodnicy pod inwestycje. Dążymy do rozbudowania infrastruktury sportowej przy placówkach oświatowych. Wiele sfer w życiu sanoczan wymaga interwencji. Na potrzeby mieszkańców staramy się możliwie szybko reagować.  Szczególne słowa podziękowania kieruję do moich współpracowników, którzy z zaangażowaniem, profesjonalizmem i oddaniem dbają o to, by sanoczanom żyło się wygodniej i bezpieczniej. Na podkreślenie zasługuje udana współpraca z radnymi Rady Miejskiej, bez których nie udałoby się podjąć tylu działań. Owocne współdziałanie utwierdza mnie w przekonaniu, że zmiany, które sukcesywnie wprowadzamy są korzystne dla wszystkich. Chcę, by sanoczanie mieli poczucie, że mają dobrego gospodarza. Wszystkim Państwu i każdemu z osobna dziękuję za ten rok wytężonej i efektywnej pracy oraz proszę o więcej. Sam, ciężko pracując, staram się udowadniać, że warto inwestować w Sanok.

 

Burmistrza Miasta Sanoka

Tomasz Matuszewski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE