reklama
reklama

Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego niegdyś produkowały krążki. Teraz prasa do ich produkcji stoi dumnie na sanockiej Arenie!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego niegdyś produkowały krążki. Teraz prasa do ich produkcji stoi dumnie na sanockiej Arenie! - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

foto Redakcja

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Forma do produkcji krążków hokejowych z Sanockich Zakładów Przemysłu Gumowego Stomil stanęła na korytarzu sanockiej Areny w podświetlonej gablocie. Dumnie przypomina i opowiada historię produkcji deficytowego wówczas towaru, jakim były hokejowe krążki. Zarząd dzisiejszego zakładu Sanok Rubber Company podarował historyczną formę Stowarzyszeniu Kibiców Sanockiego Hokeja.
reklama

 

Problemy sprzętowe i wizja lokalnej produkcji

 
W 1971 roku w głowie ówczesnego dyrektora sanockiej fabryki autobusów Autosan i wielkiego miłośnika hokeja Leszka Kawczyńskiego narodził się genialny plan. Skoro mamy w Sanoku Fabrykę Przemysłu Gumowego Stomil, to dlaczego nie uruchomić miejscowej produkcji krążków? Pomysł chwycił i już we wrześniu tego roku dyrektor mógł się pochwalić, że Zakłady Gumowe robią krążki na matrycy przygotowanej przez pracowników Autosanu - jeszcze jakie!
 

Początki produkcji krążków w Stomilu

 
 
Proces produkcji sanockich krążków przebiegał w trzech etapach i przypominał przygotowywanie hamburgera. Na początku na dnie stalowej formy układano podgrzane placki niezwulkanizowanej jeszcze mieszanki gumy, Następnie kładziono na nie ołowiane krążki, odpowiadające za nominalną wagę gotowego wyrobu, a w końcowym etapie nakładano taki sam placek gumowej mieszanki na oba te elementy. Po zamknięciu formy umieszczano ją w prasie produkcji Czechosłowackiej o wymiarach 80 x 80 cm i poprzez wielokrotne prasowanie formy na gorąco poddawano umieszczone w niej krążki kształtowaniu i wulkanizacji. Metoda ta różniła się zatem znacząco od tej, którą standardowo wykorzystuje się do produkcji krążków, a mianowicie wtryskiwania substancji gumowej pod wysokim ciśnieniem bezpośrednio do form.

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama