Reklama

Sanockie domy okryte we mgle, skąpane w słońcu ulice. Zobacz stary film z Sanoka [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sanockie domy okryte we mgle, skąpane w słońcu ulice. Zobacz stary film z Sanoka [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nasz tytuł to słowa piosenki zespołu Katarynka, który założył nauczyciel muzyki z ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 8 Marek Dziok. Słowa i muzyka są jego autorstwa, a piosenka na zawsze zostanie w pamięci roczników 75-77. Dzisiaj postanowiliśmy pokazać Wam filmik z Sanoka sprzed lat, w którego tle możecie właśnie posłuchać tego utworu.

Sanocki muzyk i kompozytor Marek Dziok, oprócz etatu nauczyciela muzyki, przez wiele lat pełnił obowiązki organisty; najpierw krótko w Jurowcach, Olchowcach i w Strachocinie, a następnie nieprzerwanie od ponad 20 lat w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w podsanockiej Trepczy.

 

Jest absolwentem sanockiej PSM, oraz Uniwersyteckich Studiów Wyższych o kierunku muzycznym, oraz kilku podyplomowych.

Dał się poznać jako uzdolniony kompozytor i multiinstrumentalista. Jest autorem popularnej „Piosenki o Sanoku,” znanej i śpiewanej przez kolejne pokolenia młodych sanoczan.


Marek Dziok jest również autorem hymnów szkolnych: SP 2 im. św. Kingi w Sanoku, SP 4 im. Ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, oraz SP w Tarnawie Dolnej im. Wincentego Witosa. Średnie pokolenie pamięta zainicjowane przez niego w latach 90-tych XX wieku autorskie festiwale piosenki dziecięcej „Złota Nutka”. To na nich miały szanse zaistnieć muzycznie młode osoby obdarzone głosem i talentem muzycznym.


Marek Dziok

Każda z edycji festiwalu cieszyła się olbrzymią popularnością nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również dorosłych. Zespół „Strefa ciszy”, w którym Marek grał wraz z przyjaciółmi z branży muzycznej, do tej pory jest wspominany z nostalgią. Złote czasy polskiego rocka lat 80-tych zapadły mocno w pamięci muzyka. Ich ślady odnaleźć można w wielu późniejszych kompozycjach i muzycznych inspiracjach.

Przypadek sprawił o podjęciu funkcji organisty. Swoją grą i śpiewem od ponad 20 lat tworzy piękno liturgii kościelnej. Jest autorem nowych pieśni religijnych min. związanych z pontyfikatem Papieża Polaka „Święty Janie Pawle”, czy też świętami patronalnymi w Trepczy „Wniebowzięta Panno Maryjo” oraz w kościele filialnym w Międzybrodziu „W Trójcy Świętej Tajemnicy”. Na uwagę zasługuje przepiękna kompozycja wzruszającego „Oratorium katyńskiego” napisana do słów Ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Jest cenionym wychowawcą i autorytetem w dziedzinie kształcenia uzdolnionej muzycznie młodzieży.

Wraz ze swoimi wychowankami z powodzeniem brał udział w festiwalach i przeglądach piosenki religijnej i dziecięcej. /Jarosław, Rzeszów, Kraków, Olecko, Konin, Szczecin, Zielona Góra, „Kryształowa Lira” w Ustroniu nad Wisłą, Lublin, Tomaszów Mazowiecki , Zamość… oraz w dalekim Saratowie /Rosja/. Sam był również organizatorem i wykonawcą koncertów charytatywnych na rzecz potrzebujących dzieci. Ostatnio, wraz z ks. Piotrem podjął się przygotowania do Pierwszego letniego festiwalu piosenki i pieśni ewangelizacyjnej o roboczym tytule „Nowa pieśń w starej Trepczy”. Pracuje jako nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 4 w Sanoku. Jest kompozytorem wielu piosenek, autorem aranżacji oraz tekstów nie tylko dla dzieci.

W tym roku Marek Dziok sprawuje główną pieczę nad Festiwalem Kolęd i Pastorałek w Szkole Podstawowej nr 4 w Sanoku, na który serdecznie wszystkich zapraszamy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy