Reklama

Salmonella przyczyną zatrucia pokarmowego w Sanoku

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Salmonella przyczyną zatrucia pokarmowego w Sanoku - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Sanoku wydał komunikat w w sprawie wystąpienia zbiorowego zatrucia pokarmowego w Samorządowy Przedszkolu Nr 3, 38-500 Sanok ul. Podgórze 26 oraz jego Oddziale w Sanoku przy ul. Kochanowskiego 2. Badania potwierdziły, że przyczyną zatrucia była pałeczka Salmonella Enteritidis.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Sanoku w dniu 25.10.2019 r. o godz.13.30 przyjął zgłoszenie z Oddziału Obserwacyjno- Zakaźnego Szpitala Specjalistycznego w Sanoku, 38-500 Sanok ul. 800 – lecia 26 o hospitalizacji w ww. oddziale 5 dzieci z objawami częstych i luźnych stolców oraz wymiotów i gorączki.

W związku z powiązaniem zachorowań z pobytem dzieci w Samorządowym Przedszkolu nr 3 w Sanoku, przeprowadzono dochodzenie epidemiologiczne.

Sytuacja w zakresie zachorowań miała przebieg dynamiczny na przestrzeni kolejnych dni.

W dniu dzisiejszym ( 28.10.2019 r.) liczba zachorowań wynosi 93, w tym 29 osób jest hospitalizowanych ( 27 dzieci oraz 2 osoby dorosłe).

W ramach dochodzenia pobrano: próbki żywnościowe (posiłki z dnia 23.10.2019 i z dnia 24.10.2019 r.), próbki wody, próbki w kierunku czystości mikrobiologicznej powierzchni oraz próbki w kierunku badań mikrobiologicznych u personelu i chorych.

W wyniku badań mikrobiologicznych potwierdzono u 14 chorych czynnik etiologiczny zatrucia, którym jest pałeczka Salmonella Enteritidis.

Pozostałe pobrane próbki są w trakcie badań. Trwa ustalanie źródła zatrucia pokarmowego.

W ramach działań przeciwepidemicznych decyzją z dnia 28.10.2019 r. znak: PSE.470.14.2019 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku wstrzymał działalność Przedszkola.

Nadal prowadzone są działania w kierunku ujawniania pozostałych zachorowań wśród osób narażonych.

Burmistrz Miasta Sanoka informuje, że w związku z czasowym zamknięciem Samorządowego Przedszkola Publicznego nr 3 w Sanoku i koniecznością pozostawienia zdrowych dzieci w domu,  istnieje możliwość ubiegania się przez ubezpieczonego rodzica o zasiłek opiekuńczy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia 8 lat.

W związku z powyższym rodzic zmuszony do pozostania w domu ze swoim dzieckiem zobowiązany jest złożyć w zakładzie pracy lub w oddziale ZUS:

– oświadczenie ubezpieczonego o nieprzewidzianym zamknięciu placówki,
– wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15a
oraz w przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS, dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Jednocześnie Burmistrz Miasta Sanoka, zwraca się z prośba o nieposyłanie do placówek oświatowych i opiekuńczych do czasu wyjaśnienia sprawy, rodzeństwa dzieci uczęszczających do Samorządowego Przedszkola Publicznego nr 3 w Sanoku.

Oświadczenie – POBIERZ

Druk Z-15A – POBIERZ

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy