Reklama

Rodzicu skorzystaj z programu „Maluch+” 2021!

Opublikowano:
Autor:

Rodzicu skorzystaj z programu „Maluch+” 2021! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj już co czwarty maluch objęty jest opieką żłobkową, a dzięki programowi „Maluch+” w kolejnych latach wskaźnik ten będzie jeszcze wyższy. – Szeroka dostępność miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi to spokojna głowa rodziców i umożliwienie lepszego łączenia życia rodzinnego z aktywnością zawodową – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Wciąż trwa nabór do przyszłorocznej edycji programu „Maluch+”.

Dzisiaj w całym kraju funkcjonuje ponad 6,4 tys. żłobków i klubów dziecięcych oferujących blisko 192 tys. miejsc opieki. To o prawie 100 tys. miejsc więcej niż jeszcze w 2015 r. Obecnie opieką żłobkową otoczony jest co czwarty maluch.


– Zależy nam, by ta dostępność była jeszcze większa, by rodzice zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych ośrodkach, nie musieli martwić się o opiekę nad swoimi pociechami. Dzięki programowi „Maluch+” miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi systematycznie przybywa. To z kolei sprawia, że coraz więcej rodziców może łączyć wychowanie dzieci z pracą zarobkową – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+” powstanie 20,5 tys. nowych miejsc opieki, a blisko 90 tys. już istniejących otrzyma dofinansowanie do dalszego funkcjonowania.

Trwa nabór wniosków do programu „Maluch+” edycja 2021

– Ze względu na wyjątkowe okoliczności związane z pandemią koronawirusa chcieliśmy dać wszystkim zainteresowanym – zarówno jednostkom samorządowym, jak i podmiotom niepublicznym, więcej czasu na zapoznanie się z zasadami programu. Dlatego w tym roku wcześniej niż zwykle, bo już 7 września, ruszył nabór ofert – wskazuje minister Marlena Maląg.

W 2021 r., tak jak w tym roku, budżet programu „Maluch +” wyniesie 450 mln zł.

Oferty można składać w formie pisemnej do właściwego Urzędu Wojewódzkiego ze względu na położenie gminy, na której terenie prowadzona jest instytucja opieki lub planowane jest utworzenie instytucji, lub w formie elektronicznej poprzez platformę ePUAP.


 • Moduły 1a i 1b – adresowane są do jednostek samorządu terytorialnego. To dofinansowanie. do utworzenia w 2021 roku miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (w tym miejsc dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki) oraz ich funkcjonowania.

 • Moduł 2 – adresowany do jednostek samorządu terytorialnego – obejmuje dofinansowanie, do funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 utworzonych przez jst z udziałem wcześniejszych edycji programu, w tym miejsc dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki.

 • Moduł 3 – zakłada dofinansowanie do tworzenia w 2021 roku miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 (w tym dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki) oraz ich funkcjonowania.

 • Moduł 4 – dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 (w tym dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki).

 • Ważne terminy!

 • W przypadku modułu 1 oferty można składać do 16 października br., w pozostałych termin upływa 6 listopada br. Wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej MRPiPS w następujących terminach:

 • moduł 1 – do 27 listopada br.

 • Ułatwienia w związku z pandemią

 • – Edycja 2021 programu „Maluch+” to m.in. uproszone zasady składania ofert i rozliczania dofinansowania, a także seria spotkań informacyjnych w urzędach wojewódzkich. W ramach tegorocznej edycji przedłużyliśmy natomiast termin wykorzystania środków z programu do 30 listopada 2021 r. dla beneficjentów, którzy ze względu na epidemię mają lub będą mieli trudności z dokończeniem tworzenia miejsc opieki w 2020 r. – wylicza minister Marlena Maląg.

  W edycji 2020 beneficjenci programu zwolnieni zostali również z obowiązku dochowania minimalnego obsadzenia miejsc w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 6 miesięcy po odwołaniu stanu epidemii dla podmiotów, które w latach 2017-2020 utworzyły w ramach programu nowe miejsca opieki. W przypadku, gdy rodzice nie będą korzystać z miejsc opieki, podmioty, które pozostaną w gotowości, zachowają przyznaną dotację.

 • moduły 2-4 – do 15 stycznia 2021 roku.

 • Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE