- Tę szkołę tworzyli ludzie stąd: nauczyciele, rodzice, a przede wszystkim uczniowie, którzy swoim talentem i pracą przyczyniali się do rozsławiania jej imienia, a także ziemi sanockiej - mówił dalej Krzysztof Szczepaniak.- Z wielką radością i satysfakcją obserwowałem dokonania tej szkoły i zawsze podkreślałem, że należy ją stawiać za wzór progresji, rozwoju, pracowitości i efektywności działania.
Wizytator pozwolił sobie też na refleksję osobistą:
- "Nie jest światło, by pod korcem stało, ani sól ziemi do przypraw kuchennych, bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało" - ten cytat z "Promethidiona" Norwida narzuca mi się dzisiaj. To odrodzenie przez pracę i sukces jest możliwe dzięki ludziom, którzy są solą tej ziemi, nie solą kuchenną. Nie chowają piękna pod korcem, wydobywają je, pracują nad młodym człowiekiem, aby go udoskonalić i wzbogacić o wartości ponadczasowe. Jesteście - nauczyciele i rodzice - solą ziemi sanockiej, a wy, pedagodzy, jesteście także solą szkolnictwa artystycznego w Polsce.
Dziękował również tym, którzy "rzucili ideę szkoły muzycznej" w Sanoku, którzy ich wspomagali, w tym poprzednim i obecnym władzom samorządowym, parlamentarzystom wywodzącym się z tego terenu, a także sponsorom i darczyńcom. Dzięki wszystkim tym osobom sanocka szkoła jest - według słów wizytatora - "gwiazdą promieniującą na firmamencie polskiej pedagogiki artystycznej".
Podczas uroczystego jubileuszu, jaki odbył się 16 października w Sali Koncertowej sanockiej placówki, gratulacje i życzenia składali też: Piotr Uruski, poseł na Sejm RP; w imieniu europoseł Elżbiety Łukacijewskiej - Ewa Mrugała; wiceburmistrz Sanoka Edward Olejko wraz ze Zbigniewem Daszykiem, przewodniczącym Rady Miasta Sanoka; Zofia Kijowska, naczelnik wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w Sanoku; Łukasz Woźniczak, sekretarz gminy Zagórz; dr Grażyna Rogala-Pawelczyk, prorektor ds. rozwoju i nauki PWSZ w Sanoku; dyrektorzy znajdujących się "po sąsiedzku" SP nr i Przedszkola Samorządowego nr 3; Bolesław Szybist, właściciel firmy Herb; Czesława Kurasz - jak ją przywitał dyrektor Tarnawczyk - "kobieta o wielu twarzach", szefowa Powiatowego Centrum Wolontariatu; Andrzej Pańko, prezes sanockiego Uniwersytetu III Wieku; obecna i poprzednia dyrektor Banku Pekao SA, wieloletniego sponsora szkoły: Anna Sarna i Zofia Chybiło; przedstawiciel rady rodziców.
Obecni byli również: Beata Czerkies, sekretarz gminy Dydnia, Edwin Szwast, dyrektor w oddziale PGNiG w Sanoku, Anna Bulanda, długoletnia członkini zarządu SPGK, Adam Nowak, mecenas sztuki i darczyńca szkoły, a ponadto pedagodzy, pracownicy, uczniowie i absolwenci szkoły. Prowadzący uroczystość dyrektor dr Tomasz Tarnawczyk oraz dr Elżbieta Przystasz, nauczyciel sanockiej placówki, a zarazem dyrektor Szkoły Muzycznej I st. w Dydni, przedstawili adresy gratulacyjne, jakie napłynęły z okazji jubileuszu.
Więcej w 42 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka