Reklama

Pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego otrzymali nowoczesny sprzęt

Opublikowano:
Autor:

Pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego otrzymali nowoczesny sprzęt - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Odbiorniki GPS, kosa spalinowa plecakowa i urządzenia biurowe - to nowy sprzęt zakupiony przez BdPN w ramach projektu „Czynna ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk w ekosystemach nieleśnych Bieszczadzkiego Parku Narodowego w latach 2019-2023” POIS.

Zakupione dziewięć urządzeń GPS przeznaczonych jest dla pracowników terenowych Służby Parku Narodowego. Urządzenia te są wykorzystywane przy planowaniu, nadzorowaniu i odbiorze zadań ochronnych wykonywanych w terenie. Leśniczowie cały czas pracują na urządzeniach tego typu i w związku z intensywnym użytkowaniem wskazana była wymiana tych urządzeń na nowe - tłumaczy Ewelina Amarowicz koordynator projektu.

Dodatkowy odbiornik GPS - Mobile Mapper 50 4G trafił do Działu Ochrony Przyrody Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Będzie on wykorzystywany przez pracowników do precyzyjnych pomiarów dokonywanych przy inwentaryzacjach, monitoringach i planowaniu zabiegów ochronnych realizowanych przez pracowników.

Odbiorniki GPS dla służb terenowych i pracowników Działu Ochrony Przyrody są podstawowym narzędziem pracy przy czynnym udziale w realizacji projektu. Polega ono na wyznaczeniu terenu, nadzorowaniu i odbiorze prac.

W ramach projektu zakupiona została również plecakowa kosa spalinowa. Narzędzie to idealnie nadaje się do wykaszania zboczy i trudno dostępnych miejsc. Zakupiono je z myślą o utrzymaniu stanowisk cennych gatunków roślin - w tym przypadku stanowiska arniki górskiej. Urządzenie jest idealne do pracy na połoninach i w obszarach z daleka od dróg dojazdowych ze względu na poręczność jej transportu.

- Dzięki temu zakupowi mamy dodatkową możliwość ochrony stanowisk rzadkich i zagrożonych gatunków m.in. arniki górskiej w trudno dostępnym terenie. Zmniejszająca się liczba usługodawców świadczących usługi polegające na pracach ręcznych i ręcznych z użyciem narzędzi mechanicznych powoduje, że na sporą część zadań trudno jest znaleźć wykonawców. Możliwość użyczenia wygodnego i dostosowanego do trudnych warunków sprzętu, zachęci potencjalnych wykonawców do podjęcia się zlecenia koszenia na bardzo małych ale trudno dostępnych i oddalonych od siebie powierzchniach

- mówi Ewelina Amarowicz.

W ramach realizowanego projektu zakupiono nowoczesny sprzęt biurowy w postaci urządzenia wielofunkcyjnego Konica Minolta bizhub 227 c oraz komputera przenośnego Lenovo. Urządzenia te są wykorzystywane przy koordynacji działań związanych z realizacją projektu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE