Reklama

Ponad 2 mln na remont infrastruktury osiedla po byłym PGR w Średniej Wsi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: nadesłane

Ponad 2 mln na remont infrastruktury osiedla po byłym PGR w Średniej Wsi - Zdjęcie główne

Osiedle w Średniej Wsi | foto nadesłane

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Jestem ogromnie szczęśliwy! Wracam dzisiaj z Rzeszowa z bardzo dobrą informacją dla mieszkańców Średniej Wsi. Departament Gospodarowania Zasobem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa pozytywnie zaopiniował wniosek Dyrektora OT KOWR w Rzeszowie dotyczący wyrażenia zgody na udzielenie Gminie Lesko bezzwrotnej pomocy finansowej w wysokości aż 2 008 800,74 zł! – taką wiadomością podzielił się burmistrz Adam Snarski na swoim profilu na Facebooku 28 grudnia 2022.

- W imieniu mieszkańców Średniej Wsi, jak i swoim, dziękuję Dyrektorowi OT KOWR w Rzeszowie Panu Jerzemu Borczowi za ciągłe wspieranie naszej Gminy w pozyskiwaniu środków na poprawę infrastruktury technicznej, jak i owocną współpracę

– dodawał burmistrz.

W styczniu br. Gmina otrzymała oficjalne pismo z potwierdzeniem przyznanej pomocy na realizację przedsięwzięcia pn. „Remont infrastruktury wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej, przepompowni służącej mieszkańcom osiedla mieszkaniowego po byłym PGR Średnia Wieś, Gmina Lesko”.


Osiedle w Średniej Wsi

 

Przejęcie działek

Po wielu latach przestoju w tym temacie, w 2021 roku Gmina Lesko przejęła nieodpłatnie od KOWR działki w Średniej Wsi wraz z obiektami infrastruktury. Przekazanie nastąpiło jednak bez uprzedniego doprowadzenia tej infrastruktury do należytego stanu technicznego. Obecnie użytkowane sieci wodociągowa i kanalizacyjna zostały wybudowane w latach 70 XX wieku, w czasach funkcjonowania Państwowego Przedsiębiorstwa Rolnego w Średniej Wsi. Stan techniczny tych sieci jest więc bardzo zły i wymaga natychmiastowej ingerencji.

Przedmiotem przejęcia były obiekty infrastruktury technicznej – wodociągowej tj.: ujęcie wody w nurcie rzeki San, budynek pompowni wody surowej, stacja uzdatniania wody, hydrofornia, zbiornik wody uzdatnionej, zbiornik sieci wodociągowej zasilającej osiedle mieszkaniowe, zbiornik płuczny ujęcia wody, sieć wodociągowa od hydroforni do budynków, sieć wodociągowa sektora mieszkaniowego i sieć wodociągowa sektora usług oraz obiekty infrastruktury technicznej – kanalizacyjnej tj.: przepompownia ścieków surowych, budynek oczyszczalni ścieków, oczyszczalnia ścieków z drenażem, zespół urządzeń oczyszczających, poletka osadowe, odstojnik popłuczyn, komory wlotowe i przelotowe, rurociąg tłoczny, rurociąg ssący i tłoczący, rurociąg tłoczny osadu, rurociąg płuczny, sieć kanalizacji sanitarnej sektora mieszkaniowego i sieć kanalizacyjna sektora usług, sieć kanalizacji spustowej oraz sieć kanalizacji deszczowej sektora mieszkaniowego i sektora usługowego.

Prace remontowe

Wodociąg wykonany jest z rur żeliwnych i stalowych, a sieci kanalizacyjne z rur betonowych. Remont starej, zużytej infrastruktury kanalizacyjnej pozwoli wyeliminować nieszczelności sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, co przyczyni się do ochrony wód powierzchniowych i podziemnych oraz gleby. Poprzez wymianę przewodów wodociągowych zostaną wyeliminowane nieszczelności sieci wodociągowej, co z kolei zmniejszy straty wody. Nowa infrastruktura będzie zdecydowanie mniej awaryjna, pozwoli to ograniczyć koszty jej eksploatacji oraz przerwy w dostawie wody do odbiorców. Mieszkańcy osiedla popegeerowskiego będą mogli korzystać z wody o lepszych parametrach jakościowych. Jednym słowem inwestycja przyczyni się do podniesienia standardu ich życia. Wyremontowana kanalizacja deszczowa spowoduje także poprawę stanu dróg na osiedlu.

Zakres prac

Prace remontowe obejmą sieć wodociągową, kanalizacji sanitarnej i deszczowej na terenie osiedla mieszkaniowego po byłym Państwowym Przedsiębiorstwie Rolnym w Średniej Wsi oraz remont przepompowni ścieków P1 w zbiorniku żelbetowym wraz z armaturą, kompletem pomp, zasilaniem, automatyką i sterowaniem.

Sieć wodociągowa zostanie wykonana z rur ciśnieniowych, natomiast istniejąca armatura: zasuwy i hydranty zostaną wymienione na nowe z żeliwa sferoidalnego.

Sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej zostanie wykonana z rur grawitacyjnych. Studnie kanalizacyjne zostaną wymienione na nowe żelbetowe oraz systemowe studzienki tworzywowe.

O postępach prac będziemy informowali Państwa na bieżąco.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy