Reklama

Politechnika Dziecięca

Opublikowano:
Autor:

Politechnika Dziecięca - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 11 marca ruszył siódmy semestr zajęć Politechniki Dziecięcej w Ustrzykach Dolnych, w którym udział weźmie 224 dzieci z gmin Ustrzyki Dolne i Olszanica. Raz w miesiącu mali studenci spotkają się na wykładach w Ustrzyckim Domu Kultury.

Semestr letni zainaugurował wykład poprowadzony przez Natalię Rusin-Zielińską na temat automatyki przemysłowej. Na kolejnych zajęciach dzieci wsłuchają się w dźwięki Kosmosu oraz nauczą budowy serca i zasad jego pracy. Przećwiczą także techniki pamięciowe, poszerzą wiedzę z zakresu chemii, programowania i robotyki.

Projekt Politechniki Dziecięcej narodził się 2009 roku, kiedy to w październiku ruszył pierwszy semestr zajęć w Rzeszowie.
Organizatorem jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu "Dolina Lotnicza", natomiast partnerem strategicznym projektu jest gmina Ustrzyki Dolne, która od początku finansuje zajęcia.

– Wierzę, że projekt Politechniki Dziecięcej daje dzieciom w nim uczestniczącym wiele radości – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych. – Ponadto inspiruje je, podsuwa nowe pasje, ale też przekonuje, że warto inwestować w naukę nie tylko środki finansowe, ale także swój czas i pracę, bo dzięki temu możemy zapewnić sobie lepszą przyszłość. Mam nadzieję, że wielu z nich podąży za pasją i osiągnie sukces, najpierw na etapie szkoły, m.in. w olimpiadach, a później w życiu zawodowym. Dlatego też, aby jeszcze bardziej zainspirować dzieci, zdecydowaliśmy się na organizację cyklu laboratoriów dla wszystkich chętnych spośród uczestników z naszej gminy – dodaje.

W nowym semestrze zajęcia dofinansowała też gmina Olszanica, dzięki czemu 80 dzieci z tego regionu mogło wziąć udział w projekcie.

– Cieszymy, się że dzięki nawiązaniu współpracy z gminą Ustrzyki Dolne, wszystkie chętne dzieci z naszych szkół podstawowych będą miały szansę uczestniczyć w zajęciach Politechniki Dziecięcej – mówi Krzysztof Zapała, wójt gminy Olszanica. – Do tej pory taką szansę miała jedynie mała grupa, która została wylosowana na zajęcia w Rzeszowie i dojeżdżała sporo kilometrów. Od lat konsekwentnie stawiamy w gminie na rozwój szeroko pojętej edukacji, ponieważ jesteśmy przekonani, że nie tylko inwestycje w infrastrukturę czy też gospodarkę, ale przede wszystkim ciągłe inwestowanie w wykształcenie naszych dzieci i młodzieży wzmacnia potencjał oraz buduje kapitał naszego regionu.

Od początku działalności Politechniki Dziecięcej w Ustrzykach Dolnych, tj. od marca 2014 r. w zajęciach wzięło ponad 1 400 uczestników. W tym semestrze łącznie we wszystkich filiach liczba uczestników osiągnie ponad 12,5 tysiąca.

– Nie kryjemy zadowolenia z faktu, że co semestr na nasze zajęcia rejestruje się w sumie ponad 3 tysiące dzieci – mówi Łukasz Szuba, dyrektor fundacji. –  Czujemy też ogromną satysfakcję, że tyle osób rozumie słuszność inspirowania dzieci do zainteresowania naukami ścisłymi. Dla nas jest to potwierdzenie, że wypełnianie misji przez fundację jest potrzebne, czego owoce miejmy nadzieję będziemy mogli zobaczyć w niedalekiej przyszłości.

Poza regularnymi zajęciami Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu "Dolina Lotnicza" prowadzi program Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, który realizowany jest w szkołach podstawowych na terenie całego Podkarpacia. Do tej pory skorzystało z niego ponad 6 tysięcy dzieci, przede wszystkim z obszarów wiejskich. Co więcej, w ramach pozostałych programów edukacyjnych realizowanych przez fundację: Odlotowej Fizyki i Sugestii z zajęć skorzystało ponad 15 tysięcy uczniów z całego województwa. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki - jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której kolejna edycja już w tym roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE