reklama
reklama

Pierwsza w tym sezonie Galicyjska Graciarnia w sanockim Skansenie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tradycją, którą pokochali mieszkańcy Sanoka i okolicznych miejscowości stała się Galicyjska Graciarnia. Odbywa się w sanockim Skansenie na Rynku Galicyjskim w każdą trzecią niedzielę miesiąca począwszy od kwietnia do października.
reklama

Giełda Staroci czy inaczej Pchli targ (z fr. marché aux puces) – to rodzaj bazaru, na którym można nabyć różne towary oraz produkty, głównie używane lub sprzedawane po niskich cenach. 

 

W sanockim skansenie giełda staroci przyjęła się doskonale i cieszy mieszkańców i przyjezdnych w każdą trzecią niedzielę miesiąca od kwietnia aż do października.

Dzisiaj odbywa się własnie pierwsza w tym sezonie (roku). Piękna, słoneczna pogoda przyciągnęła tłumy zarówno wystawców jak i kupujących. Można nacieszyć oko bibelotami na Rynku Galicyjskim i trafić prawdziwe perełki. 

Takie giełdy staroci odbywają się najczęściej na otwartej przestrzeni (np. na placu lub w parku), jednakże zdarzają się również organizowane w pomieszczeniach zamkniętych. Zwykle mają one własną bazę gastronomiczną i często są organizowane wraz z różnymi imprezami masowymi, m.in. z festynami czy koncertami. Współcześnie artykułami często sprzedawanymi na pchlim targu, oprócz porcelany, książek, militariów i bibelotów, są ubrania (m.in. historyczne mundury), monety, a także biżuteria, podczas gdy dawniej filmy oraz gry komputerowe.

Określenie pochodzi prawdopodobnie od bazaru zwanego Marché aux puces (dosł. bazar z pchłami) położonego w Saint-Ouen na przedmieściach Paryża, założonego pod koniec XVII wieku. Na tym targowisku można było kupić rozmaite produkty po niewysokich cenach. Na powstanie nazwy mogła wpłynąć okoliczność, że na targach tego rodzaju dostrzegalny jest bardzo szybki obrót towarem, a także poruszanie się kupujących, co nasuwa porównanie do podobnej aktywności pcheł. Obecnie niektóre stacje telewizyjne w Wielkiej Brytanii, USA, Holandii, Kanadzie oraz Szwecji nadają programy wskazujące możliwość zakupu tam zabytków, oraz antyków po niskich cenach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama