Reklama

Słoneczna Przygoda

Opublikowano:
Autor:

Słoneczna Przygoda - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Heleny Kosiny w Sanoku organizuje dwa 2-tygodniowe bezpłatne wakacyjne turnusy wypoczynkowe. Są one adresowane do dzieci, które z różnych względów, zwłaszcza finansowych, nie mogą skorzystać z wyjazdowych form wypoczynku.

W bieżącym roku pierwszy turnus zaplanowano w dniach od 3 do 14 lipca, zaś drugi od 17 do 28 lipca. Zajęcia są organizowane już po raz 15., nieprzerwanie od 2003 r.

- W latach 2003-2016 w turnusach "Słonecznej Przygody" uczestniczyło łącznie 845 dzieci - mówi organizator. - W szkołach podstawowych (nr 1 i nr 2 w Sanoku) rekrutacji uczniów dokonują pedagodzy szkolni, mający najlepszy wgląd w ich sytuację materialną i rodzinną. Spośród wychowanków Domu Dziecka im. św. Józefa w Sanoku uczestników turnusu wybiera pracownik socjalny tej placówki. W tym roku w zajęciach wzięło udział łącznie 52 dzieci.

Opiekę nad uczestnikami sprawują wolontariusze - nauczyciele i wychowawcy: Mariola Deska, Monika Jeżowska oraz student-praktykant Marek Kaczorowski.

Opracowany przez pedagogów program wypoczynku łączy zabawę i przygodę z wychowaniem. Bazę lokalową stanowią, jak co roku, pomieszczenia świetlicy przy klasztorze  Franciszkanów w Sanoku. Zajęcia trwają 2 tygodnie oprócz sobót, w godzinach od 9 do 16.

- Podczas każdego turnusu podopieczni mają zapewnione posiłki: drugie śniadania, 2-daniowe obiady oraz napoje, owoce i słodycze - opowiada organizator. - W pogodny dzień wychodzą na Błonia. Niestety, w tym roku jest zamknięty basen, co zmniejsza atrakcyjność oferty. W razie niepogody dzieci spędzają czas w świetlicy. Dla urozmaicenia organizuje się gry i zabawy, zajęcia plastyczne i muzyczne oraz wycieczki do muzeum. Na przykład 19 lipca dzieci były na spotkaniu w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku. Laureaci przeprowadzanych konkursów nagradza się upominkami, ufundowanymi przez sponsorów.

Każda z grup uczestniczy w całodziennych wycieczkach autokarowych, połączonych z ogniskiem i pieczeniem kiełbasy. Dzieci zwiedziły  m.in.  Kraków, Bochnię, Wieliczkę, Ojców. W 2-dniowych bezpłatnych wycieczkach organizowanych na "Pożegnanie wakacji" wzięło udział łącznie 405 podopiecznych. Wszyscy uczestnicy "Słonecznej Przygody 2017" otrzymują na zakończenie turnusów szkolne wyprawki.

Inicjatywa stowarzyszenia nie byłaby możliwa bez wsparcia sponsorów, których trudno jest wyliczyć. Są to głównie sanoccy przedsiębiorcy. Koszt dwóch turnusów to ok. 15-25 tys. złotych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE