Za uchwałą opowiedziało się trzynastu radnych, jedna osoba była przeciwko, sześć wstrzymało się od głosu.
Zgodnie z reformą oświaty dotychczasowe sześcioletnie szkoły podstawowe staną się ośmioletnimi szkołami podstawowymi. Uczniowie kończący w tym roku klasę szóstą otrzymają promocję do klasy siódmej, a w następnym roku szkolnym do klasy ósmej. Likwidacja gimnazjów potrwa dwa lata.
- W Sanoku przewidziano, że dwa Gimnazja nr 1 i nr 3 zostaną włączone do szkół podstawowych - odpowiednio do nr 1 i nr 3 - informowała Irena Penar, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej. - Natomiast Gimnazja nr 2 i nr 4 zostaną przekształcone w samodzielne ośmioletnie Szkoły Podstawowe: nr 8 i nr 9. Podsumowując, będzie o dwie szkoły mniej niż mamy obecnie.
Zarówno Szkoła Podstawowa nr 1 jak i nr 3 przez dwa lata będą funkcjonowały w dwóch budynkach: SP i dotychczasowego gimnazjum. Naczelnik Penar wytłumaczyła również, dlaczego właśnie te gimnazja zostaną zlikwidowane, a nie przekształcone w szkoły podstawowe.
- Dzielnica Wójtostwo jest największą dzielnicą Sanoka. Ma przeszło 12 tysięcy mieszkańców i to w niej mamy największą liczbę uczniów w wieku szkolnym - tłumaczyła. - Zasadne jest więc, żeby funkcjonowały na terenie tej dzielnicy dwie szkoły podstawowe. Z kolei SP nr 2 w Śródmieściu obejmuje swoim zasięgiem część dzielnicy Zatorze i część Dąbrówki. Grozi jej pogorszenie warunków lokalowych i dwuzmianowość. Już teraz uczniowie korzystają z czterech sal lekcyjnych przedszkola nr 1. Dodatkowa szkoła w Śródmieściu pozwoliłaby równomiernie rozłożyć liczbę uczniów zamieszkałych w Śródmieściu na dwie placówki i zapewnić tym samym lepsze warunki lokalowe. W ten sposób za kilka lat zwolnią się sale w przedszkolu i miasto mogłoby uruchomić dodatkowe oddziały przedszkolne.
Naczelnik Penar zaznaczyła, że każda gmina od 1 września będzie miała obowiązek zapewnienia miejsc w przedszkolu wszystkim chętnym dzieciom w wieku od 3 do 6 lat. Wspomniała również, że nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni gimnazjów staną się pracownikami szkół podstawowych bez konieczności rozwiązywania stosunków o pracę.
Więcej w 8 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka