reklama

Nowy Park Narodowy na Podkarpaciu? Niech wreszcie Turnicki Park Narodowy stanie się widzialny!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomek Nabiałkowski

Nowy Park Narodowy na Podkarpaciu? Niech wreszcie Turnicki Park Narodowy stanie się widzialny! - Zdjęcie główne

foto Tomek Nabiałkowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPodkarpacie, znane z pięknych krajobrazów i bogatej historii, może wkrótce stać się domem dla nowego Parku Narodowego. W umowie koalicyjnej rządu pojawiły się plany zwiększenia powierzchni parków narodowych w Polsce, co stwarza nadzieję na powstanie Turnickiego Parku Narodowego na Pogórzu Przemyskim.
reklama

 

reklama

Polska w tyle za europejską średnią

Polska, posiadając jedynie 1,1 proc. powierzchni kraju pod ochroną parków narodowych, znacznie odbiega od europejskiej średniej wynoszącej 3,4 proc. To stawia nasz kraj w niekorzystnym świetle, podkreślając potrzebę zwiększenia obszarów chronionych dla ochrony przyrody i dziedzictwa naturalnego.

 

Dlaczego akurat Pogórze Przemyskie?

Pogórze Przemyskie, proponowana lokalizacja dla nowego parku, jest regionem o wyjątkowych walorach przyrodniczych i historycznych. Zgodnie z danymi Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, na tym obszarze znajduje się ponad 6,5 tysiąca drzew spełniających kryteria pomników przyrody. To miejsce, gdzie historia współczesna przeplata się z naturalną, co czyni go idealnym kandydatem na park narodowy.

reklama

 

Społeczna inicjatywa za nowym parkiem

Inicjatywa stworzenia Turnickiego Parku Narodowego jest wynikiem działań społecznych, prowadzonych przez organizacje pozarządowe i aktywistów ekologicznych. Na stronie internetowej projektu oraz na profilu Facebook "Niewidzialny Turnicki Park Narodowy" znajdziemy liczne informacje, zdjęcia oraz filmy ukazujące piękno tego regionu.

reklama

Turnickie lasy to miejsce niezwykłe i wyjątkowe na wiele sposobów i w różnych wymiarach. To właśnie tu w niezwykły sposób historia współczesna splątała się z historią naturalną. W czasach rozbiorów ten rejon był pod panowaniem Habsburgów, po I wojnie była to część polskiego województwa lwowskiego. U schyłku drugiej wojny teatr akcji Wisła i późniejszych przesiedleń

– czytamy na fanpage.

Kulturowe i przyrodnicze dziedzictwo regionu

Region Turnickiego Parku Narodowego jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, od czasów Habsburgów po II wojnę światową. Jego ochrona nie tylko zachowa te niezwykłe tereny dla przyszłych pokoleń, ale również podkreśli bogactwo i różnorodność polskiego dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo