Reklama

Nowe stawki

Opublikowano:
Autor:

Nowe stawki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od połowy lipca obowiązują nowe stawki opłat za usunięcie drzew i krzewów. Zostały one uproszczone i ujednolicone dla całego kraju.

Rozporządzenie weszło w życie 17 lipca. Wysokość stawki za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm będzie zależne od dwóch czynników: obwodu pnia oraz gatunku lub rodzaju usuwanego drzewa.

Sposób obliczania uproszczono poprzez zróżnicowanie stawek opłat dla dwóch kategorii wielkości pnia drzewa: do 100 cm i od 101 cm. Dla drzew o obwodzie poniżej 100 cm przyjęto niższą stawkę opłaty.

Opłaty za usunięcie gatunków drzew przyrastających wolniej na grubość będą odpowiednio wyższe od drzew szybko rosnących. Jest to spowodowane tym, że drzewa szybko rosnące wymagają krótszego okresu pielęgnacji i mniejszych nakładów utrzymania.

W przypadku krzewów stawka opłaty za 1 m2 jego powierzchni została zróżnicowana ze względu na ich powierzchnię oraz gatunek lub rodzaj. Dla gatunków obcych krzewów, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i stanowią zagrożenie dla rodzimych gatunków, stawka jest niższa. Nie jest ona również zróżnicowana ze względu na wielkość powierzchni usuwanych krzewów.

Opłaty za usunięcie drzew i krzewów nie są pobierane, gdy nie jest potrzebne zezwolenie na ich usunięcie lub w sytuacji gdy drzewa są usuwane na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą z nieruchomości będącej własnością osób fizycznych.

Stawki opłat wskazane w rozporządzeniu będą również służyły do wyliczenia kary za usunięcie drzew lub krzewów bez zezwolenia.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE