Reklama

Nieuczciwi sprzedawcy energii

Opublikowano:
Autor:

Nieuczciwi sprzedawcy energii - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowa, znacznie korzystniejsza umowa na sprzedaż energii? Znowu pojawiają się handlowcy podszywający się pod markę PGE Polska Grupa Energetyczna. Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów?

Obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają klientom swobodny wybór sprzedawcy energii elektrycznej. Korzystają z tego niestety również nieuczciwi przedstawiciele handlowi, którzy w na pozór atrakcyjnych ofertach często ukrywają bardzo dotkliwe koszty. Mechanizm zawsze jest podobny.

Jak to działa?
Naszych klientów odwiedzają w domach osoby, które namawiają ich do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i podpisania nowej umowy. Proszą o ostatnie faktury i stwierdzają, że oferta, którą proponują, będzie tańsza i lepsza. Zdarza się, że dla uwiarygodnienia podają się za "pracowników zakładu energetycznego". Albo zapewniają, że "dystrybucja nadal będzie od PGE". Nie precyzując już, że po podpisaniu proponowanych dokumentów, klient wybiera nowego, innego sprzedawcę energii elektrycznej.

Na pierwszy rzut oka nowa oferta może wydawać się atrakcyjna, ponieważ cena za kWh jest nieco niższa. Tymczasem w samej umowie kryją się niekorzystne dla klienta zapisy. Są to m.in. bardzo wysokie sumy za upomnienia w przypadku spóźnienia się z płatnością, wyższe opłaty handlowe czy dodatkowe usługi typu ubezpieczenie zdrowotne.

O czym należy pamiętać?
- Zawsze zapytajmy, jaką firmę reprezentuje handlowiec i sprawdźmy jego tożsamość – przestrzega przedstawiciel PGE. - Zweryfikujmy też, co zostało nam zaproponowane w pakiecie poza energią elektryczną oraz skontrolujmy wysokość opłaty handlowej, kary za nieterminowe wpłaty oraz wszelkie inne dodatkowe koszty. Koniecznie uważnie przeczytajmy umowę przed jej podpisaniem oraz sprawdźmy, jakie są warunki rozwiązania umowy. Można też zadzwonić na infolinię PGE Contact Center 422 222 222.

Warto pamiętać, że po podpisaniu umowy poza Biurem Obsługi Klienta (np. w domu), zawsze przysługuje nam prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania. Każdy, kto poczuje się pokrzywdzony przez nieuczciwego sprzedawcą może powiadomić o tym Rzecznika Praw Konsumenta albo odpowiednią Delegaturę Rzecznika Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE