Reklama

Nielegalni pracownicy z Ukrainy musieli wrócić do domu - teraz nie mają wstępu do Polski

Opublikowano: czw, 9 maj 2019 13:08
Autor:

Nielegalni pracownicy z Ukrainy musieli wrócić do domu - teraz nie mają wstępu do Polski - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Strażnicy graniczni z Medyki kontrolujący legalność zatrudnienia cudzoziemców ujawnili obywateli Ukrainy, którzy nielegalnie pracowali m.in. w budownictwie, a jeden z nich jako masażysta. Cudzoziemcy zostali zobowiązani do opuszczenia terytorium RP, a decyzję w sprawie pracodawców podejmie sąd.

W kwietniu bieżącego roku funkcjonariusze SG z Medyki przeprowadzili 4 kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców. W wyniku działań ujawniono dziewięciu obywateli Ukrainy pracujących nielegalnie.

Siedmiu z nich wykonywało prace brukarskie w siedzibach dwóch przemyskich firm. Cudzoziemcy nie posiadali wymaganych zezwoleń na pracę, poza tym część z nich przebywała na terytorium RP na podstawie zezwoleń Małego Ruchu Granicznego (co nie uprawnia do wykonywania pracy).

Kolejny cudzoziemiec pracował w  jednej z firm produkcyjnych w Przemyślu. W tym przypadku również, podstawą jego pobytu było zezwolenie MRG.

Z kolei inna kontrola doprowadziła do ujawnienia cudzoziemca, który pracował w jednym z przemyskich salonów masażu. Tam świadczył usługi związane z masażem relaksacyjnym i zdrowotnym.

Wszyscy cudzoziemcy którzy nie stosowali się do przepisów prawa związanych z wykonywaniem pracy otrzymali decyzje o zobowiązaniu do opuszczenia Polski z jednoczesnym zakazem wjazdu do krajów strefy Schengen na okres 6 miesięcy.

W stosunku do pracodawców, w związku z naruszeniem przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu.

Kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców to jedno z ustawowych zadań Straży Granicznej. W pierwszych czterech miesiącach 2019 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG przeprowadzili 94 takich kontroli. W wyniku działań skontrolowano ponad 2000 osób. 153 cudzoziemców pracowało nielegalnie, a w prawie 1000 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości po stronie pracodawców (niedopełnienie obowiązku polegającego na poinformowaniu Powiatowego Urzędu Pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.