Reklama

Na traktory! Ostrzegawczy protest mieszkańców wsi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Exposed Studio

Na traktory! Ostrzegawczy protest mieszkańców wsi - Zdjęcie główne

foto Exposed Studio

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Poszerzenie granic Sanoka poprzez przyłączenie 10 sąsiadujących z miastem sołectw budzi spore kontrowersje. Wiele mieszkańców wsi stanowczo sprzeciwia się pomysłowi. Już jutro szykuje się kolejny protest pod hasłem "Na traktory". Będzie to wspólna mobilizacja wszystkich dziesięciu wiosek.

Jak wskazuje nazwa, protest odbędzie się na traktorach, które przejadą z Czerteża, przez Sanok do Bykowiec i z powrotem.


Czytaj także: Po naukę do Zagórza

W sobotę 13 lutego około godziny 12.30/13.00 z punktu mobilizacji przy stadionie w Czerteżu wyruszą maszyny rolnicze. Nie wiadomo, ilu chętnych uczestników się pojawi.

Traktory przejadą przez Rondo Andrzeja Boboli, następnie przez dzielnicę Dąbrówka, Rondo Beksińskiego, a dalej ulicami Dmowskiego, Staszica, Królowej Bony, Przemyską, aż do Bykowiec. Powrót tą samą trasą.

Jest to spontaniczna akcja zainicjowana przez mieszkańców i rolników miejscowości zagrożonych likwidacją, poprzez wcielenie do miasta. 

Pokojowy, na razie ostrzegawczy protest to kolejny krok mający na celu demonstrację dużego sprzeciwu wobec zaborczej polityki miasta.
- pisze organizator

Przejazd odbędzie się zgodnie z przepisami, przez ulice Sanoka, które tego dopuszczają, bez łamania przepisów ruchu drogowego i bez blokad dróg.

Przejazd ciężkim sprzętem przez miasto wraz z tworzonymi przez mieszkańców banerami ma uświadomić sanoczanom oraz ich władzom, jak ogromne znaczenie dla wielu ma pozostawienie dotychczasowego stanu miejscowości i ich granic.

 

Wszystkie społeczności podsanockich wsi, zarówno zatrudnione w branżach rolniczych jak i poza nimi, cenią sobie przywiązanie do ziemi i jej poszanowanie, a także nie pozwolą zatracić rolniczego charakteru wsi która jest i będzie miejscem pracy kolejnych pokoleń, które inwestują w rolnictwo.

Miasto nie wesprze polityki rolnej i całkowicie zablokuje możliwość dotychczasowego gospodarowania, który jest sposobem na życie rolników, którzy na miarę dzisiejszych czasów nie tylko świadczą usługi rolnicze z zakresu koszenia, czy uprawy, ale także odśnieżania czy też utrzymania terenów zielonych, rolnicy wciąż  produkują żywność pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, są także inicjatorami tworzenia form ochrony przyrody, która powinna zostać zachowana dla przyszłych pokoleń.

Miasto korzysta ze wsi, a wieś korzysta z miasta, z pozytywnymi aspektami dla obu stron, tak było jest i będzie i powinno się to dziać nadal z wzajemnym poszanowaniem „od myszy po cesarza każdy żyje z gospodarza”, a współcześnie wieś prowadzi również wiele innych działalności.

Jeśli urzędnicy miejscy nie zaprzestaną swoich prób przejęcia sołectw, mieszkańcy we wszystkich miejscowościach przekonują, że są gotowi są na podejmowanie kolejnych, coraz bardziej radykalnych działań i za wszelką cenę będą walczyć o swoje małe ojczyzny.

Wsie jako odrębne miejscowości radzą sobie świetnie, rozwijają się i mogą decydować bezpośrednio o inwestycjach na swoim terytorium i nie zgadzają się na to, by stać się potencjalnym źródłem dochodu miasta, które nie jest w stanie zaoferować nic dla rozwoju infrastruktury wiejskiej i rolnictwa.

Miasto musi uszanować wolę mieszkańców i nie może podejmować decyzji wbrew woli ludności wiejskiej, którą traktuje przedmiotowo i bez szacunku, co przejawia się brakiem współpracy opartej na porozumieniu wszystkich stron, oraz pogardliwym traktowaniem i manipulowaniem zdań wyrażonych przez mieszkańców wsi. Na tym etapie społeczeństwo oczekuje zaprzestania działań władz mających na celu wchłonięcie ościennych miejscowości.

- piszą organizatorzy protestu

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy