Reklama

ŁUKAWICA: Obywatele drugiej kategorii [ZDJECIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa batalia mieszkańców Łukawicy o dostęp do czystej, bieżącej wody. Od dwóch lat o wszystkim informują Burmistrza Leska, Panią Prezes LPK, ale nic a nic nie drgnęło nawet w tym temacie. Ratują ich strażacy, beczkowóz albo woda z rzeki. Tak to XXI wiek, to nie pomyłka, tak żyją ludzie w Łukawicy.

 Wyobraź sobie, że wstajesz rano i szykujesz się do pracy. Idziesz zaspany do kuchni nastawić wodę na kawę. Odkręcasz kran a tam płynie brunatny ściek, śmierdzący zdechłymi myszami zamiast wody. Zrezygnowany idziesz do łazienki, bo trzeba się przecież umyć. Wyciskasz pastę do zębów na szczoteczkę, odkręcasz wodę a tam znowu znajomy z kuchennego kranu brunatny płyn. No nic idziesz bez kawy i nieumyty do pracy. Wracasz po pracy i z nadzieją odkręcasz kran, nic się nie zmieniło...dalej pomyje płyną. Jak długo byłbyś w stanie wytrzymać taką sytuację? Po ilu dniach skończyłaby Ci się cierpliwość? 

 

Opowiem Wam krótką historię o pięknej, malowniczej miejscowości na peryferiach powiatowego miasta Leska - Łukawicy. Miejscowość, spokojna a społeczność zżyta i łagodna. Wszystko by było pięknie gdyby nie ogromny problem, z jakim walczą, niczym z wiatrakami jej mieszkańcy. Jaki to problem? Ano strasznie trudny, z którym nikt sobie nie może poradzić. A mianowicie brak wody.

 

Mamy ogromny problem, o którym wszyscy wokoło wiedzą, mamy panią prezes, która ma związane ręce pomimo szczerych chęci niesienia pomocy, sztab ludzi pracujący przy awariach, które są co dwie godziny i włodarzy Leska, którzy czekają, że się zdarzy cud i nie bardzo chcą naprawiać zaniedbania poprzednich władz, mimo że obiecywali i przed wyborami i tuż po wyborach.

- komentują ludzie. 

Mieszkańcy Łukawicy piszą pisma, chodzą do gminy, pytają, proszą i czekają. Czekają teraz już na cud. Są plany, są przymiarki, są pomysły, a wody jak nie było, tak nie ma. Jak sobie radzą? Targają ją, skąd tylko się da. Jednak wyczerpują się już siły na noszenie wody, i na deptanie ścieżek do władz. Jedyne co z tego mają to zdarte buty. Władz nie obchodzi nawet fakt, że od marca 2020  jest pandemia, a Łukawica nie ma od samego jej początku bieżącej czystej wody. Jak mają dbać o higienę osobistą? Czy ktoś to bierze w ogóle pod uwagę? 

 

Czekamy ostatnią chwilkę na jakąś informację, na pomysł Pana Burmistrza co z nami dalej będzie. Prosiliśmy o udzielenie nam konkretnej odpowiedzi, ale nikt nie wie co z nami zrobić, bo funduszy brak. Problem sam się nie rozwiąże, a my bez grama wody nie dajemy rady...

- dodają z bezradnością w głosie mieszkańcy wioski.

Przedstawiciele mieszkańców będąc w gminie, dowiedzieli się od zastępcy Pana Burmistrza o wniosku, który złożyła pani prezes LPK w sprawie tymczasowej modernizacji obecnego wodociągu, na czas budowy nowego wodociągu Glinne-Jankowce-Łukiwca. Koszty tego projektu opiewają na 100 tys. złotych. 

 

Dla wiadomości władz, nie stając po niczyjej stronie, nie da się ukryć, że pani prezes LPK i jej pracownicy działają, ale bez zgody burmistrza nie mogą zainwestować dokładnie 100 tys zł. żebyśmy mogli żyć i funkcjonować jak ludzie! Do tego jeszcze taka riposta w naszą stronę, że nie mamy pojęcia ile pracy ma pan burmistrz...owszem, nie mamy, bo nikt z nas o to stanowisko się nie starał, ale mamy pojęcie o jednym, że albo pan burmistrz nie chce nam pomóc, mydląc oczy nam wszystkim, albo sam problemów z wodą nigdy nie miał. Wciska nasz problem za wszystkimi innymi. Za oświetleniem, chodnikami, podjazdami, ławeczkami i cholera wie, za czym jeszcze i na której pozycji od dołu jest nasza woda.

- pytają.

 

W lipcu 2010 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, która uznała, że - prawo do bezpiecznej, czystej wody zdatnej do picia oraz do urządzeń sanitarnych jest prawem niezbędnym do zapewnienia korzystania w pełni z życia i praw człowieka- (A/RES/64/292 z dnia 28 lipca 2010)

Jak to prawo ma się do sytuacji w Łukawicy? Czy mieszkańcy tej miejscowości to obywatele drugiej kategorii? Gorszego sortu? 

Na koniec marca przewidziana jest Sesja Rady Miasta Leska, na którą wybierają się mieszkańcy Łukawicy. Wybierzemy się również i my, aby móc Państwu opowiedzieć o tym, co dalej z ich śmierdzącym problemem. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy