Reklama

Kościół filialny pw. św. Paraskewii w Hołuczkowie

Opublikowano:
Autor:

Kościół filialny pw. św. Paraskewii w Hołuczkowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Obecny kościół w Hołuczkowie jest pozostałością po drewnianej cerkwi greckokatolickiej, wybudowanej w 1858 roku przez miejscowego cieślę Konstiantyna Melnyka.

Cerkiew została następnie przebudowana w 1912 r., a w 1969 r. gruntownie wyremontowana.

Budowla w stylu klasycystycznym posiada konstrukcję zrębową trójdzielną, z zamkniętym trójbocznie prezbiterium, z dwoma zakrystiami. Dach jest dwuspadowy, z wieżyczką z sygnaturką.

Wieża ma konstrukcję słupową, z przedsionkiem w przyziemiu, przykryta jest namiotowym dachem z hełmem.W świątyni dobrze zachował się piękny, kompletny ikonostas o późnobarokowym wystroju pochodzący z 1908 roku. W kościele warta obejrzenia jest także polichromia z początku XX wieku. Dawniej cerkiew należała do wiernych z Tyrawy Solnej. Dziś jest użytkowana jako filialny Kościół katolicki i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Przy kościele znajduje się parafialny cmentarz z kilkunastoma kamiennymi nagrobkami. Jest też rzeźba przedstawiająca modlącą się Matkę Boską. W 2008 roku cmentarz odremontowało Stowarzyszenie Dziedzictwo Mniejszości Karpackich, przy współpracy Stowarzyszeń Magurycz i Jeden Świat.

Więcej w 9 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE