Reklama

Jest sukces! Powiat sanocki ma budżet!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Powiat Sanok

Jest sukces! Powiat sanocki ma budżet! - Zdjęcie główne

foto Powiat Sanok

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prace montażowe przy budowie budżetu Powiatu Sanockiego trwały do ostatniej chwili. Ostateczny jego projekt przekazano radnym tydzień później niż zakłada to ustawowy termin, a w ostatnim terminowym dniu poddano go pod głosowanie. W uchwalonym budżecie, za którym opowiedziało się 17 radnych (3 było przeciw), deficyt wynosi 23 mln. 385 tys. złotych.

Zmiany, wprowadzone do projektu budżetu w ostatnim momencie, zwiększyły deficyt z 17,2 mln. zł. do 23,4 miliona, co najlepiej świadczy o tym jak trudno było ten budżet domknąć. Rozumiejąc te trudności, wszystkie komisje działające w radzie powiatu, z komisją budżetu, finansów i rozwoju gospodarczego na czele, pozytywnie zaopiniowały przygotowany projekt. W głosowaniu aż 17 radnych było za jego przyjęciem, 3 było przeciw. Byli to: Marzena Dziurawiec, Sebastian Niżnik i Marian Kawa.

Przyjrzyjmy się zatwierdzonemu budżetowi. Dochody budżetowe stanowić będą 123,2 mln. złotych (w tym dochody bieżące 105,9 miliona i majątkowe 17,2 mln. zł). Wydatki wyniosą 146,6 mln. zł, w tym wydatki bieżące 112,2 mln. zł i majątkowe 34,4 miliona złotych. Wystarczy porównać te wartości, aby obliczyć, że deficyt budżetowy sięgnie kwoty 23,4 mln. zł.

- To najgorszy budżet ze wszystkich budżetów ostatnich lat – ocenia radny Sebastian Niżnik, reprezentujący w radzie Demokratów Ziemi Sanockiej. W odpowiedzi starosta Stanisław Chęć stwierdza: - Prace nad tegorocznym budżetem nie należały do łatwych i przyjemnych, ze względu na inflację i obecną sytuację w kraju. Niemniej jednak udało się nam zbudować budżet realny i możliwy do realizacji.

Wydatki na inwestycje w roku 2023 zamknęły się kwotą 34,4 miliona złotych. Z ważniejszych planowanych zadań wymienić należy: modernizację infrastruktury drogowej na obszarze gmin: Bukowsko, Zarszyn oraz gminy wiejskiej Sanok, przebudowę drogi Tarnawa-Kalnica wraz z budową mostu, a w stolicy powiatu – Sanoku: przebudowę ulic: Mickiewicza i Stróżowskiej. Z inwestycji związanych z oświatą najważniejszymi zadaniami będą: modernizacja i budowa Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji oraz rozbudowa, przebudowa i nadbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Jagiellońskiej.

Komisja budżetu, finansów i rozwoju gospodarczego zgłosiła do zarządu powiatu wniosek, aby uzależnić realizację zadania przebudowy drogi Tarnawa-Kalnica od jego dofinansowania przez Lasy Państwowe w kwocie 2,5 mln. zł. oraz Miasto i Gminę Zagórz w kwocie 1 mln. zł.

Trudną sytuację finansową Powiatu pogłębiają problemy sanockiego szpitala. Wielu radnych, zapytanych o stan zadłużenia i wysokość ostatniego zaciągniętego kredytu, nie była w stanie podać żadnej z tych wielkości. Przypomnijmy więc, że uchwałą Rady Społecznej SP ZOZ z 17 października 2022 r. organ ten wydał pozytywną opinię w sprawie zaciągnięcia kredytu odnawialnego (bądź pożyczki) do kwoty 32 milionów złotych na okres 9 miesięcy, z przeznaczeniem go na spłatę zaciągniętej wcześniej pożyczki w kwocie 12 mln. zł oraz na działalność bieżącą SP ZOZ, w szczególności na wypłatę wynagrodzeń i regulowanie zobowiązań publiczno-prawnych.

Zapowiada się niezwykle ciężki rok, dla powiatu, dla szpitala. Budżet przegłosowano, ale już słychać pierwsze oznaki niezadowolenia ze strony niektórych grup społecznych. Mieszkańcy Białej Góry pytają: a co z remontem mostu na Białą Górę, który w obecnym stanie stanowi zagrożenie dla jego użytkowników. Rodzice dzieci Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego zamierzają wyrazić swoje stanowcze niezadowolenie z powodu przeciągającej się w nieskończoność przebudowy obiektu przy ulicy Jagiellońskiej. Sytuacja w szpitalu z tygodnia na tydzień staje coraz bardziej napięta. W takich nastrojach weszliśmy w 2023 rok.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy