Reklama

Historyczny rok

Opublikowano:
Autor:

Historyczny rok - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 2016 rok był dla Muzeum Historycznego w Sanoku rokiem bardzo dobrym zarówno ze względu na wysoką frekwencję odwiedzających, jak i obecność w mediach.

Placówkę odwiedziło 20% turystów więcej niż w roku ubiegłym. Zamkowe ekspozycje dziennie oglądało niekiedy nawet 1300 osób, co stanowi - jak się przekonaliśmy - granicę przepustowości. To olbrzymie zainteresowanie naszymi zbiorami jest z pewnością wynikiem ciągłej dbałości o zwiedzających. Aranżujemy na nowo stałe i udostępniamy nowe ekspozycje. Organizujemy interesujące wystawy czasowe, ale też promujemy naszą placówkę, zbiory i artystów, poza murami zamkowymi i poza Sanokiem.

Stała ekspozycja sztuki cerkiewnej została w tym roku uzupełniona o gablotę z wczesnośredniowiecznymi krzyżami oraz ikony zakonserwowane dzięki projektom i dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W piwnicach przygotowaliśmy dla zwiedzających stałą ekspozycję militariów, prezentującą rozwój uzbrojenia od wczesnego średniowiecza po okres II wojny światowej. Ważnym elementem wystawy – szczególnie dla sanoczan - jest gablota, w której prezentowane są pamiątki związane z 2. Pułkiem Strzelców Podhalańskich, stacjonującym w naszym mieście w okresie międzywojennym. Budzącym spore zainteresowanie elementem wystawy jest także wchodzący w skład ekspozycji oryginalny schron, wybudowany w 1940 roku. Usytuowany na linii niemieckich umocnień bojowych na ówczesnej granicy ze Związkiem Sowieckim.

Od maja do października w jednej z sal zamkowych można było obejrzeć wizualizację „De Profundis” stworzoną przez studio 11th Dimension. Przy wykorzystaniu okularów Oculus Rift oraz HTC Vive umożliwiała ona przeniesienie się w przestrzeń obrazów Zdzisława Beksińskiego. Oglądający miał wrażenie, iż świat stworzony przez artystę ożywa, a jego elementy reagują na obecność zwiedzającego.

Wystawy czasowe poświęcone były w tym roku twórczości zasłużonych dla sztuki sanoczan. Prezentowaliśmy prace tkackie i malarskie Anny i Tadeusza Turkowskich oraz akwarele Władysława Szulca. Miłośnicy fotografii mogli z kolei obejrzeć prace Małgorzaty Radziejowskiej i Janusza Skórskiego prezentowane w ramach wystawy „Niech wiatr cerkiewny gra...” oraz rzadziej oglądane fotografie Zdzisława Beksińskiego z lat 1953-1959.

Joanna Przybyła kierownik Muzeum Historycznego w Sanoku w Sanoku

Więcej w 52 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE