Reklama

Granica. Posługiwali się fałszywymi dokumentami

Opublikowano:
Autor:

Granica. Posługiwali się fałszywymi dokumentami  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Korczowej i Medyce strażnicy graniczni zatrzymali kolejnych cudzoziemców posługujących się na granicy fałszywymi dokumentami. Sześcioro obywateli Mołdawii miało fałszywe oświadczenia do pracy, a obywatel Turcji podrobioną wizę.

W nocy 13/14 listopada na przejście piesze w Medyce zgłosiła się 6-osobowa grupa obywateli Mołdawii. Z przedstawionych dokumentów wynikało, że cudzoziemcy w wieku od 29 do 51 lat jechali do pracy na budowach w woj. pomorskim oraz śląskim.
 


 

Funkcjonariusz SG nabrał podejrzeń co do autentyczności tzw. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy, potwierdzających cel wjazdu oraz m.in. warunki zatrudnienia.

Fałszerstwa potwierdziła szczegółowa kontrola z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz sprawdzenia w urzędach pracy, w których dokumenty były rzekomo zarejestrowane. Cudzoziemom przedstawiono zarzuty wykorzystania fałszywych dokumentów, do czego się przyznali.

Dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Otrzymali decyzję o odmowie wjazdu i zostali skierowani z powrotem na Ukrainę. O ewentualnych zakazach wjazdu zdecyduje sąd.

Z kolei w niedzielę (15 listopada) na przejściu granicznym w Korczowej strażnicy graniczni ujawnili fałszywą wizę. Dokument wydany rzekomo w konsulacie RP w Ankarze był zamieszczony w paszporcie 50-letniego obywatela Turcji.

Mężczyzna podróżował do Polski kursowym autobusem relacji Truskawiec-Kraków. Funkcjonariusz kontrolujący wizę stwierdził brak elementów zabezpieczających. W dokumencie m.in. zastosowano niewłaściwą technikę druku.

Ostatecznie cudzoziemiec przyznał się do próby wykorzystania fałszywego dokumentu, za który zapłacił na Ukrainie 4,5 tys. dolarów. Zamierzał dotrzeć do Warszawy i tam podjąć pracę u znajomego rodaka. Dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok.

Straż Graniczna wydała decyzję o odmowie wjazdu i skierowała cudzoziemca z powrotem na Ukrainę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE