reklama

Sonda Kosmos 482 może spaść na Polskę już jutro! Zaskakujące szczegóły nadchodzącej deorbitacji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: polsa.gov.pl

Sonda Kosmos 482 może spaść na Polskę już jutro! Zaskakujące szczegóły nadchodzącej deorbitacji - Zdjęcie główne

foto polsa.gov.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światZgodnie z najnowszymi informacjami opublikowanymi przez Karola Wójcickiego na jego profilu „Z głową w gwiazdach”, radziecka sonda Kosmos 482, która od ponad 50 lat krąży wokół Ziemi, zbliża się do końca swojej podróży. Po wielu latach awarii, która sprawiła, że sonda utkwiła na orbicie okołoziemskiej, jutro może dojść do jej niekontrolowanej deorbitacji. Szansa, że sonda spadnie na Polskę, jest teraz większa niż kiedykolwiek. Co nas czeka? Sprawdźmy najnowsze doniesienia.
reklama

Kosmos 482 – Historia sondy i nadchodząca deorbitacja

Sonda Kosmos 482 została wystrzelona przez ZSRR ponad 50 lat temu w kierunku Wenus. Mimo awarii, która uniemożliwiła jej dotarcie do celu, urządzenie pozostało na orbicie okołoziemskiej. Teraz, w wyniku stopniowego zmniejszania orbity, istnieje ryzyko, że sonda spadnie na Ziemię – i to już wkrótce. Z ostatnich obserwacji wynika, że Kosmos 482 może wejść w atmosferę Ziemi jutro, a najbardziej prawdopodobny czas upadku przypada na godzinę 08:07:26.

Gdzie i kiedy sonda przeleci nad Polską?

Na podstawie danych z obserwatoriów na całym świecie, udało się precyzyjnie określić trajektorię sondy. Sonda przeleci nad Polską dwukrotnie, a najważniejszy przelot ma miejsce między 08:06:30 a 08:07:50. Przelot obejmuje następujące lokalizacje:

reklama

  • 06:36:45 – 06:37:20: Trajektoria: Jelenia Góra – Terespol
  • 08:06:30 – 08:07:50: Trajektoria: Zielona Góra – Łódź – Włodawa

Środek okna niepewności, czyli najbardziej prawdopodobny moment wejścia sondy w atmosferę, przypada dokładnie w czasie drugiego przelotu nad Polską, czyli około 08:07:26. To właśnie ten przelot budzi największe zainteresowanie.

Czy będziemy w stanie zobaczyć upadek sondy?

Wiele osób zastanawia się, czy będą mogli dostrzec moment, w którym sonda wchodzi w ziemską atmosferę. Niestety, prognozy pogody wskazują, że nad Polską w tym czasie będą niskie chmury, a w regionie Mazowsza przemieszczać się będzie front atmosferyczny, który przyniesie deszcz. Mimo to, jeśli znajdziesz się w pobliżu trajektorii, może to być jedyna okazja, by usłyszeć coś niezwykłego.

reklama

Co możemy usłyszeć?

Jeśli sonda rzeczywiście wejdzie w atmosferę nad Polską, tuż po tym możemy usłyszeć głośny huk związany z jej przejściem do prędkości poddźwiękowej w niższych warstwach atmosfery. To zjawisko przypominało podobne odgłosy, które towarzyszyły wejściu szczątków rakiety Falcon 9 w atmosferę. Jeśli znajdziesz się w okolicach wspomnianych miast, warto spędzić chwilę na zewnątrz, by być świadkiem tego wydarzenia.

Jakie są prognozy na ostatnią chwilę?

Choć dane są coraz bardziej precyzyjne, warto pamiętać, że orbita sondy może się jeszcze zmieniać. Okno niepewności nie zostało zamknięte, więc dokładna godzina wejścia w atmosferę może się przesunąć. Oczywiście, nie powinno to budzić paniki – odpowiednie służby, w tym Polska Agencja Kosmiczna, na bieżąco monitorują sytuację i informują o postępach za pośrednictwem oficjalnych kanałów.

reklama

Co zrobić w przypadku deorbitacji nad Polską?

Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor profilu "Z głową w gwiazdach", zaznacza, że w tej sytuacji najważniejsze to być na bieżąco z oficjalnymi komunikatami. Jeśli sonda wejdzie w atmosferę nad Polską, nie ma powodu do paniki – jest to bardzo mało prawdopodobne, by doszło do poważnych zagrożeń. Jednak warto śledzić doniesienia i być gotowym na wyjątkowe doświadczenie, jakim będzie ten historyczny moment.

Uwaga! Pamiętaj, aby nie kierować się niepotwierdzonymi informacjami. Wszelkie komunikaty dotyczące deorbitacji sondy Kosmos 482 będą publikowane wyłącznie przez oficjalne kanały rządowe.

reklama

Wkrótce dowiemy się, czy ta niezwykła sonda rzeczywiście zakończy swoją podróż nad Polską. Z kolei my, pozostajemy czujni na to, co wydarzy się już jutro!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo