Reklama

Gmina Bukowsko. Ruiny Cerkwi w Nagórzanach zostaną zadbane

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Cerkiew wzniesiona w 1848, erygowana w 1861 z fundacji Włodzimierza Poźniaka, patrona tytularnego i kolatora cerkwi. W 1864 nastąpiła zmiana wezwania ze św. Michała na śś. Piotra i Pawła. Do 1791 cerkiew była niezależną parafią, po tym roku należała do parafii greckokatolickiej w Woli Sękowej jako cerkiew filialna. W 1902 remontowana, po 1947 popadła w ruinę. Teraz o nią zadbają.

Cerkiew śś. Piotra i Pawła w Nagórzanach była murowaną filialną cerkwią greckokatolicką. Cerkiew wzniesiona była w 1848, erygowana w 1861 z fundacji Włodzimierza Poźniaka, patrona tytularnego i kolatora cerkwi. W 1864 nastąpiła zmiana wezwania ze św. Michała na śś. Piotra i Pawła. Do 1791 cerkiew była niezależną parafią, po tym roku należała do parafii greckokatolickiej w Woli Sękowej jako cerkiew filialna. W 1902 została wyremontowana, po 1947 zaś, niestety popadła w ruinę. Pierwszymi potomkami późniejszych wyznawców byli prawdopodobnie osadnicy ruscy, którym w roku 1520 dziedzic tych ziem Adam Wzdowski, powierzył przez pracowitego Pawła Dynowicza, założenie wsi Jawornik graniczącej z Nagórzanami, złożonej z nowych przybyszów na prawie kmiecym.

Gmina Bukowsko otrzymała darowiznę od Fundacji Orlen w kwocie 10 000 zł. Pozyskana darowizna zostanie przeznaczona na uprzątnięcie terenu wokół cerkwi w Nagórzanach, opracowanie oraz montaż tablic informacyjnych z historią cerkwi wraz ze zdjęciami, oraz symbolicznych krzyży, które zostaną umiejscowione w miejscu byłego cmentarza.

Jest to ostatnia szansa dla tej cerkwi, aby zachować ruiny od zapomnienia, oraz zatrzymać nieustającą degradację tego miejsca. Zabezpieczenie terenu oraz zadbanie o niego sprawi, że będzie on również bardziej bezpieczny dla mieszkańców, a jego wartość turystyczna wzrośnie.

- wyjaśniają pracownicy gminy Bukowsko. 

W ramach darowizny Gmina Bukowsko odpowie na założenia Celu Zrównoważonego Rozwoju jakim jest Partnerstwo na rzecz celów realizowanych przez Fundację Orlen. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy